10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Vykĺbené zápästie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

K vykĺbeniu zápästia dochádza, keď sa kosti, ktoré ho tvoria, dostanú (napríklad pri úraze) do chybnej pozície. Typicky vzniká pri páde na ruky a pri športových aktivitách. Býva sprevádzané poranením väzov, ktoré spevňujú kĺb. Vykĺbenie sa prejavuje náhlym vznikom bolesti, opuchu a niekedy aj zmenou tvaru zápästia. Liečba by mala byť čo najrýchlejšia a vždy zverená do rúk odborného lekára.

Vznik a príčiny

Kostru zápästia tvorí osem malých kostí, ktoré sa označujú ako karpálne. Sú uložené blízko seba vo dvoch radoch. Spevňuje a spája ich množstvo väzov. Zápästie sa vykĺbi, ak sa väzy násilím pretrhnú a karpálne kosti sa navzájom rozpoja. Najčastejšie vykĺbené bývajú tie kosti zápästia, ktoré sú najbližšie ku kostiam predlaktia. Môžu sa pri tom poškodiť aj okolité šľachy, cievy a nervy. To často spôsobí vážne komplikácie. Najbežnejšími príčinami vykĺbenia karpálnych kostí sú úrazy ruky a predlaktia, ktoré sú následkom športových poranení, pádov a autonehôd.

Príznaky

Vykĺbenie sa prejavuje náhle vzniknutou prudkou bolesťou a zmenou tvaru zápästia. Snaha o hýbanie zápästím spravidla bolesť zhoršuje. Oblasť je viac alebo menej opuchnutá a na dotyk veľmi citlivá. Na zápästí sa môže vytvoriť krvná podliatina (modrina).

Pri vykĺbení zápästia bývajú občas poškodené blízke tkanivá a štruktúry. Nervy prechádzajúce oblasťou môžu byť pricviknuté medzi kosti. Spôsobí to brnenie a poruchy citlivosti kože na ruke. Vykĺbenie by preto mal čo najskôr liečiť lekár.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy vykĺbenie zápästia nebýva väčšinou problematické. V priebehu vyšetrenia lekár vyšetrí ruku. Všíma si opuch, bolestivosť, zmenu rozsahu pohybov a deformáciu tvaru oblasti. Vyšetrenie by malo byť vždy doplnené RTG ruky a predlaktia.

Liečba

Niektoré typy vykĺbenia sa do pôvodnej polohy upravia samy, inokedy musí kosti do normálnej polohy vrátiť odborník. Môže využiť zatvorenú repozíciu alebo operačný spôsob. Pri zatvorenej repozícii sa pomocou ručných manévrov pokúsi napraviť vykĺbenie. Väčšinou pri tom použije lieky na uvoľnenie svalov a na znecitlivenie postihnutej oblasti tela. Ak sa nepodarí zatvorená repozícia, musí lekár uplatniť operačný prístup.

Obnovenie normálnej polohy kostí býva najčastejšie nasledované niekoľkotýždňovým znehybnením zápästia v sadre. Liečba by však vždy mala byť čo najrýchlejšia, pre hroziace komplikácie.

Okrem toho lekár na zmiernenie ťažkostí môže odporučiť lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom (napríklad ibuprofen). Jednak odstraňujú bolesť, jednak zmenšujú zápal v poškodenej oblasti. Celkové vyliečenie vykĺbeného zápästia trvá niekoľko mesiacov. Dôležitá je jeho odborná rehabilitácia kvôli obnoveniu sily a pohyblivosti.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť zápästiarukyvykĺbeniezápästie