10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Vykĺbené koleno

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Koleno sa vykĺbi, keď sa kosti tvoriace kolenný kĺb následkom úrazu dostanú do chybnej polohy. Je to situácia vzácna, zato pomerne závažná. Vo väčšine prípadov je nutná veľká sila, pretože koleno je kĺb veľmi pevný. K vykĺbeniu typicky dochádza pri autonehode. Sprevádzajú ho zlomeniny kostí a poranenia väzov, ktoré koleno spevňujú. Bolesť pri poranení je náhla a silná, kĺb zmení tvar a opuchne. Liečba tohto stavu by mala byť čo najrýchlejšia a vždy ju treba zveriť do rúk odborného lekára.

Vznik a príčiny

Koleno je kĺb, ktorý na dolnej končatine spája lýtko so stehnom. Je tvorené spojením štyroch kostí – píšťala, jabĺčko, stehenná a lýtková kosť. V niektorých situáciách sa môžu kosti kĺba od seba násilne oddialiť. Pri tom sa poškodia okolité väzy, niekedy aj väčšie cievy a nervy. To môže spôsobovať vážne komplikácie.

U dospelých sú najbežnejšími príčinami vykĺbenia kolena autonehody. Pri nich môže pokrčené koleno naraziť na tvrdý povrch (napríklad na palubnú dosku) a vykĺbiť sa. Okrem toho býva vykĺbenie následkom športových úrazov a pádov. Rizikový je najmä tvrdý doskok na nohy, keď je koleno vystreté.

Príznaky

Vykĺbenie sa prejavuje náhlou prudkou bolesťou a zmenou tvaru kĺba. Koleno má výrazne obmedzenú pohyblivosť, jeho ohýbanie aj vystieranie sú prakticky nemožné. Kĺb býva opuchnutý a na dotyk veľmi citlivý. V oblasti sa väčšinou vytvorí veľká krvná podliatina (modrina). Úraz môže sprevádzať praskavý zvuk.

Pri vykĺbení kolena sa občas poškodia blízke tkanivá a štruktúry. Nervy prechádzajúce oblasťou sa môžu pricviknúť medzi kosti. Spôsobí to mravčenie v nohe a iné poruchy citlivosti na lýtku a chodidle. V iných prípadoch sa môžu poškodiť krvné cievy, ktoré vyživujú dolnú končatinu. Následkom býva extrémna bolesť a nezvratné poškodenie. Preto by vykĺbenie čo najskôr mal liečiť lekár.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy vykĺbenie kolena býva väčšinou problematické. Chirurg alebo ortopéd vyšetria dolnú končatinu. Všímajú si bolestivosť, zmenu rozsahu pohybov a deformáciu kĺba. Bežnou súčasťou je RTG vyšetrenie kolena.

Liečba

Niektoré typy vykĺbenia sa do pôvodnej polohy upravia samy. Vo väčšine prípadov je však nutné, aby polohu kostí upravil odborník. Obnovenie normálneho tvaru kĺba spočíva v znehybnení kolena (napríklad sadrou). Liečba by vždy mala byť čo najrýchlejšia, kvôli hroziacim komplikáciám. Lekár pacientovi odporučí lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom (napríklad ibuprofen). Zmierňujú bolesť a zmenšujú zápal v poškodenej oblasti. V niektorých prípadoch môže byť jediným účinným postupom operačná liečba.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť kĺbovkolenný kĺbopuchnutiepodliatiny