Operatívna výmena kolena je indikovaná najmä u ľudí, pre ktorých je pohyb značne obmedzený.Príčinou môžubyť vážne poranenia, artritída alebo zápal, pri ktorom sapríznaky po čase prejavujú aj pri sedení alebo ležaní. Bežný život pacienta je tak výrazneobmedzovaný. Celková náhrada kolena je považovaná za jeden z najbezpečnejších a najefektívnejších postupov v ortopédii. Celkovúúľavu výmeny kolena poskytuje približne 90 percentám pacientov.
Najčastejšie problémy, ktoré vedú k nutnosti výmene kolena, sú vážne zranenia s trvalými následkami, artritída, chronický zápal a následná chronická bolesť.
Diagnóza
Náhrada kolena môže byť úplná, čiastočná alebo dvojstranná.
Počas úplného nahradenia kolena chirurg odstráni niektoré kosti a chrupavku z oblasti stehennej a holennej kosti na mieste, kde sa v kolennom kĺbe stretávajú. Následne nahradí koleno z jednej strany kovovým implantátom a z druhej plastickým. Operáciou je tak zaistený hladký povrch, vďaka čomu sa umelé koleno hýbe ľahko a bezbolestne.
Po úplnej výmene kolena je potrebný niekoľkodňový pobyt v nemocnici. Zvyčajne je koleno po operácii v pasívnej polohe a zdravotný personál priebežne monitoruje jeho ohýbanie a nadobúdanie rozsahu pohybu.
Následná liečba sa začína už počas pobytu v nemocnici. Lekár navrhne vhodnú terapiu pohybom, ktorá zo začiatku zahŕňa pomôcku na opieranie sa. Po odchode z nemocnice je nutné dodržiavať pokyny lekára o rekonvalescencii a absolvovať odporúčané rehabilitácie. Zotavenie väčšinou trvá 12 týždňov (na dokončenie procesu rehabilitácie). Na to, aby sa pacient vrátil k plnej sile je potrebné obdobie 6 mesiacov až jedného roku.
Náhradné kolená sú bezpečnou možnosťou, ako sa zbaviť od pretrvávajúcej bolesti nohy a vrátiť sa k zdravému pohybu. Komplikácie bývajú minimálne, preto je výmena kolenného kĺba čoraz atraktívnejšou možnosťou pre ľudí s chronickou bolesťou obmedzujúcou ich život. Kvalita fungovania sa zlepšuje a pacient môže následne vykonávať aktivity, ktoré predtým nemohol (najmä šport).