10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Vyrážky u bábätiek a detí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Existujeviacerodruhov vyrážok, ktoré postihujú dieťa na rôznych častiach tela. Zvyčajne ide o dočasné vyrážky, hoci ich sprevádzajú nepríjemné pocity a potreba minimálne domácej liečby. Výnimočnemôžu byťpríznakom vážnejšieho ochorenia, preto je vždy vhodnénechaťdieťa preventívne skontrolovať u lekára.

Príznaky

Typy vyrážok u bábätiek a detí sú rôzne. Medzi najčastejšie patria:

  • detské akné, ktoré sa zvyčajne objaví na tvári
  • plienková vyrážka, spôsobená vlhkosťou alebo kyslosťou moču a zo stolice dieťaťa
  • vyrážka, ktorá sa vyskytne vinou cumlíka alebo slín dráždiacich pokožku okolo úst
  • ekzém sa najčastejšie vyskytuje na tvári, za kolenami a na ramenách
  • piata choroba je „vyrážka na tvári“, môže ju sprevádzať horúčka, únava a bolesť v krku
  • afty v ústach, ktoré zväčša vznikajú zavinením strkania rúk alebo predmetov do úst
  • potničky sa obvykle vyskytujú v oblastiach zakrytých oblečením (podpazušie, krk, hrudník, ramená, trup a nohy), to spôsobuje ich prehriatie
  • alergická reakcia na netolerovanú potravinu alebo drogériu
  • žihľavka ako reakcia na podráždenie
  • infekčné vyrážky, napríklad osýpky, ovčie kiahne, šarlach a ruža

Všetky tieto vyrážky vyzerajú podobne, preto je vždy nutné poznať okolnosti ich výskytu a dieťa dôkladne pravidelne kontrolovať. Zväčša ide o drobné červené vyrážky. Môžu vytvárať mapy a svrbieť. Dieťa je potom nepokojné a uplakané.

Vznik a príčiny

Deti majú jemnú kožu a postupne vyvíja ich imunitný systém. Ich pokožka je citlivá a náchylná na rôzne zdroje podráždenia alebo infekcie. Medzi najčastejšie príčiny vyrážok patrí teplo, alergie, trenie, vlhko, chemikálie, vône, tkaniny, vírus, baktéria, stolica v plienke.

V závislosti od príčiny vyrážky môže byť postihnutá takmer každá časť tela dieťaťa. Vyrážky sa objavujú na tvári, krku, trupe, rukách, nohách, chodidlách, intímnych partiách, kde sa nachádza plienka, dokonca aj v kožných záhyboch. Dieťa preto treba dôkladne pravidelne kontrolovať.

Diagnostika

Ak si rodič nie je istý, je vhodné navštíviť lekára. Jeho návšteva je nutná, ak má dieťa horúčku, prítomnosť vyrážky je už 7 dní a neustupuje ani po domácej liečbe, vyrážka sa šíri a objavili sa ďalšie príznaky (stuhnutý krk, citlivosť na svetlo, neurologické zmeny alebo tiky).

Pediater dieťa prehliadne, prekontroluje typ a stav vyrážok. Nutný je rozhovor s rodičmi o okolnostiach výsypu, stravovaní a iných okolnostiach spojených so starostlivosťou o dieťa. Ak si to stav vyžaduje, pediater môže odporučiť návštevu detského dermatológa. Jeho kontrola môže zahŕňať použitie zväčšovacieho zariadenia k nahliadnutiu vyrážky, prípadne odber vzorky pokožky dieťaťa.

Liečba

Vyrážka vzniknutá z plienky je jedna z najčastejších. Plienka drží teplo a vlhkosť blízko pokožky a moč a stolica môžu byť kyslé a veľmi dráždivé. Najlepšie prostriedky na odstránenie týchto vyrážok sú častejšia výmena plienky, utieranie mäkkou mokrou handričkou namiesto balených vlhčených utierok, ktoré obsahujú alkohol a chemikálie, natieranie dieťaťa ochranným krémom, zníženie množstva kyslých potravín v strave (citrusy a rajčiny), umývanie rúk pred výmenou plienky a po nej, aby nedochádzalo k infikovaniu vyrážky.

Ekzém je ďalšou veľmi častou detskou vyrážkou. Ak je v rodinnej anamnéze, dieťa bude na tento stav pravdepodobne viac náchylné. Môže byť spôsobený alergiami alebo citlivosťou pokožky na potraviny, pracím prostriedkom alebo nevhodným typom látky. Užitočné liečby ekzému zahŕňajú udržiavanie vyhádzanej oblasti v suchu a čistote, vhodné krémy a masti, v prípade alergie odstránenie alergénu, spoluprácu s pediatrickým dermatológom s cieľom identifikovať spúšťače a nájsť najlepší spôsob liečby.

Vyrážky zo slín a celkovo vyrážky na tvári sú veľmi časté. Používanie cumlíka, časti potravy, rastúce zuby a časté utieranie tváre môžu pokožku dráždiť. Tento výskyt sa zvyčajne vyrieši sám v priebehu niekoľkých týždňov, ale existujú spôsoby, ako tomu pomôcť. Tvár dieťaťa treba udržiavať suchú, miesta vyrážok čistiť teplou vodou bez akejkoľvek kozmetiky, čistiť jemne aj zaschnuté jedlo na pokožke, minimalizovať cumlík a vyhýbať sa parfumovanej drogérii.

Vyrážky na hlave možno ošetriť topickým olejom, napríklad kokosovým, jemným čistením pomocou kefky a umývaním hlavičky.

Infekčné vyrážky (osýpky, ovčie kiahne, ružienka a podobne) by mal zhodnotiť pediater a navrhnúť najlepšiu liečbu. Tieto vyrážky sú typicky sprevádzané horúčkou a ďalšími príznakmi danej diagnózy. Môžu vyžadovať antibiotiká alebo protivírusové lieky.

Prevencia

Vyrážky u detí sú veľmi časté, existujú však spôsoby prevencie. Odporúča sa u dieťaťa častejšia výmena plienok, udržiavať jeho pokožku čistú a suchú, používať pracie a čistiace prostriedky bez obsahu dráždivých látok alebo detergentov (ideálne sú produkty určené špeciálne pre deti), používať detskú kozmetiku, obliekať dieťa do vzdušných tkanín, ako je bavlna, obliekať ho primerane počasiu, aby sa predišlo prehriatiu, sledovať akékoľvek kožné reakcie na potraviny, držať dieťa mimo ľudí s príznakmi choroby. Často je ťažké odhaliť príčinu, no vyrážky majú tendenciu byť liečiteľné a nie sú zvyčajne vážne.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
ekzémkožakožné vyrážky