04.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Vyskočená platnička

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chrbticu tvorí séria navzájom spojených kostí (stavcov). Nárazy, ktoré spôsobujú bežné aktivity ako chôdza, beh a podobne, tlmia platničky medzi stavcami.

Každá platnička má dve časti: mäkkú, želatínovú vnútornú časť a tvrdý vonkajší krúžok. Zranenie môže spôsobiť, že vnútorná časť disku prečnieva cez vonkajší krúžok. Tento stav je známy ako vyskočená (herniovaná, prolapsovaná platnička). Zapríčiňuje bolesť a výrazné nepohodlie.Akvyskočenáplatnička tlačí na jeden z chrbtových nervov, človek môže trpieť necitlivosťou a bolesťou pozdĺž tohto nervu. V závažných prípadoch na odstránenie alebonápravu platničky je nutnáoperácia.

Príznaky

Vyskočená platnička môže byť v ktorejkoľvek časti chrbtice, od krku až po dolnú časť chrbta, avšak spodná časť chrbtice je jedna z najbežnejších. Medzi symptómy patrí bolesť a necitlivosť, najčastejšie na jednej strane tela, bolesť, ktorá sa tiahne do rúk alebo dolných končatín, zhoršuje sa v noci alebo s určitými pohybmi, bolesť, ktorá sa po postavení alebo pri sedení zhoršuje a bolesť pri chôdzi na krátke vzdialenosti. Príznakom je i nevysvetliteľná svalová slabosť a pocit pálenia v postihnutej oblasti.

Intenzita bolesti môže byť u každého pacienta rozdielna, od mravčenia až po stav, keď človek nedokáže kontrolovať svoje svaly.

Vznik a príčiny

Platnička vyskočí, keď jej vonkajší krúžok je slabý alebo roztrhnutý a umožňuje vnútornej časti vykĺznuť. Najčastejšie dôvody sú: vek, zdvíhanie veľkého a ťažkého predmetu, nadváha, slabé svaly a sedavý životný štýl.

Diagnostika

Lekár počas bežnej prehliadky kontroluje hmatom pacientove bolesti, požiada o ukážku nejakého pohybu. Je dôležité vedieť, kedy sa u pacienta prvýkrát prejavila bolesť a pri akých aktivitách dochádza k jej nárastu zhoršovania.

Na identifikáciu poškodenia sú nutné zobrazovacie testy – röntgen, CT alebo MRI.

Liečba

Liečba vyskočenej platničky môže byť konzervatívna i chirurgická. Závisí od úrovne nepríjemných pocitov, ktoré pacient zažíva, a od miery vysunutia platničky.

Ako prvá pomoc sa užívajú lieky proti bolesti. Samozrejme, je dôležité, aby sa človek dočasne vyhýbal namáhaniu chrbtice a bolestivým pozíciám. Nie je však vhodné úplne oddychovať, a to z dôvodu rizika vzniku svalovej slabosti a stuhnutiu kĺbov.

Zmiernenie bolesti možno dosiahnuť pomocou pravidelného cvičenia. Ide o cvičebný program, ktorý posilňuje chrbát a okolité svaly a ktorý by mal odporučiť fyzioterapeut.

Ak platničková bolesť na liečbu nereaguje, lekár môže predpísať silnejšie lieky. Ide o svalové relaxátory na úľavu svalových kŕčov, prípadne narkotiká na zmiernenie bolesti alebo lieky na bolesť nervov.

Ak príznaky neustúpia alebo vyskočená platnička ovplyvňuje svalovú funkciu, je vhodné uvažovať o operačnom zákroku. Chirurg môže odstrániť poškodenú alebo vyčnievajúcu časť platničky bez toho, aby ju musel odstrániť celú. Zákrok sa nazýva mikrodiskektómia. V závažnejších prípadoch môže lekár nahradiť platničku umelou alebo ju odstrániť a spojiť stavce dohromady. Tento postup zvyšuje stabilitu chrbtice.

Komplikácie: Neošetrená vyskočená platnička môže viesť k trvalému poškodeniu nervu. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže narušiť nervové impulzy do nervov cauda equina v dolnej časti chrbta a nohy. Ak k takémuto stavu dôjde, človek môže stratiť kontrolu nad črevami alebo močovým mechúrom.

Ďalšia dlhodobá komplikácia je známa ako sedlová anestézia. Platnička skomprimuje nervy a spôsobí stratu citu vo vnútorných stehnách, zadnej časti nôh a okolo konečníka.

Ako žiť s chorobou

Väčšina ľudí s vyskočenou platničkou reaguje dobre na konzervatívnu liečbu. Počas šiestich týždňov sa bolesť a nepohodlie postupne zmenšujú. Je však dôležité začať s liečbou čo najskôr, aby nedochádzalo k postupnému zhoršovaniu.

Keďže vyskočeniu platničky nemožno úplne zabrániť,vhodná je prevencia rizika, a to v podobe použitia správnej techniky bezpečného zdvíhania, teda zohýbať sa v kolenách, nie v chrbte. Prospešné je udržiavať si zdravú hmotnosť a nepestovať sedavý spôsob života. Ak aj človek musí sedieť, napríklad v práci, mal by pravidelne vstávať a precvičovať kosti. Je dobré pravidelne cvičiť kvôli posilneniu svalov na chrbte, na nohách a bruchu. Súčasťou preventívnych opatrení je i vyhýbanie sa pádom a nárazom.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
celková slabosťchrbticamravčenienecitlivosťpocit páleniavyskočená platnička