12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Vyvrtnutia a natiahnutia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Natiahnutia, vyvrtnutiaalebonatrhnutia v tele patria k najčastejším zraneniam. Dochádza k nim okolo kĺbov, pričom môže ísť o problém väziva alebo priamo svalu. Zranenia sú si podobné, no odlišujú sa príznakmi. Pri liečbe pomáha správna diagnostika.

Príznaky

Väzivá sú pevné tkanivá, ktoré spájajú kosti v kĺboch. Nevhodný pohyb môže spôsobiť ich výron, teda vyvrtnutie alebo až roztrhnutie. Najčastejším miestom vyvrtnutia je členkový kĺb. K preťaženiu či roztrhnutiu môže dôjsť aj na svaloch. Najbežnejšie miesta pre svalové natiahnutie sú dolná časť chrbta a dolné končatiny. Zranenia sú podobné, no odlišujú sa príznakmi.

Vyvrtnutie väziva:

  • modriny
  • bolesť okolo postihnutého kĺba
  • opuch
  • obmedzená flexibilita
  • ťažkosti pri použití celého rozsahu pohybu kĺbu

Natiahnutie svalu:

  • svalový kŕč
  • bolesť okolo postihnutého kĺba
  • opuch
  • obmedzená flexibilita
  • ťažkosti pri použití celého rozsahu pohybu kĺbu

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pri vyvrtnutí sa objavuje podliatina okolo kĺbu, pri natiahnutí svalov kŕče v postihnutom svale.

Vznik a príčiny

Telo je denne výrazne zaťažované, preto je príležitostné napätie bežné. Niektoré situácie však spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť poškodenia kĺbov. Patria medzi ne atletické aktivity alebo cvičenie vrátane behu a džogingu, nehody, napríklad pád alebo pošmyknutie, zdvíhanie ťažkých predmetov, sedenie alebo státie v nezvyčajnej pozícii, dlhotrvajúci opakovaný pohyb.

Najčastejšie postihnuté miesta sú chrbát, zápästia, palce, kolená a členky.

Rizikové faktory: K podvrtnutiu či natiahnutiu môže dôjsť u kohokoľvek, nerozhoduje vek ani pohlavie. Riziko zvyšujú okolnosti ako nedostatočná kondícia, používanie nevhodnej obuvi, nedostatočné rozohriatie tela pred cvičením, únava a nebezpečné prostredie (mokro, ľad).

Diagnostika

Lekári diagnostikujú podvrtnutie alebo natiahnutie vylúčením iných príčin, ktoré by mohli spôsobiť opísané príznaky. Po krátkej prehliadke obvykle pacient podstúpi röntgenové vyšetrenie, ktoré môže vylúčiť prípadné zlomeniny. Magnetická rezonancia (MRI) poskytuje podrobný pohľad na kĺb. Môže odhaliť veľmi malé alebo tenké odchýlky, ktoré röntgen nedokáže identifikovať. Ak ani MRI, ani röntgenové vyšetrenie neodhalili zlomy alebo zranenia kostnej hmoty, lekár diagnostikuje podvrtnutie alebo natiahnutie.

Liečba

Mierne zranenia sa ošetrujú rovnakou technikou. Ide o postup nazývaný RICE, ktorý vychádza zo zahraničných názvov ošetrení – oddych (rest), ľad (ice), kompresia (compresion), vyvýšená poloha (elevate).

Oddych – postihnutý kĺb by sa počas liečby nemal nadmerne zaťažovať, prípadne vôbec.

Ľad – pomáha znižovať opuch a zápal. Aplikuje sa cez obal, nie priamo na pokožku. Na postihnuté miesto sa prikladá na 20 minút, nasleduje 20-minútová prestávka.

Kompresia – pomáha zmierniť opuch. Postihnutý kĺb treba obviazať opatrne, aby sa predišlo zníženiu prúdenia krvi.

Vyvýšená poloha – postihnutý kĺb je dobré držať nad úrovňou srdca. Pomôže to znížiť opuch.

Počas prvých 24 až 48 hodín po poranení môže technika RICE minimalizovať príznaky a výrazne uľaviť od bolesti.

Vážnejšie vyvrtnutia a natiahnutia môžu vyžadovať operáciu poškodených alebo roztrhnutých väzov, šliach alebo svalov. Navštíviť lekára je potrebné pri výskyte niektorých z nasledujúcich stavov:

  • ťažkosti pri chôdzi alebo pri stoji
  • neschopnosť pohybovať alebo ohýbať postihnutý kĺb
  • pocit necitlivosti alebo brnenie okolo kĺba

Pri miernom zranení sa väčšina ľudí môže vrátiť k aktivitám v obmedzenej miere v priebehu dvoch až troch dní. Pri postupnom návrate k potrebným činnostiam treba kĺb naďalej chrániť. Niekedy je nutná ortéza, kým tkanivo nie je úplne zdravé.

Vážnejšie zranenia vyžadujú viac času na zotavenie. Zväčša je nutná fyzioterapia, ktorá býva potrebná aj po operáciách. Pomáha získať naspäť silu a rozsah pohybu.

Prevencia

Zraneniam nemožno úplne predísť. Zohľadnenie preventívnych opatrení však môže pomôcť znížiť riziko výronu alebo natiahnutia.

Strečing: Svaly treba zahriať, vďaka tomu sú flexibilnejšie. Lepšie odolávajú nárazom a prudkým pohybom.

Pravidelné cvičenie: Mierna aktivita každý deň je lepšia ako nárazová. Pravidelnosť udržuje svaly pružné, vďaka tomu sú schopné obnovovať sa.

Opatrnosť: Je vhodné nosiť pevnú obuv, v nevhodnom počasí byť opatrnejší, pri športe tiež.

Prestávky pre končatiny: Sedieť alebo stáť príliš dlho, prípadne robiť opakované pohyby, môže kĺby namáhať. Je dôležité pravidelne si robiť prestávky a vždy sa pritom ponaťahovať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť okolo postihnutej oblastikĺbynatrhnutiavyvrtnutie väzivazranenia