K vzduchovej a plynovej embólii dochádza, keď sa plynové bublinky dostanú do krvných ciev a upchajú ich. To má za následok zníženie prietoku okysličenej krvi príslušnou časťou tela. Ide o pomerne vzácnystav, ktorýnastáva najmä v prípade niektorých operácií a u potápačov. Môže zapríčiniť vážne zdravotné problémy, ba až smrť človeka. Často poškodzuje mozog, srdce a pľúca, pričom môže spôsobiť zlyhanie týchto orgánov.
Za normálnych okolností sa v tele nachádza sústava ciev, ktorými preteká krv a zásobuje orgány kyslíkom. Ak tieto cievy niečo upchá, výživa orgánov sa oslabí a ich funkcia naruší. To môže zapríčiniť vážne zdravotné problémy. Najbežnejšie situácie, pri ktorých môže dôjsť k plynovej embólii, sú:
Vniknutie vzduchu injekciou a pri operáciách
Vzduch sa dovnútra ciev môže dostať pri injekcii alebo infúzii do žily. Niekedy môže nastať riziko pri operáciách v oblasti hlavy a krku, keď sa do odhalených krvných ciev môže nasať vzduch a zablokovať ich. Zdravotnícky personál je však vyškolený, aby riziko vzduchovej embólie obmedzil na minimum.
Vynáranie pri potápaní
Najväčšie nebezpečenstvo hrozí pri rýchlom vynáraní z väčších hĺbok.
Umelá pľúcna ventilácia
Embólia najčastejšie vznikne pri nesprávne nastavenej umelej ventilácii. Vtedy môže byť tlak vzduchu dodávaného do pľúc veľmi veľký a môže ich poškodiť, nasleduje vtlačenie vzduchu do ciev.
Poranenie pri výbuchu
Môže mať za následok odhalenie krvných ciev a zvýšenie tlaku, ktoré výbuch sprevádza a dostáva plyn do ich vnútra.
Vzduchová bublina sa zasekne v užšej časti cievy a bráni prechodu krvi s kyslíkom. Tak sa znemožní vyživovanie časti orgánov. Prejavy plynovej embólie sa líšia v závislosti od postihnutého orgánu a rozsahu poškodenia.
Embóliu pri poškodení pľúc najčastejšie sprevádza namáhavé dýchanie, pocit nedostatku vzduchu, bolesť v hrudi a kašeľ. Podobné príznaky vznikajú aj pri postihnutí srdca. Pridá sa búšenie srdca, potenie, nevoľnosť a vracanie. Pri vážnejšom poškodení môže tiež dôjsť k strate vedomia. Pri plynovej embólii mozgu sa objavia príznaky mozgovej mŕtvice. Sprevádza ju porucha hybnosti a citlivosti končatín, poruchy reči, závrat, výpadok zrakového poľa a zmätenosť. Rovnako ako srdcový infarkt sa môže prejaviť stratou vedomia. Okrem toho sa niekedy pridáva bolesť svalov a kĺbov alebo rozmazané videnie.
Stanovenie diagnózy je založené na prítomnosti príznakov a nadväznosti na riskantné úrazy, operácie či potápanie. Potvrdiť sa dá pomocou ultrazvukového a CT vyšetrenia. Lekári pri operáciách hlavy a krku dôsledne pozorujú príznaky vzduchovej embólie pomocou prístrojov na sledovanie funkcie srdca a pľúc a krvného tlaku.
Liečba je založená na včasnej diagnostike, odstránení zdroja plynu a zabránení poškodenia orgánov. Preto lekár môže pacientovi naordinovať dýchanie väčšieho množstva kyslíka, pričom najvhodnejším postupom môže byť liečba v hyperbarickej komore, miestnosti so zvýšeným tlakom vzduchu, v ktorej je vyššia koncentrácia kyslíka. Ten ľahšie preniká do krvi a tak sa zmenšuje veľkosť vzduchových bublín. Niekedy môže byť jediným účinným postupom udržiavanie či obnova funkcie srdca, pľúc a ciev oživovaním.