10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Embólia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Embólia je stav, pri ktorom v uzatvorenom systéme žíl a tepien vzniká element šíriaci sa v tomto systéme prostredníctvom krvi. Vzhľadom na svoju veľkosť a povahu tento element doputuje na miesto s malým priesvitom a uzatvorí časť cievy. Najčastejšie ide o zrazeninu (trombus), ale tento element môže mať aj charakter časti tumoru, plodovej vody alebo vzduchu.

Vznik a príčiny

Embólia je blokovanie krvnej cievy trombom, prípadne embolom. Trombus je útvar, ktorý uzatvára cievu na mieste svojho vzniku. Embolus je útvar unášaný krvou, upchávajúci cievu, ktorá má menší priemer než samotný embolus. Embolus nie je v krvi rozpustný. Môže byť pevný a mať podobu krvnej zrazeniny, časti tkaniva, nádoru alebo parazita. Embolus však môže byť aj tekutý, najčastejšie ide o tuk a plodovú vodu. Existuje aj plynný embolus, ktorý má podobu vzduchovej bublinky. Z trombu sa teda najčastejšie vyvíja embolus, ktorý spôsobuje embóliu. Zablokovanie cievy zapríčiňuje nedostatočné zásobovanie orgánov (mozog, črevo, oblička, srdce, končatiny). Môže to viesť k poškodeniu organizmu a smrti jedinca.

Pľúcna embólia je najčastejšie dôsledkom krvnej zrazeniny (embolu), uvoľnenej z veľkých žíl dolných končatín pri hlbokej žilovej trombóze, ktorá zablokuje jednu z pľúcnych artérií. Pri tomto ochorení telo síce dokáže samo rozložiť mnoho vzniknutých embolov, avšak niektoré môžu spôsobiť smrť človeka. Pri embólii mozgu krvná zrazenina upcháva niektorú z ciev zásobujúcich mozog krvou. Vedie to k nedokrveniu a ischemickej forme mŕtvice. Pri retinálnej embólii sa malé zrazeniny dostávajú do menších krvných ciev sietnice a spôsobujú náhlu jednostrannú slepotu. Septická embólia je dôsledkom embolu, ktorý vznikol vinou infekcie v tele. Tá po preniknutí do krvného obehu zablokovala krvné cievy. Amniotická embólia sa vytvára počas tehotenstva. Plodová voda preniká do otvorených ciev dolného segmentu maternice, prípadne je dôsledkom ruptúry maternice alebo predčasného odlučovania lôžka. Vzduchová embólia často vzniká pri potápaní, keď sa potápač vynára na povrch príliš rýchlo. V krvi sa vytvárajú bubliny, ktoré môžu blokovať arteriálny prietok krvi. Tuková embólia vzniká pri preniknutí tuku do krvného obehu pri niektorých zlomeninách či operáciách.

Riziko vzniku embólie sa zvyšuje s narastajúcim vekom. Na embóliu sú náchylnejší obézni ľudia a ženy v porovnaní s jedincami s normálnou hmotnosťou a s mužmi. Medzi najviac rizikové skupiny patria ľudia so srdcovými chorobami, predovšetkým s predsieňovými fibriláciami, artériosklerózou, silní fajčiari, jedinci s vysokým krvným tlakom, cukrovkou a so žilovými ochoreniami.

Príznaky

Typickým prejavom je vznik prudkej bolesti a funkčnej poruchy postihnutého orgánu v dôsledku nedostatku kyslíka a živín. Embóliu postihujúcu končatiny charakterizuje bolesť, bledosť, porucha citlivosti, strata pulzu, ochrnutie a šok. Pri embólii pľúc sa dostavuje dýchavičnosť, zrýchlené dýchanie a tlkot srdca a klesne tlak krvi. Embólie mozgu (mozgová porážka) vedú k strate vedomia a k ochrnutiam. Relatívne zriedkavé embólie koronárnych ciev môžu byť príčinou srdcového infarktu.

Diagnostika

Výskyt symptómov, ako je bolesť, bledosť, porucha citlivosti, strata pulzu, ochrnutie a podobne, je typický pre embóliu. Zobrazovacie metódy sa využívajú na potvrdenie diagnózy. Patrí medzi ne predovšetkým vyšetrenie ultrazvukom (Dopplerova sonografia), prípadne angiografia, ktorá pomáha pri zobrazení ciev pomocou kontrastných látok s využitím röntgenu, a iné.

Liečba

Keď človek zaznamená symptómy, treba bezodkladne kontaktovať lekársku záchrannú službu. Po odstránení bolesti a prvotných úkonoch lekár indikuje vnúrožilovo heparín, ktorí zabraňuje vzniku nových trombov a rozpúšťa zrazeniny. Vo väčšine prípadov sa embolus odstraňuje embolektómiou, niekedy sa ho podarí odstrániť pomocou katétra. Následne lekár pristúpi k liečbe príčiny vzniku embólie, ktorá spočíva v zabránení postupu vzniknutých trombov prostredníctvom kavalnej bariéry do dolných dutých žíl a v podávaní heparínu či antikoagulancií (Marcumar), kyseliny acetylsalicylovej (acylpirín) a v používaní kompresných pančúch a bandáží.

Prevencia

Vyhýbanie sa rizikovým faktorom (obezita, fajčenie), dostatočný príjem tekutín, pravidelná fyzická aktivita a zavedenie prestávok počas dlhých ciest autom alebo lietadlom s možnosťou vstať a poprechádzať sa, to sú základné mechanizmy na predchádzanie vzniku embólie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť končatíndýchavičnosťembóliamozogobličkyochrnutiestrata vedomiatepny