12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Začervenanie sa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Červenanie sa je stav, keď telo zaplaví pocit tepla až horúčavy a krk, horná časť hrudníka alebo tvár rýchlo sčervenejú. Tieto miesta sú buď celé zaliate farbou, alebo pokryté škvrnami.

Návaly tepla sú dôsledkom zvýšeného prietoku krvi pod kožou, telo na to reaguje rozšírením krvných ciev. Takže krv „presvitá” a človek je viditeľne červenší. Ide o bežný fyzický stav pri strese, hneve či rozpakoch, ktoré sú extrémnymi emocionálnymi stavmi. Je to skôr spoločenský než zdravotný problém. Menej často súvisí červenanie s chorobou alebo s predávkovaním sa liekmi.

Vznik a príčiny

Existuje veľa špecifických príčin červenania sa:

  • Emocionálne spúšťače: silné emócie spôsobujú sčervenanie, keď je človek v rozpakoch alebo v úzkosti, v strese, v smútku alebo po plači. Všetky tieto emócie sa môžu zhodovať s akútnym zvýšením krvného tlaku. Napriek tomu vysoký krvný tlak sám osebe nie je príčinou červenania sa.
  • Korenené jedlá: konzumácia pikantných potravín (štipľavá paprika, kajenské korenie, čili a podobne) môže spôsobiť náhle sčervenanie tváre alebo krku vinou prudkého zvýšenia telesnej teploty a zvýšeného toku krvi.
  • Cushingov syndróm: vzniká pre vysokú hladinu kortizolu v tele, tak spôsobuje aj červenanie.
  • Užívanie niektorých liekov: predávkovanie sa niacínom (vitamín B3) môže spôsobiť náhle sčervenanie kože. K tomuto javu dochádza aj vtedy, keď človek užíva príliš veľa liekov spolu s niacínom na zníženie cholesterolu.
  • Ďalšie lieky, ktoré môžu zapríčiniť červenanie, sú doxorubicín, blokátory kalciových kanálov, morfín a iné opiáty, cholinergné liečivá (napríklad metrifonát, anthelmintiká), bromokriptín používaný pri Parkinsonovej chorobe.
  • Rosacea: táto diagnóza kože spôsobuje opuchy, akné a viditeľné sčervenanie pokožky.
  • Piata choroba: Piata choroba je spôsobená vírusom a môže sa prejaviť aj červenými vyrážkami na lícach, ramenách a nohách. Bežne sa šíri medzi deťmi vo veku základnej školy a symptómami pripomína chrípku.

Medzi menej časté príčiny sčervenanej tváre patrí konzumácia alkoholu, horúčka, chladné počasie, úpal, infekcia kože, alergia, šarlach, menopauza, karcinoidný syndróm, zápalové stavy.

Príznaky

Najjasnejším príznakom je výrazne červená farba kože na tvári, krku, prípadne na hrudníku. Zväčša ju sprevádza pocit tepla, horúčavy až pálenia, niekedy aj potenie. Ak je červeň spôsobená zdravotnými problémami, príznakom môžu byť vyrážky, svrbenie a nepríjemné pocity postihnutých oblastí.

Diagnóza
Vo väčšine prípadov je začervenanie príležitostné a súvisí s emóciami alebo s jedlom, nie so zdravotnými problémami. Ak si človek všimne príliš časté opakovanie javu a ďalšie pridružené symptómy, mal by vyhľadať lekára. Vyšetrenie spolu s podrobným uvedením príznakov (frekvencia, trvanie, miesto červenania a okolitý kontext) pomôžu pri diagnostike. Podľa pôvodu problému môže byť potrebná následná konzultácia s odborníkom v danej oblasti.

Liečba

Vybraný spôsob liečby závisí od príčiny problému. Všeobecnými odporúčaniami na bežné návaly červene sú obmedzenie alkoholu, pikantných jedál, vyhýbanie sa extrémnym teplotám, nadmernému slneniu, prudkým prechodom z tepla do zimy a naopak. Pri emočných problémoch môže pomôcť psychoterapeut, ktorý pacienta naučí, ako zvládať silné emócie. Proti červenaniu je tiež vhodné obmedziť príjem niacínu na dennú odporúčanú dávku, ak ho človek užíva.

Prevencia

Návaly tepla a červene zväčša nespôsobujú vážne zdravotné problémy a neovplyvňujú bežný život človeka. Je však dôležité presné identifikovanie spúšťačov, aby človek dokázal predchádzať nechcenému červenaniu. Na základe presnej príčiny vzniku tohto stavu dokáže návaly ovládať až minimalizovať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červená farba kožepocit teplapoteniesvrbeniezačervenanie