10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Žalúdočný vred

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Žalúdočné vredy sú bolestivé vredy nachádzajúce sa v žalúdočnej sliznici. Ide o typ peptického vredového ochorenia, teda postihujúceho žalúdok a tenké črevo. Žalúdočné vredy sa dajú vyliečiť ľahko, ale bez zdravotnej starostlivosti sa môžu stať závažným ochorením.

Vznik a príčiny

Žalúdočné vredy sú takmer vždy spôsobené jedným z nasledujúcich faktorov:

  • infekcia baktériou Helicobacter pylori (H. pylori)
  • dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ako je aspirín, ibuprofen alebo naproxén
  • stav známy ako Zollingerov-Ellisonov syndróm, ktorý zvyšuje tvorbu kyseliny v tele (tento syndróm spôsobuje menej ako 1 percento všetkých peptických vredov)

Príznaky

So žalúdočnými vredmi súvisí množstvo symptómov. Závažnosť symptómov závisí od závažnosti vredu.

Najčastejším príznakom je pocit pálenia alebo bolesť uprostred brucha medzi hrudníkom a bruchom. Bolesť je intenzívnejšia, keď je žalúdok prázdny, a môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín.

Ďalšie bežné príznaky a symptómy vredov:

  • tupá bolesť v žalúdku
  • úbytok hmotnosti
  • obava z jedenia kvôli bolesti
  • nevoľnosť alebo vracanie
  • nadúvanie
  • pocit rýchleho naplnenia žalúdka
  • pálenie alebo reflux kyseliny
  • pálenie záhy
  • bolesť, ktorá sa môže zlepšiť, keď človek je, pije alebo užíva antacidá
  • anémia, ktorej príznaky môžu byť únava, dýchavičnosť alebo bledosť kože
  • tmavá stolica
  • krv vo zvratkoch

Diagnostika

Diagnóza a liečba závisia od príznakov a závažnosti vredu. Lekár kontroluje pacientovu anamnézu spolu s príznakmi a akýmikoľvek liekmi na predpis alebo voľnopredajnými liekmi, ktoré užíva.

Na vylúčenie infekcie H. pylori sa robí kontrola krvi, stolice alebo dychový test. Pri dychovej skúške pacient vypije čistú tekutinu a dýchne do vrecka, ktoré sa zapečatí. Ak je prítomný H. pylori, vzorka dychu bude obsahovať vyššie hladiny oxidu uhličitého, ako je normálne.

Ďalšie testy a postupy používané na diagnostikovanie žalúdočných vredov:

Kontrastné RTG: Pacient vypije hustú bielu tekutinu (bárium), ktorá pokryje horný gastrointestinálny trakt a pomáha lekárovi vidieť žalúdok a tenké črevo na röntgenových snímkach.

Endoskopia (EGD): Tenká osvetlená trubica sa vkladá cez ústa do žalúdka a do prvej časti tenkého čreva. Toto vyšetrenie sa používa na zistenie vredov, krvácania a akéhokoľvek tkaniva, ktoré vyzerá abnormálne.

Endoskopická biopsia: Odoberie sa kus žalúdočného tkaniva na ďalšie testovanie.

Liečba

Liečba závisí od príčiny vredu. Väčšina vredov sa môže liečiť liekmi na predpis, zriedkavo je nutný chirurgický zákrok. Najdôležitejšie je s príznakmi ísť okamžite k lekárovi, aby sa mohla začať liečba. Ak vred krváca, pacient bude pravdepodobne hospitalizovaný kvôli intenzívnej liečbe endoskopiou a liekmi účinné pri liečbe vredov. Možná je i transfúzia krvi.

Lieky: Ak je žalúdočný vred spôsobený H. pylori, pacient bude potrebovať antibiotiká a lieky nazývané inhibítory protónovej pumpy (PPI). PPI blokujú žalúdočné bunky produkujúce kyselinu.

Okrem týchto liečebných postupov lekár môže odporučiť blokátory receptorov H2 (lieky, ktoré tiež blokujú tvorbu kyselín), zastavenie používania všetkých nesteroidných protizápalových liekov a následnú endoskopiu, probiotiká (užitočné baktérie, ktoré môžu pomôcť pri usmrcovaní H. pylori).

Symptómy vredov môžu po nasadení liečby rýchlo ustúpiť. Aj keď príznaky zmiznú, pacient by mal pokračovať v užívaní akéhokoľvek lieku predpísaného lekárom. Je to obzvlášť dôležité pri infekciách H. pylori, aby sa zaistila eliminácia všetkých baktérií.

Vedľajšie účinky liekov používaných na liečbu žalúdočných vredov sú: nevoľnosť, závrat, bolesti hlavy, hnačka a bolesť brucha.

Chirurgická liečba: Komplikovaný žalúdočný vred ojedinele vyžaduje chirurgický zákrok. Môže to byť v prípade ich recidívy, ak neboli vôbec liečené, krvácajú alebo hrozia perforovaním žalúdka.

Chirurgický zákrok môže znamenať odstránenie celého vredu, odobratie tkaniva z inej časti čreva a jeho umiestnenie cez miesto vredu, podviazanie krvácajúcej tepny alebo odrezanie nervového zásobovania žalúdka, aby sa znížila tvorba žalúdočnej kyseliny.

Zdravá strava: V minulosti sa predpokladalo, že vredy môže zapríčiňovať diéta. Dnes je jasné, že to nie je pravda. Zdravá diéta môže prospieť črevnému traktu a celkovému zdraviu. Všeobecne platí, že je dobré konzumovať veľa ovocia, zeleniny a vlákniny.

To znamená, že niektoré potraviny môžu hrať úlohu pri odstraňovaní H. pylori. Ide o brokolicu, karfiol a reďkovky, listovú zeleninu, ako je špenát a kapusta, potraviny bohaté na probiotiká, ako je kyslá kapusta, kombucha či jogurty (najmä s laktobacilmi a Sacharomyces), jablká, čučoriedky, maliny, jahody a ostružiny, olivový olej.

Je dobré zdržať sa korenených a kyslých potravín, kým nebude vred úplne zahojený.

Okrem konzumácie potravín bohatých na vlákninu, probiotiká, účinky baktérií H. pylori môžu pomôcť znížiť ďalšie doplnky, ktoré možno konzumovať doma. Probiotiká, med či glutamín (potravinové zdroje zahŕňajú kurča, ryby, vajcia, špenát a kapustu), no žiadny z týchto doplnkov liečbu nenahrádza.

Ako žiť s chorobou

Aby človek zabránil šíreniu baktérií, ktoré by mohli spôsobiť žalúdočný vred, pravidelne by si mal umývať ruky mydlom a vodou. Tiež je nutné uistiť sa, že potraviny sú správne umyté a jedlo pred konzumáciou upravené podľa potreby.

Aby sa predišlo vzniku vredov spôsobených nesteroidnými protizápalovými liekmi, človek by mal ich užívanie obmedziť. Nemali by sa kombinovať s alkoholom a pri ich užití by sa mali zapiť dostatočným množstvom tekutín. Keď človek spozoruje príznaky žalúdočného vredu, mal by okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Tento stav je dobre liečiteľný, ak sa zachytí včas a začne sa liečiť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť žalúdkamastná stolicapálenie záhyvracaniežalúdočné vredyžalúdok