10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal konečníka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal sliznice konečníka (proktitída) je ochorenie, ktoré sa môže objaviť ako súčasť nešpecifických črevných zápalov (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), po rádioaktívnom ožiarení alebo môže ísť o zápal vyvolaný infekčnými mikróbmi. Túto chorobu častejšie mávajú pacienti snarušenouimunitou alebo homosexuáli. Zápal konečníka sa prejavuje opuchnutou sliznicou a často prímesou krvi v stolici.

Vznik a príčiny

Na vzniku ochorenia sa podieľa viacero faktorov. V niektorých prípadoch je príčina známa a najčastejšie ide o bakteriálne a vírusové ochorenie konečníka. Jednu skupinu tvoria sexuálne prenosné ochorenia ako kvapavka, syfilis, ochorenie spôsobené cytomegalovírusom alebo herpes simplex vírusom.

Druhú skupinu tvoria pôvodcovia črevných infekcií (salmonely, shigelly či camphylobacter). Terapia antibiotikami môže byť tiež jednou z príčin vzniku zápalu konečníka, hlavne z dôvodu zničenia prirodzenej bakteriálnej flóry a následného jednoduchšieho osídlenia a množenia škodlivých baktérií.

Rádioaktívne ožiarenie sa podieľa na vzniku poradiačného zápalu konečníka, pretože bunky tráviaceho traktu sú na žiarenie veľmi citlivé. Ochorenia typu nešpecifických črevných zápalov, ktoré majú dlhodobý priebeh, môžu postihovať aj sliznicu konečníka.

Príznaky

Medzi hlavné príznaky patrí prímes krvi alebo hlienu v stolici, krvácanie z konečníka, častá a riedka stolica, bolesť pri vyprázdňovaní. Sliznica v oblasti konečníka je opuchnutá, začervenaná a môžu sa vyskytovať aj ložiská s hnisom. Pri akútnom zápale konečníka sa môžu objavovať teploty, únava a vyčerpanosť. V niektorých prípadoch je postihnutá úloha svalov podieľajúcich sa na zadržiavaní a vyprázdňovaní, to môže viesť k ich nedokonalej funkcii alebo k inkontinencii stolice.

Diagnostika

Lekár stav pacienta posudzuje na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia. Súčasťou vyšetrenia je per rektum vyšetrenie, odber stolice na mikrobiologické vyšetrenie a posúdenie prítomnosti krvi. Pomocou laboratórnych metód sa z krvi hodnotí krvný obraz, zápalová aktivita a sedimentácia. Pri nejasnom pôvode ochorenia pacient podstupuje endoskopické vyšetrenie.

Metódou voľby býva rektoskopia, ktorá umožňuje zobrazenie celého análneho kanála. V ňom je viditeľne červená sliznica s povrchovými defektmi a malými vredmi. V prípade podozrenia, že vyvolávajúcou príčinou je nešpecifický črevný zápal či radiačné ožiarenie, odporúča sa kolonoskopia na zhodnotenie stavu črevnej sliznice v rozsahu hrubého čreva.

Pri endoskopickom vyšetrení sa odoberá tiež biopsia, vzorka črevnej sliznice alebo análneho kanála. Biopsia sa posiela na patológiou. Patológ ju zhodnotí mikroskopicky a potvrdí alebo vylúči danú diagnózu.

Liečba

Pacientom trpiacim na zápal konečníka môžu lekári v prípade pozitívneho mikrobiologického nálezu podávať antibiotiká. Ak bol zápal spôsobený predchádzajúcou terapiou antibiotikami, zápal sa lieči iným antibiotikom, zameraným presne na pôvodcu zápalového ochorenia.

V prípade poradiačného zápalu konečníka alebo pri nešpecifických črevných zápaloch je pacient liečený hormonálnymi liekmi — kortikoidmi, podávanými vo forme peny alebo vo forme nálevu do análneho kanála. Súčasťou terapie je úprava stravovacích návykov a diéta.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
konečníkkrvácanie z konečníkaproktitídateplotaúnava