10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal prostaty

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal prostaty (prostatitída) je ochorenie predstojnej žľazy mužov. Prostata je veľká približne ako vlašský orech, nachádza sa pod močovým mechúrom pred konečníkom. Jej úlohou je tvorba tekutiny, ktorá chráni a vyživuje spermie a tak ich bezpečne dopraví k ženskej pohlavnej bunke pri pohlavnom styku. Pri zápale sa prostata zdurí a stuhne, no nejde o rakovinový proces. Prostatitída postihuje mužov každého veku, častejšie sa vyskytuje u mužov v päťdesiatke a mladších. Nástup prostatitídy môže byť pozvoľný alebo náhly. Vyliečenie môže trvať mesiace, choroba sa môže stále vracať (chronický zápal prostaty) alebo môže rýchlo zmiznúť.

Vznik a príčiny

Príčiny akútneho zápalu prostaty sú bakteriálne infekcie vyvolané E. coli, Klebsiellou, baktériou Proteus, Entembacterom, zlatým stafylokokom, chlamýdiami a inými organizmami. Kedysi bola choroba vyvolaná najmä Neisseriou gonorrhoeae (pôvodca kvapavky). Infekcia sa šíri z močovej trubice do prostaty, zriedka prostatitída vzniká hematogénne (šírenie krvou).

Ku vzniku infekcie môže prispieť i katetrizácia močového mechúra, cytoskopia alebo operácia prostaty. Chronický zápal prostaty nadväzuje na akútny, vzniká postupne pri vracajúcich sa infekciách močových ciest, pri zákrokoch na močovej trubici alebo na prostate. Zapríčiňujú ho rovnaké baktérie ako akútnu prostatitídu. Nebakteriálny zápal prostaty, spôsobený napríklad mykózami, je zriedkavý.

Príznaky

K príznakom patrí bolesť a pocit pálenia pri močení, problém vôbec sa vymočiť, zakalený moč, urgentná potreba vymočiť sa, krv v moči, bolesť v oblasti brucha, triesla a dole na chrbte, bolesť semenného mieška, konečníka, penisu a semenníkov, bolestivá ejakulácia, symptómy podobné chrípke.

Diagnostika

Diagnostika sa spolieha na analýzu moču, ktorá môže odhaliť konkrétnu bakteriálnu infekciu, na krvné testy, postprostatickú masáž, pri ktorej lekár masíruje prostatu a testuje jej sekréciu, zobrazovacie metódy, ku ktorým patrí počítačová tomografia (CT) a ultrazvuk. Zobrazovacie metódy poskytujú vizuálne detailnejšie informácie.

Liečba

Liečba spočíva v užívaní predpísaných antibiotík, 4-6 týždňov účinkujúcich na konkrétny druh baktérie, ktorá je pôvodcom zápalu. Liečba chronických prostatitíd trvá dlhšie. K ďalším možným medikáciám patria alfa blokátory, ktoré pomôžu relaxovať močový mechúr, keď naň tlačí napuchnutá prostata, a pacienta zbavia bolestivého močenia. Nesteroidné lieky pomáhajú postihnutému so zápalom.

Prevencia

Počas liečby ochorenia pacient môže praktizovať domácu liečbu – pomáha teplý kúpeľ a zahrievacia podložka. Vzniku ochorenia pomôžu predísť aktivity, ako je dlhé bicyklovanie, obmedzenie fajčenia, alkoholu, korenených jedál a iných jedál, ktoré môžu dráždiť močový mechúr.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesťkrv v močiprostataprostatitída