31.08.2020 • 9 minút na prečítanie

Zhovárali sme sa s uznávaným urológom

OchoreniaRozhovor

V tomto článku sa dozviete

Urologické problémy sa vyskytujú pomerne často nie len u mužov, ale aj u žien. Čo najčastejšie trápi mužov po 50. roku života? Ako bojovať s chronickými zápalmi močového traktu? Na tieto témy sme sa rozprávali s urológom MUDr. Tomášom Kovačičom. 
Po prečítaní článku budete vedieť:  
  • akú má prostata funkciu v mužskom tele, 
  • čo môže byť spúšťačom zväčšenej prostaty, 
  • ako riešiť erektilnú dysfunkciu, 
  • aká je spojitosť medzi prostatou a rizikom rakoviny, 
  • čo zapríčiňuje vznik úniku moču,s akými urologickými ťažkosťami sa stretávajú ženy počas tehotenstva, 
  • ako sa lieči rakovina močového mechúra. 

MUDr. Tomáš Kovačic študoval na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine, kde odpromoval v roku 1994. Urológii sa venuje už 26 rokov a môžete ho nájsť v jeho ambulancii v Nových Zámkoch.
 
 
MUDr. Tomáš Kovačic
ZDROJ: MUDr. Tomáš Kovačic

Prečo ste sa pri výbere špecializácie rozhodli práve pre urológiu?  

Bolo to rozhodnutie v poslednom ročníku medicíny, kedy som zvažoval aj chirurgický obor avšak urológia sa mi napokon zapáčila najviac. Bolo to veľmi spontánne rozhodnutie, buď sa Vám tá špecializácia zapáči alebo nie. 

Čo je na vašej práci najzaujímavejšie?  

Práca samotná. Medicína je všeobecne veľmi zaujímavá profesia. Práca urológa je každý deň iná. Denne sa stretávam so zaujímavými prípadmi pacientov a vždy sa objaví aj niečo nové. Ale hlavne pracujem pre ľudí, to je na tom to najkrajšie. 

Ako vidíte budúcnosť urológie?  

Urológia je jedným z rýchlo napredujúcich odborov medíciny, kde sa raketovou rýchlosťou začali uplatňovať iné ako tradičné spôsoby operácie. Dnes predstavujú vysoké percento operácií  práve endoskopické výkony. Do pacienta sa už nereže klasicky skalpelom. Dokonca už aj na Slovensku sa využíva robotizovaná laparoskopická metóda. Laparoskopické miniinvazívne výkony sú realizované robotmi. Takýto robot sa nachádza vo FNsP F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici. Urológia sa modernizuje, avšak prínosom by bolo, keby takýchto robotov bolo na Slovensku viac. 
 
Robotický operatívny nástroj
ZDROJ:MAD.vertise/Shutterstock.com
 

S akými urologickými problémami sa muži najčastejšie stretávajú? 

Muži najmä v tom vyššom veku sa najčastejšie stretávajú s ťažkosťami s močením, ktorých príčinou je zväčšenie prostaty. Najčastejšie je to benígna hyperplázia prostaty a potom v nižšej miere sú to nádorové ochorenia prostaty.  

Problém s prostatou u mužov je častý jav. Môžete nám popísať, čo môže byť spúšťačom ochorenia prostaty a s akými komplikáciami sa pacient môže stretnúť?  

Môžeme povedať, že je to dosť častý jav, hlavne u mužov po 50. roku života, kedy prichádzajú prvé príznaky zväčšenej prostaty. Vekom to prichádza najmä preto, že prostata mení svoju štruktúru a zväčšuje sa, ale samozrejme, že aj v mladšom veku môžu prísť ťažkosti s močením. V tomto prípade nesúvisia so zväčšením prostaty, ale skôr so zápalmi dolných močových ciest alebo zápalom prostaty. 

Akú ma prostata funkciu v mužskom tele? 

Prostata je žľaza, ktorá vylučuj sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu. Tvorí najväčšiu zložku ejakulátu a zabezpečuje spermiám výživu a tvorbu dostatočného množstva spermií.  

Ako sa zväčšená prostata lieči a ako je tomuto ochoreniu možné  predchádzať? 

Určite sa dá zväčšeniu prostaty predísť zdravou výživou, prospešnými môžu byť aj rastlinné výťažky, ako napríklad tekvicový olej a semiačka alebo iné protektívne látky na prostatu, ktoré sa dajú bežne kúpiť v akejkoľvek lekárni. Dôležité je tiež minimalizovať zápaly močnových ciest už v mladom veku.
 
Zo začiatku príznaky pacienta nemusia byť intenzívne a v tomto prípade zvolíme farmakoterapiu  – liečbu liekmi, ktoré výrazne zlepšujú močenie pacienta. 
 
Prostata
ZROJ:La Gorda/Shutterstock.com

Znamená zväčšená prostata aj riziko rakoviny prostaty? 

Samotné zväčšenie prostaty neznamená riziko rakoviny. Rakovina je v úplne inej línii ako zväčšenie prostaty. Muži so zväčšenou prostatou nemusia mať rakovinu, ale môžu mať, takisto ako muži, ktorí netrpia zväčšenou prostatou.  

S  pribúdajúcim vekom muža prichádzajú aj problémy s erekciou (impotencia). Čo ju spôsobuje? Týka sa tento problém len starších pacientov? Je možné erekciu liečiť? 

Problém erektilnej dysfunkcie sa netýka len starších pacientov. Poruchy erekcie môžu prísť už v mladom veku. Prvé poruchy môžu nastať u muža už okolo 20. roku života. Možno za nimi hľadať hlavne životný štýl, stres a zlú životospráua. Samotná erekcia je veľmi komplexná záležitosť a k poruchám môže dôjsť aj vplyvom vonkajších vplyvov. Dokonca aj zmena partnerky môže byť komplikáciou.  
 
Poruchy erekcie sa najčastejšie riešia rozhovorom s pacientom. Vyšetrenie nesmie byť podcenené, pretože práve tu sa dozvieme, či je to na psychickom podklade alebo tam je nejaká organická príčina. Organickou príčinou myslím prekrvenie pohlavného orgánu alebo poruchami okolo nervového zakončenia. S takýmito poruchami sa môžu stretnúť najmä diabetici alebo hypertonici. Pokiaľ sú poruchy spôsobené psychikou pacienta, pristupuje sa k liečbe rôznymi preparátmi, ktoré sa môžu podávať perorálne (pacient prehltne tabletku) alebo preparátmi, ktoré sa aplikujú priamo do močovej rúry.  

Niektorí muži však bojujú s opačným problémom, a to s rýchlym vyvrcholením. Čo v takomto prípade?  

Mnohí muži sa už narodia s predispozíciou, že sú citlivejší, a teda vyvrcholia omnoho skôr. Pri erektívnej disfunkcii sú rôzne metódy, ktorými sa pohlavný akt predlžuje, najčastejšie sa problém rieši rôznymi liečivami, ktoré odďaľujú to vyvrcholenie. 

K natrhnutiu uzdičky môže dôjsť len pri pohlavnom styku, alebo aj v iných prípadoch? Ako sa dá problém riešiť?  

K natrhnutiu uzdičky môže dôjsť kedykoľvek. Pri pohlavnom styku alebo aj pri masturbácii. Problém krátkej uzdičky sa rieši chirurgicky v priebehu pár minút. Zákrok sa nazýva frenuloplastika.  

Mužská obriezka je častokrát otázka náboženstva a tradícií. Ako sa na to pozerá medicína?  

V našich zemepisných šírkach sa s obriezkou nestretávame často. Obriezka spočíva v odstránení predkožky muža. Z pohľadu medicíny je obriezka prospešná najmä z hygienického hľadiska. Je to určite lepšie ako keď má muž príliš úzku predkožku, kde sa nedá udržiavať hygiena, tak ako u mužov s obriezkou. V krajinách, kde je mužská obriezka častá, je oveľa nižší výskyt rakoviny penisu ale aj nádorových ochorení ženských pohlavných orgánov, teda rakoviny krčka maternice. 
 
Operuje sa najmä spomínaná zúžená predkožka a tiež pri opakovaných zápaloch predkožky. Zvyčajne sa tieto komplikácie prejavujú u diabetikov. 
 
Lekári počas operácie
ZDROJIdutko/Shutterstock.com

Aby sme však nezabudli na nežnejšie pohlavie, treba spomenúť, že vás navštevujú aj ženy. S akým najčastejším problémom sa stretávate pri ženách?  

Áno, navštevujú ma aj ženy. Pohlavný trakt žien patrí pod gynekológiu a močový trakt pod urológiu. Najčastejšie sú to zápalové ochorenia obličiek a dolných močových ciest. 
 
Častým javom u ženách je tiež únik moču, t.j. inkontinencia, príčinou ktorého môžu byť anatomické pomery, hyperaktívny močový mechúr, spomínané zápaly močových ciest alebo nádorové ochorenia močových ciest.  

Inkontinencia je veľmi častým javom, týka sa to oboch pohlaví?  

Únik moču sa u žien vyskytuje častejšie, súvisí to s anatómiou. V určitom veku ženy vplyvom hormonálnych zmien a poklesu estrogénu dochádza aj k zmenám v panvovom dne, v aparáte, ktorý udržiava moč.  
 
Príznakom môže byť únik moču po nejakej fyzickej námahe, ale aj urgentné nutkanie močiť. Podľa príznakov sa diferencuje pôvod ochorenia a nastavuje sa liečba.  
 
žena má problémy s inkontinenciou
ZDROJ:aslysun/Shutterstock.com

S akými najčastejšími problémami sa žena môže stretnúť počas tehotenstva?  

Počas tehotenstva veľmi často chodia s tým, že majú blokované obličky, je to spôsobené tým, že ako sa plod vyvíja, tlačí na močovody. Príčiny ochorenia tiež súvisia aj s hormonálnymi zmenami, ktorými žena prechádza počas tehotenstva. Prichádzajú za mnou aj so zápalmi dolných aj horných močových ciest, čiže aj so zápalmi obličiek sprevádzaných vysokými teplotami.
 
Tehotná žena
ZDROJ:Goran Bogicevic/Shutterstock.com

Naši čitatelia nám často kladú otázku, čo môže znamenať krv v moči. Priblížite nám to, prosím? 

Krv v moči nemá čo hľadať. Môže ísť o vrodenú vadu, kedy nefróny v obličkách prepúšťajú erytrocity (červéne krvinky). V tomto prípade sú pacienti len sledovaní na urologickej ambulancii. Väčšinou sa však krv v moči spája s nejakým zápalom, kameňmi v močovom trakte alebo nádorovým ochorením. 

Mnohé ženy trpia rôznymi zápalmi močového traktu, akými sú zápal obličiek, zápal močových ciest, zápal močového mechúra. Sú nejaké rozdiely v príznakoch alebo v liečbe ? 

Zápaly dolných a horných močových ciest sa líšia v príznakoch. Zápal v dolných močových cestách je veľmi jednoduchý – pálenie, rezanie, štípanie pri močení, prípadne krvavý moč. Ak sa rozvinie zápal horných močových ciest, tak tam sa už pridružuje aj teplota. Rozvinúť sa môže tak, že infekcia prejde z dolných močových ciest vyššie do horných. Ide teda o vážnejší stav pacienta. 
 
V liečbe je rozdiel aj na základe príčin, kvôli ktorým došlo k zápalu. Ak sú močové cesty blokované močovým kameňom, čo môže byť tiež príčinou zápalu horných močových ciest, tak oblička nevie vyprázdniť svoj obsah, preto sa zapáli. V tomto prípade je liečba kombinovaná antibiotikami aj operačne. Pri zápale dolných močových ciest je väčšinou zvolená konzervatívna liečba – liečba antibiotikami alebo prírodnými preparátmi, záleží od intenzity príznakov.  
 
Žena má problém s močovým ústrojenstvom
ZDROJ:Emily frost/Shutterstock.com

V niektorých prípadoch opakované zápaly môžu vyústiť do chronických zápalov. Čo by ste odporučili pacientom, ktorí trpia chronickými infekciami močových ciest? 

V prípade, že sa zápaly opakujú, ženy sú vyšetrené cystoskopicky, kde sa zisťuje, či nie je príčina v močovom mechúre. Tiež treba myslieť na to, že pri opakovaných zápaloch môže ísť aj o poruchy imunitného systému, takže veľmi často spolupracujeme aj s imunológmi, ktorí následne nastavujú pacienta na úplne inú imunomodulačnú liečbu. Pacient je liečený protilátkami proti baktériám, ktorých prítomnosť je zistená pri kultivácii moču. Pri opakovaných zápaloch antibiotiká veľmi nepomáhajú, keďže znižujú imunitu. 
 
Existuje potom aj možnosť intravezikálnej instilácie, kedy do močového mechúra dávame látky, ktoré sú protektívne a podporujú správne fungovanie močového mechúra, ako napríklad kyselina hyaluronová. Ide o 5-6 sedení po jednej hodine. 

Je účinná aj domáca liečba v podobe bylinkových čajov, brusníc a urologickým čajom?  

Určite to zmysel má. Urinal, urologický čaj, zlatobyľ, brusnice – toto všetko používame ako podpornú liečbu.  

Ako a prečo sa tvoria kamene v močovom trakte? Aké je ich zloženie? 

Môžeme sledovať ich zloženie, či ide o oxalátové, fosfátové alebo urátové kamene ale to väčšinou nie je dôležité. Sú ľudia, u ktorých sa budú tvoriť kamene celý život, je to najmä vplyvom genetiky. Nastaviť môžeme akúkoľvek liečbu, opakovane budú močiť kamene, dokonca môžu byť opakovane operovaní. Väčšina populácie sa však s obličkovými kameňmi nestretne nikdy, po prípade sa môže stať, že pacient prekoná obličkovú koliku a následkom je kameň v močovom trakte, ale to je zvyčajne jednorazová záležitosť. 
 
Tvorba kameňov je spôsobená viacerými faktormi ako napríklad stres, nízky príjem tekutín, nevyvážená strava, zlá životospráva.  
 
Kamene v močovom mechúre sa tvoria, pretože močový mechúr sa nedokáže úplne vyprázdniť. Toto je spojené so zväčšenou prostatou. Keďže sa močový mechúr nedokáže vyprázdňovať zostáva tam zbytkový moč a v dôsledku toho sa z kryštálov a baktérií v zbytkovom moči tvoria kamene. 
 
Obličkové kamene
ZDROJ:Evan Lorne/Shutterstock.com

Vyskytuje sa rakovina močového mechúru častejšie u mužov alebo u žien? Ako ju liečiť? 

Myslím, že o niečo viac sa vyskytuje u mužov. Sú dva typy rakoviny. Prvým sú povrchové nádory, ktoré môžu recidivovať, to znamená, že sa môžu opakovane tvoriť a vracať pacientovi. Samozrejme môžu ale tiež sa už u pacienta nemusia objaviť. Pacienti sú sledovaní na urologickej ambulancii a chodia na pravidelné kontroly, aby sme mohli nádor včas podchytiť, keby sa vrátil.  
 
Druhým typom sú infiltrujúce nádory. Tento typ prerastá hlbšie stenu močového mechúra, a teda ide o vážnejší stav. Typ nádoru sa zisťuje až po operácii, z histológie. 
Postup liečby závisí práve od typu rakoviny, akým pacient trpí. Nádory sa vyrezávajú endoskopicky, pri infiltrujúcich nádoroch môže dôjsť dokonca aj k odstráneniu celého močového mechúra. 

Aké sú príznaky?  

Príznaky rakoviny sú veľmi podobné ako príznaky pri zápalových ochoreniach – nutkanie močiť, štípanie, rezanie. Zvyčajne sa príznaky objavia až keď nádor dosiahne istú veľkosť. Avšak absencia príznakov je veľmi bežný jav. Vo väčšine prípadov pacient nemá žiadne bolesti, ale môže sa objaviť krv v moči, ktorá je vo veľa prípadoch dôvodom pre pacienta navštíviť urologickú ambulanciu.   
 
Nádory na prostate
ZDROJ:SciePro/Shutterstock.com

Dá sa rakovine predísť?  

Nie, úplne sa nedá predísť žiadnemu nádorovému ochoreniu. Správna životospráva môže byť istou formou prevencie, ale sú pacienti, ktorí majú vynikajúcu životosprávu a s rakovinou sa bohužiaľ stretnú a sú ľudia, ktorí nemajú správnu životosprávu a rakovina im neskrížila cestu. Avšak štatisticky je dokázané, že fajčenie ovplyvňuje tvorbu nádorov nielen v močovom mechúre, ale aj v pľúcach. 
 
Ďakujeme za rozhovor. 
 
Na záver máme pre vás desať jednoduchých zásad pre prevenciu inkontinencie od pacientského združenia InkoFórum
  1. Pravidelný a správny pitný režim (ideálne je vyprodukovať 1,5 až 2,5 litra moču za 24 hodín) 
  2. Obmedzenie kávy a alkoholu (môžu spôsobovať zvýšené dráždenie močového mechúra) 
  3. Odbúranie nadmerného stresu (napätie a psychické problémy vypnú alebo znížia tlmiaci mechanizmus mozgu na močový mechúr, čo môže zapríčiniť únik moču a časté močenie) 
  4. Obmedzenie fajčenia (spôsobuje chronický kašeľ, ktorý zaťažuje panvové dno a prispieva k vzniku inkontinencie) 
  5. Pravidelné vyprázdňovanie (pri močení netlačiť, neponáhľať sa a na toalete zostať, pokiaľ nie je mechúr vyprázdnený úplne) 
  6. Redukcia váhy pri obezite (pri znížení hmotnosti klesá únik moču) 
  7. Pravidelný pohyb 
  8. U žien obmedzenie neprimeranej fyzickej aktivity (počas a po menopauze dochádza k prirodzenému ochabovaniu orgánov panvy) 
  9. Rehabilitácia a cviky na posilnenie panvového dna (dajú sa zvládnuť pri čakaní na autobus, pri pokladni) 
  10. V prípade ochorenie včasné vyhľadanie lekára 
Redakcia portálu Lekar.sk
OchoreniaRozhovor
bolesťkrv v močimočová inkontinencia. časté nutkanie na močenieprostataprostatitída