12.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Infekcie močových ciest

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekcie močových ciest sú infekcie ktorejkoľvek časti močového systému – obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej rúry. Väčšina infekcií zahŕňa dolný močový trakt – močový mechúr a močovú rúru. Ženy sú vystavené riziku týchto infekcií vo väčšej miere ako muži. Infekcia môže byť bolestivá a nepríjemná a najčastejšie sa lieči antibiotikami.

Vznik a príčiny

Hoci vylučovací systém človeka je anatomicky stavaný tak, aby zabránil prenikaniu mikroskopických organizmov do vnútorného prostredia, táto obrana niekedy zlyhá. Infekcie močových ciest sú zvyčajne dôsledkom preniknutia baktérií do močového traktu cez močovú rúru. V tele sa začnú množiť a prestupujú čoraz hlbšie do močových ciest. Najbežnejšie sa infekcie močových ciest vyskytujú u žien a postihujú močový mechúr a močovú rúru. Dôvodom častejších infekcií žien je fakt, že v porovnaní s mužmi majú močovú rúru kratšiu. Mikroorganizmy teda prekonávajú kratší úsek, aby infikovali vnútorné prostredie organizmu. Ďalšou príčinou je vzdialenosť análneho otvoru, ktorá je u žien v porovnaní s mužmi oveľa menšia.

Infekcia močového mechúra (cystitída) je zvyčajne spôsobená baktériou Escherichia coli (E. coli), ktorá sa bežne vyskytuje v gastrointestinálnom trakte. Do okolia vylučovacej sústavy sú tieto baktérie zavlečené v rámci neadekvátnej hygieny, nesprávneho ošetrenia a očistenia konečníka po veľkej potrebe, prípadne v dôsledku sexuálneho styku. Infekcia močovej rúry (uretritída) sa vyskytuje, keď sa baktérie z tráviaceho systému rozšíria z okolia konečníka do močovej rúry. Keďže ženská močová trubica je lokalizovaná blízko vagíny, uretritídu môžu spôsobiť aj pohlavne prenosné infekcie, ako je herpes, kvapavka, chlamýdie a mykoplazma.

Rizikové faktory zahŕňajú okrem anatomických pomerov formy sexuálnej aktivity. Sexuálne aktívne ženy majú vyššie riziko vzniku týchto infekcií ako ženy, ktoré sexuálne aktívne nie sú. Riziko sa zvyšuje v prípade začatia pohlavného života s novým partnerom. Ženy, ktoré používajú diafragmu ako formu antikoncepcie, rovnako ako ženy využívajúce spermicídne prípravky, sú riziku rozvinutia infekcie močových ciest vystavené častejšie. Aj pokles cirkulujúceho estrogénu po menopauze zapríčiňuje zmeny v močových cestách, ktoré zvyšujú náchylnosť slizníc močových ciest na šírenie infekcie. Ďalšie rizikové faktory sú abnormality v močovom trakte. Deti narodené s abnormalitou močového traktu, ktorá sa prejavuje zadržiavaním moču (retenciou), majú zvýšené riziko infekcií močových ciest. Tiež obličkové kamene alebo zväčšená prostata môžu spôsobiť retenciu moču. I diabetes a iné ochorenia, ktoré poškodzujú imunitný systém, zvyšujú riziko infekcií. Ľudia, ktorí nemôžu močiť samostatne, sú odkázaní na cievkovanie alebo používajú rúrku (katéter) na močenie. Práve tieto techniky však spôsobujú časté infekty močových ciest. Takisto akákoľvek operácia močového mechúra alebo vyšetrenie močového traktu môžu zvýšiť riziko vzniku infekcie močových ciest. Pri rýchlom a správnom liečení infekcie dolných močových ciest zriedkavo dochádza ku komplikáciám. Komplikácie však môžu zahŕňať opakujúce sa epizódy infekcií, trvalé poškodenie obličiek spôsobené akútnou alebo chronickou infekciou obličiek (pyelonefritída) v dôsledku neliečenej infekcie močových ciest, uretrálne zúženie (striktúra) u mužov z recidivujúcej uretritídy, až sepsu organizmu.

Prečítajte si tiež rozhovor s uznávaným urológom.

Príznaky

Infekcie močových ciest varírujú v závislosti od rozsahu prestúpenia infekcie do jednotlivých častí močových ciest. Pacienti zvyčajne pociťujú silné pretrvávajúce nutkanie na močenie a pocit pálenia pri močení. Pri vykonávaní malej potreby je prúd moču prerušovaný, pacient močí častejšie, ale v priebehu vylučovania moču je jeho objem menší ako v štandardných podmienkach.

Z hľadiska vlastností je moč často zakalený, prípadne červený, zelený, svetloružový, v ťažkých prípadoch až tmavohnedý. Zmena sfarbenia je najčastejšie dôsledkom prítomnosť krvi a hnisu v moči. Okrem farby sa mení aj zápach moču, ktorý je v prípade infekcie intenzívnejší. Pri infekciách močových ciest sa vyskytuje aj bolesť v oblasti panvy, u žien vystreľujúca do stredu panvy a okolia lonových kostí.

Každý typ infekcie močových ciest vedie k špecifickým príznakom v závislosti od toho, ktorá časť močových ciest je infikovaná. V prípade uretritídy sa vyskytuje typická bolesť v podobe pálenia močovej rúry pri močení, niekedy sprevádzaná výtokom z močovej rúry. Cystitída sa prejavuje pocitom tlaku v panve, bolesťami v podbrušku, častejším bolestivým močením a prítomnosťou krvi v moči. Akútna pyelonefritída je sprevádzaná bolesťou bočnej strany chrbta, zvýšením teploty a horúčkou, zimnicou a triaškou, nevoľnosťou a vracaním.

Diagnostika

Testy a postupy používané na diagnostikovanie infekcií močových ciest zahŕňajú analýzu vzorky moču na stanovenie bielych krviniek, červených krviniek alebo baktérií. Aby sa pacient vyhol potenciálnej kontaminácii vzorky, vyšetruje sa prvý ranný moč, konkrétne stredný prúd moču. Laboratórna analýza moču umožňuje i vyšetrenie kultivácie moču. Tento test informuje lekára, aké baktérie spôsobujú infekciu, a ktoré lieky budú na túto infekciu najefektívnejšie.

V prípade častých infekcií močových ciest, ktoré môžu byť spôsobené ich abnormalitou, využívajú lekári ultrazvuk, počítačovú tomografiu (CT) alebo magnetické rezonančné zobrazenie (MRI). Lekár môže použiť kontrastné farbivo na zvýraznenie štruktúr močových ciest.

Takisto môže vykonať cystoskopiu s použitím dlhej tenkej trubice so šošovkou (cystoskop), ktorú zavedie cez močovú rúru do močového mechúra.

Liečba

Antibiotiká sú zvyčajne liečbou prvej línie infekcií močových ciest. V prípade jednoduchej infekcie sa obyčajne odporúčajú lieky s látkami trimetoprim-sulfametoxazol, fosfomycín, nitrofurantoín, cephalexin a ceftriaxone.

Lekár môže tiež predpísať lieky proti bolesti (analgetiká). V prípade častých infekcií po menopauze môže lekár odporučiť vaginálnu estrogénovú terapiu.

Prevencia

Zvýšený alebo primeraný pitný režim zavodňujú organizmus. Prejaví sa to zvýšením frekvencie močenia, pri ktorom sú z močových ciest vymývané baktérie spôsobujúce infekcie močových ciest. Konzumácia brusnicovej šťavy zabraňuje rozvinutiu týchto infekcií. Ďalším preventívnym opatrením je dodržiavanie zásad správneho ošetrenia konečníka po veľkej potrebe, pri ktorom je nutné konečník vytierať smerom od genitálií. Tento postup pomáha zabrániť šíreniu baktérií z análnej oblasti do vagíny a močovej rúry. Odporúča sa tiež vyprázdniť močový mechúr krátko po pohlavnom styku. Ženám odborníci neodporúčajú používať aromatizované dráždivé prípravky intímnej hygieny.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alergényhorúčkakrv v močimočová rúramočový mechúrobličkyuretritída