Semenníky zohrávajú v živote muža dôležitú úlohu. Produkujú pohlavné bunky, spermie, ale aj testosterón, mužský pohlavný hormón. Ide o párový orgán, ktorý sa nachádza v miešku, kde je teplota nižšia ako vnútri tela. Umiestnenie v miešku je potrebné pre správny vývoj spermií. Zápal semenníkov a nadsemenníkov sa vyskytuje málo, ale je bolestivý. Najčastejšou príčinou zápalu je vírus, ktorý spôsobuje mumps. Ak sa tejto chorobe nevenuje dostatočná pozornosť, môže viesť až k neplodnosti.
Za vznik ochorenia najčastejšie môže vírus Paramyxovirus, ktorý spôsobuje mumps. Mumps je infekčné ochorenie charakteristické opuchnutím príušnej žľazy. Najčastejšie postihuje deti medzi piatym až desiatym rokom života. Takmer 25 percent pacientov, ktorí trpia mumpsom, postihne ako komplikácia práve zápal semenníkov.
Bakteriálne infekcie môžu taktiež viesť k zápalu semenníkov a nadsemenníkov. Infekcie močového traktu a sexuálne prenosné infekcie, napríklad kvapavka alebo chlamýdia, majú úzky vzťah ku vzniku zápalu nadsemenníkov, čo má za následok vznik zápalu semenníkov.
Faktory, ktoré vedú k zvýšenému riziku ochorenia, sú napríklad sexuálny styk bez použitia prezervatívu, pohlavný styk s partnerom, ktorý má sexuálne prenosnú chorobu, promiskuita.
Začiatok ochorenia prebieha veľmi rýchlo, vyznačuje sa bolestivosťou a vysokými teplotami. V niektorých prípadoch môže byť prítomná krv v moči alebo ejakuláte. Semenník sa javí opuchnutý, zväčšený a miešok býva často začervenaný. Môže sa vyskytnúť bolesť pri močení alebo ejakulácii. Ak je zápal veľmi silný a komplikovaný, môže dôjsť k poruche plodnosti.
Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa pýta na sexuálny život – u starších pacientov. Pri vyšetrení sa zameriava na celkové príznaky, ako je horúčka, nevoľnosť, bolestivosť. Následne vyšetrí semenníky pohmatom a pohľadom so zameraním na opuch a sfarbenie mieška.
Vyšetrenie krvi je dôležitým ukazovateľom zápalových markerov. Zo zobrazovacích diagnostických metód sa používa ultrazvuk, ktorý je schopný vylúčiť ďalšie možné príčiny, napríklad stočenie semenníka. Pri podozrení na bakteriálnu infekciu sa vykonávajú stery z močovej trubice.
Liečba závisí od príčiny, ktorá vyvolala ochorenie. Ak ide o vírus, nie je možná liečba príčiny a ochorenie odznie samo. Využívajú sa však lieky, ktoré zmierňujú príznaky, napríklad analgetiká a kortikoidy, pomáha aj chladenie. Bakteriálna príčina sa lieči antibiotikami, ktoré je potrebné užívať 10-14 dní. Nevyhnutné sú opatrenia ako oddych, pokoj na lôžku, dostatočný prísun tekutín a znižovanie teploty.
Prevencia ochorenia spočíva v očkovacej ochrane pred mumpsom, ale aj v bezpečnom sexe s používaním prezervatívu.