10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Zápal stredného ucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal stredného ucha (otitis media) je najčastejšou bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Postihuje stredné ucho (priestor naplnený vzduchom za ušným bubienkom), ktoré obsahuje drobné vibrujúce kosti ucha. U detí je pravdepodobnosť získania tohto ochorenia výrazne vyššia než u dospelých. Nástup príznakov tejto infekcie býva zvyčajne rýchly. Viac ako 80 percent detí má aspoň raz do troch rokov veku tento zápal. Ušné infekcie sú často bolestivé pre zápal a nahromadenie tekutín v strednom uchu.

Môžeme rozlíšiť niekoľko typov otitis media:

Akútny otitis media (AOM)

Infekcia stredného ucha sa objavuje náhle a spôsobuje opuchy a začervenanie. Tekutina a hlien uviaznu vnútri ucha, čo spôsobuje, že dieťa má horúčku, bolesti uší a stráca sluch.

Otitis media s výpotkom (OME)

Tekutina (výpotok) a hlien sa naďalej hromadia v strednom uchu potom, ako počiatočná infekcia ustúpi. Dieťa môže mať pocit plnosti ucha a straty sluchu.

Chronický zápal stredného ucha s výdajom (COME)

Tekutina zostáva v strednom uchu dlhší čas alebo sa znova a znova vracia, aj keď infekcia odznela. Môže to mať za následok problémy v boji s novou infekciou a stratou sluchu.

Vznik a príčiny

Zápal stredného ucha obyčajne nasleduje po infekcii horných dýchacích ciest. Dochádza totiž k rozšíreniu tejto infekcie cez Eustachovu trubicu smerom do stredoušnej dutiny. Ak je Eustachova trubica zúžená (napríklad vplyvom zdurenej nosovej mandle), môže to prispievať k zápalu stredného ucha tým, že nie je dostatočne ventilované. Vzniká v ňom podtlak, preto sa hromadí tekutina, ktorá sa čoskoro stane semenišťom baktérií alebo vírusov. Ušnú infekciu vyvoláva baktéria alebo vírus v strednom uchu.

Príznaky

Príznaky u detí sa mierne líšia od príznakov u dospelých. Medzi bežné príznaky u detí patria bolesti uší, najmä pri ležaní, priťahovanie alebo ťahanie ucha, problémový spánok. Dieťa môže pôsobiť podráždenejšie než zvyčajne, má slabšie reakcie na zvukové podnety, stráca rovnováhu. Objaví sa teplota 38 °C alebo vyššia, dochádza k odvodu tekutiny z ucha, bolestiam hlavy, k strate chuti do jedla. U dospelého človeka môžeme sledovať bolesť uší, odvod tekutiny z ucha, zníženú hladinu sluchu.

Je dôležité dávať si pozor na niekoľko faktorov, ktoré sa so zápalom stredného ucha spájajú. Deti od šiestich mesiacov do dvoch rokov sú veľmi náchylné na tento typ infekcie vinou menšej Eustachovej trubice i pre prirodzenú možnosť oslabeného imunitného systému. Deti v skupine majú vyššiu pravdepodobnosť infekcie a prechladnutia než deti, ktoré zostávajú doma, pretože sú vystavené infekciám vo väčšej miere (napríklad nádcha pri bežnom prechladnutí). Túto infekciu zaznamenávame najčastejšie na jeseňalebo vzime, keď sa bežne vyskytuje prechladnutie alebo chrípka. Ľudia so sezónnymi alergiami môžu mať vyššie riziko zápalu počas sezónneho výskytu peľových zŕn v ovzduší.

Diagnostika

Lekár vykoná diagnostiku, ktorá väčšinou spočíva v kontrole vnútorného sluchu a ušných bubienkov za pomoci otoskopu. Otoskop je svetelný prístroj, ktorý lekárovi umožňuje vidieť do ucha. Existuje tiež pneumatický otoskop – vyfukuje vzduch do ucha, aby testoval pohyb ušného bubienka. Samotná liečba zápalu sa určuje až na základe nasledujúcich skutočností: vek pacienta, celkové zdravie a zdravotná anamnéza, rozsah stavu, tolerancia pacienta k určitým liekom, postupom alebo terapiám.

Liečba

Vzhľadom na to, že tento zápal sa často vyskytuje sám o sebe, liečba sa môže začať liečbou bolesti a sledovaním tohto problému. Je optimálne získať presnú diagnózu a následnú liečbu. Lekára je potrebné navštíviť predovšetkým v prípade, keď príznaky trvajú dlhšie než jeden deň, vyskytli sa u detí mladších ako 6 mesiacov, bolesť uší je silnejšia ako zvyčajne, objaví sa výtok tekutiny, hnis alebo krvavý výtok z ucha. Zápal stredného ucha u dojčiat alebo závažnejšie prípady si vyžadujú antibiotickú liečbu. Lekára je vhodné navštíviť vo chvíli, keď problémy majú dlhodobejší charakter (napríklad tekutina pretrváva v strednom uchu, pretrvávajúce infekcie alebo časté infekcie). Neliečená infekcia môže v budúcnosti spôsobovať problémy so sluchom a ďalšie závažné komplikácie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť ušíeustachová trubicahorúčkapodráždenosťstredné uchozápal stredného ucha