10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal uveálnej časti oka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Uveálna časť oka je cievnatá a pigmentovaná stredná časť oka. Nachádza sa medzi sklérou (vrchná biela časť oka), retinou (vnútorná časť oka — sietnica so zrakovým bunkami, tyčinkami a čapíkmi) a zabezpečuje výživu oka. Zahŕňa cievnatku, dúhovku a riasnaté teleso (mení optickú mohutnosť šošovky pripozeranísa do diaľky/do blízka). Zápal tejto časti oka sa nazýva uveitída. Varovné znaky tohto zápalu prichádzajú často prudko a rýchlo progredujú. Patrí k nim najmä sčervenanie oka a rozmazané videnie. Môže postihnúť jedno oko, ale aj obe. Uveitída nastáva u ľudí vo veku 20 – 50 rokov, no k zápalu cievnatky môže dôjsť aj u detí.

Vznik a príčiny

Príčinou je najčastejšie infekcia (herpes zoster, syfilis, toxoplazmóza, tuberkulóza, Lymská choroba a iné), zranenie, autoimunitné ochorenie (sarkoidóza), zápalové ochorenie, ako je Crohnova choroba, prípadne rakovinové ochorenie. Môže ísť aj o následok operácie. Často zostáva príčina neidentifikovaná.

Podľa toho, ktorá časť cievnatky je postihnutá zápalom, rozoznávame niekoľko typov uveitídy. Predná uveitída postihuje dúhovku, intermediálna ciliárne teleso a zadná uveitída cievnatku. Difúzna uveitída či panuveitída značí zápal všetkých častí cievnatky.

Príznaky

K príznakom patrí sčervenanie oka, jeho bolesť, zvýšená citlivosť na svetlo, rozmazané videnie, tmavé pohyblivé body v očnom poli, znížená schopnosť zraku. Ochorenie môže mať vážne komplikácie, ako je zelený zákal, sivý zákal, poškodenie optického nervu, poškodenie sietnice až permanentná strata zraku.

Diagnostika

Diagnóza sa určuje na základe fyzikálneho vyšetrenia, zdravotnej histórie, krvných testov, analýzy očnej tekutiny, angiografie (zobrazenie ciev oka), zobrazovacej metódy, ktorá informuje o hrúbke tkaniva sietnice a zistí, či sa pod ňou nachádza, alebo nenachádza tekutina. Ak má oftalmológ podozrenie, že zápal uveálnej časti oka spôsobuje iné ochorenie, môže pacienta poslať za iným odborníkom.

Liečba

Liečba spočíva v podávaní liekov proti zápalu (kortikosteroidné očné kvapky, tabletky, injekcie), antibiotiká (ak uveitídu spôsobuje bakteriálna infekcia), imunosupresíva či cytotoxické lieky, ak pacient dobre neodpovedá na kortikosteroidy. Ďalšou možnosťou liečby je vitrektómia, počas ktorej je odstránená patologicky zmenená časť sklovca (rôsolovité teleso vyplňujúce oko) a nahradená silikónovým olejom. Do oka tiež možno chirurgicky zaviesť zariadenie, ktoré bude pomaly vyplavovať liečivo.

Prevencia

Neexistuje konkrétna prevencia. Starostlivosťou o celkový zdravotný stav sa však dá predísť príčinám, ktoré môžu spustiť vznik uveitídy.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť okaočirozmazané videnieuveitída