22.05.2024 • 6 minút na prečítanie

Zápal žlčníka – pomôžu antibiotiká alebo je nutná operácia?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal žlčníka sa v drvivej väčšine prípadov spája so žlčníkovými kameňmi, o ktorých prítomnosti ani nemusíte vedieť. Trápi najmä ženy so zvýšeným cholesterolom.

Čo je to zápal žlčníka?

Zápal žlčníka (alebo odborne cholecystitída) je stav, pri ktorom vzniká zápal samotnej steny žlčníka. Môže byť spôsobený rôznymi faktormi, napríklad žlčníkovými kameňmi či infekciami, ktoré vyvolali baktérie.

Aká je funkcia žlčníka?

Žlčník slúži ako rezervoár žlče, ktorá však nevzniká v ňom samotnom, ale v pečeni. Žlč je dôležitá pre správne trávenie tukov prítomných v jedle.

Keď zjete niečo s obsahom tuku, žlčník ju „pošle“ cez žlčovody do tenkého čreva, kde potom žlč plní svoju funkciu.

Príčinou zápalu žlčníka môžu byť žlčníkové kamene

Žlčníkové kamene sa odborne nazývajú cholecystolitiáza a medzi dospelými sa vyskytujú pomerne často. 

Príčinou ich vzniku je najmä zvýšený cholesterol. O tom, že máte žlčníkové kamene, ani nemusíte vedieť. Väčšinou totiž nevyvolávajú žiadne príznaky a ich nález býva náhodný pri ultrazvukovom vyšetrení z iných príčin.  

Problém však nastáva, ak kamene „vycestujú“ zo žlčníka do žlčových ciest a upchajú ich. Takýmto spôsobom vzniká až 90 % akútnych zápalov žlčníka – tzv. kalkulózna forma akútnej cholecystitídy.

Žlčníkové kamene
Bigstockphoto.com

Zápal žlčníka bez žlčníkových kameňov

Akalkulózna akútna cholecystitída, čiže zápal žlčníka bez väzby na žlčníkové kamene, tvorí len asi 10 % prípadov.

Tento typ má ťažší priebeh než zápal žlčníka s kameňmi. Vzniká u pacientov, ktorí sú vo vážnom stave, akým je napríklad:

  • polytrauma
  • sepsa

Akalkulózny zápal žlčníka môže nastať aj u ľudí, ktorí boli dlhodobo vyživovaní infúziami, kedy vylúčenie príjmu potravy negatívne ovplyvňuje pohyblivosť žlčníka.

V nepohyblivom žlčníku sa hromadí žlč, vznikajú žlčníkové kamene a následne zápal.

Príznaky zápalu žlčníka

Medzi typické príznaky zápalu žlčníka patrí:

  • bolesť – je tupá a neustupuje
  • horúčka
  • nevoľnosť
  • vracanie
  • žlčníkový záchvat v nedávnej minulosti

Pri lekárskom vyšetrení môžete pociťovať bolesť pod pravým rebrovým oblúkom (v tzv. Murphyho bode). Lekár ale zistí, že žlčník nie je hmatný.

Prejavy zápalu žlčníka, ktoré sa objavia v laboratórnom náleze z krvi, sú nasledovné:

  • zvýšená hodnota CRP
  • zvýšený počet bielych krviniek
  • zrýchlená sedimentácia krvi
Ako vyzerá a kde sa nachádza žlčník
Bigstockphoto.com

Vyšetrenie a diagnostika zápalu žlčníka

V diagnostike zápalu žlčníka je najviac prínosné ultrazvukové vyšetrenie brucha (sono brucha), ktoré odhalí zhrubnutú stenu zväčšeného žlčníka a vo väčšine prípadov aj žlčníkové kamene.

Počas tohto vyšetrenia vám lekár môže zatlačiť sondu (časť prístroja, ktorou sa vás dotýka) na oblasť žlčníka. Ak pocítite silnú bolesť, lekár to hodnotí ako príznak zápalu.

Málokedy je potrebné doplniť vyšetrovanie o ďalšie zobrazovacie metodiky, ako sú CT alebo magnetická rezonancia.

Chronický zápal žlčníka

Ak stenu žlčníka dlhodobo dráždia kamene alebo ak ste mali opakované akútne zápaly (ktoré neboli liečené), môže sa u vás rozvinúť chronický zápal žlčníka.

Cholecystolitiáza sa vyskytuje až v 90 – 95 % prípadov chronického zápalu žlčníka. Problém je, že kamene dráždia sliznicu, ktorá následne zhrubne, a celý žlčník sa zvraští.

Malý, nepohyblivý žlčník vyplnený kameňmi je prakticky nefunkčný a neschopný adekvátne reagovať na potreby tela počas trávenia. 

Chronický zápal žlčníka – koho postihuje najviac?

Chronická cholecystitída trápi najmä ženy. Pacientky môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  • mladé ženy, respektíve ženy v strednom veku s nadváhou, u ktorých je zápal steny žlčníka zistiteľný len pod mikroskopom (histologickým vyšetrením),
  • ženy v seniorskom veku s malým, zvrašteným a hrubostenným žlčníkom, ktorý je možné vidieť aj na ultrazvuku.

Príznaky chronického zápalu žlčníka

Chronický zápal žlčníka sa môže prejavovať rôzne, od ťažkých opakovaných žlčníkových kolík po nešpecifické symptómy, ako je prerušovaná bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, niekedy sprevádzaná nevoľnosťou, ktorá sa zhoršuje po zjedení mastného jedla a môže vyžarovať do ramena alebo chrbta.

Liečba zápalu žlčníka

Hlavný spôsob liečby akútneho aj chronického zápalu žlčníka spočíva v jeho odstránení spolu s kameňmi. Takýto zákrok sa robí chirurgicky (laparoskopicky – alebo laparotomicky) a nazýva sa cholecystektómia.

Ak trpíte chronickým zápalom žlčníka, najbezpečnejšia je tzv. elektívna operácia, teda plánovaná operácia v období bez ťažkostí.

Pri akútnej cholecystitíde môžu situáciu komplikovať zápalové zrasty, ktoré sa tvoria okolo žlčníka. Náročnosť operácie závisí od toho, koľko času uplynulo od začiatku ochorenia po jeho objavenie.

Antibiotiká na zápal žlčníka?

Ešte donedávna bola preferovaná liečba pomocou antibiotík so šetriacim diétnym režimom a následnou operáciou po minimálne šiestich týždňoch.

V súčasnosti je operácia indikovaná čo najskôr, pričom nad otvorenou brušnou operáciou prevažuje laparoskopické odstránenie žlčníka.

  • horúčka
  • nevoľnosť
  • vracanie
  • žlčníkový záchvat v nedávnej minulosti

Pri lekárskom vyšetrení môžete pociťovať bolesť pod pravým rebrovým oblúkom (v tzv. Murphyho bode). Lekár ale zistí, že žlčník nie je hmatný.

Prejavy zápalu žlčníka, ktoré sa objavia v laboratórnom náleze z krvi, sú nasledovné:

  • zvýšená hodnota CRP
  • zvýšený počet bielych krviniek
  • zrýchlená sedimentácia krvi

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Mayoclinic: Cholecystitis

Healthline: Gallstones

webmd: gallbladder pain causes

Healthcare: gallbladder

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia