10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zarastený necht

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zarastený necht sa vyskytuje najmä na chodidlách. Pomerne častý je po zakopnutí alebo poranení špičky nôh. Pri tomto ochorení rohy nechtarastú do okolitej kože a dochádza k zvýšenej citlivosti celého článku prsta až bolestivosti s ďalšími klinickými prejavmi. Zarastený necht je veľmi častá choroba, postihuje obe pohlavia. S vekom dochádza k zosilňovaniu nechtovej platničky, preto má ochoreniev staršom vekuhorší priebeh. Liečba spočíva v odstránení zarasteného nechta z kože okolia nechta a v správnom zastrihnutí nechta.

Vznik a príčiny

Na vzniku ochorenia sa podieľa viacero rizikových faktorov, napríklad nesprávne a nepravidelné strihanie nechtov so zastrihnutím rohov a bokov a následný rast do kože po boku nechta. Medzi ďalšie príčiny patrí príliš tesná a úzka obuv alebo ponožky, nedostatočná hygiena chodidiel, genetická predispozícia, poranenie špičky nohy zakopnutím či spadnutím predmetov práve na špičku a následné porušenie štruktúry nechta. Zvýšené riziko vzniku zarastených nechtov najmä na chodidle majú futbalisti, baletky a boxeri. Diabetici s periférnym postihnutím nervov často ani nepocítia, že zakopli a ich necht sa zlomil a vrastá do kože. Práve u nich zvyčajne opätovne vzniká zarastený necht, často mikrobiálne infikovaný.

Príznaky

Klinické prejavy zarasteného nechta sa objavujú a zhoršujú postupne. Koža, do ktorej necht vrastá, je citlivá na dotyk, môže byť opuchnutá až tvrdá. Charakteristická je tlaková bolesť lokalizovaná do posledného článku prsta. Zarastený necht, hlavne na nohách, sa často infikuje baktériami a symptómy ochorenia sa stupňujú. Koža v okolí nechta je červená, s tvorbou vyrážky, hnisu, môže krvácať a dochádza k obmedzovaniu zaťaženia končatiny so zarasteným nechtom.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia hodnotí zdravotný stav pacienta. Dôležité je odhalenie príčiny vzniku a vylúčenie možnej cukrovky pomocou laboratórnych metód z odobratej krvi. V niektorých prípadoch pri infekcii zarasteného nechta sa odoberá ster z oblasti nechtového lôžka a odosiela sa na mikrobiologické vyšetrenie, ktoré určí bakteriálneho pôvodcu infekcie.

Liečba

Väčšinu zarastených nechtov stačí liečiť doma. Infikované nechty a nechty hlboko zarastené do kože vyžadujú lekárske ošetrenie. V domácom prostredí možno zmäkčiť nechtovú platničku máčaním chodidiel v teplej vode s olivovým olejom a následne správne nechty zastrihnúť. Používanie krémov alebo mastí s obsahom antibiotík pomáha predchádzať vzniku infekcie v oblasti zarasteného nechta. V prípade neúspechu domácej liečby alebo infekcie je potrebné chirurgické ošetrenie zarasteného nechta. Pri chirurgickom zákroku sa vo väčšine prípadov odstraňuje časť nechta, ktorá vrastá do kože.

Prevencia

Tomuto ochoreniu sa dá predchádzať najmä správnym zastrihávaním nechtov na nohách dorovna, nie do oblúčika, udržiavaním správnej hygieny, nosením vhodnej obuvi, ktorá nesmie byť tesná ani úzka, a udržiavaním nôh v suchu. Pri športoch, kde je poranenie špičky nohy časté, je dôležité pravidelné ošetrovanie a prípadná bandáž chodidiel.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
deformácia nechtanechtové lôžkonechty