09.09.2020 • 4 minút na prečítanie

Medici vás naučia zásady ústnej hygieny

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Vedeli ste, že problémy so zubným kazom môžu zapríčiniť množstvo vážnych zdravotných problémov? Napríklad pacienti s ťažkým zápalom ďasien majú väčšie riziko vzniku srdcového infarktu či mozgovej príhody. Pritom ľudia často nemajú istotu, či si svoje zuby a ďasná čistia správne. Ak aj vy máte tento pocit, teraz máte príležitosť naučiť sa základy ústnej hygieny od tých najpovolanejších – študentov medicíny.

Problémy so zubami sa neoplatí podceniť

Zubný kaz patrí k najčastejším chronickým ochoreniam, pritom k jeho predchádzaniu stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel ústnej hygieny. „Zubný kaz a iné ochorenia parodontu predstavujú neprenosné infekčné choroby s negatívnym vplyvom na celkové zdravie človeka a môžu dokonca spôsobovať ochorenia rôznych orgánov ľudského tela.“ hovorí študent Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Marcel Paľovčík.
Napriek tomu, že starostlivosť o ústnu dutinu by mala patriť medzi základné hygienické návyky, pri množstve pacientov nie je pravidelná alebo sa vykonáva zle. 
„Žiaľ, veľmi často sme svedkami toho, že stav ústnej hygieny u mnohých pacientov nie je dostatočný – nie sú si vedomí z toho plynúcich možných rizík a celkovo sa táto téma u laickej verejnosti berie na ľahkú váhu,“ hovorí Marianna Lazorová, študentka Lekárskej fakulty UPJŠ. „Dokonca mnohí ľudia vôbec nepovažujú vypľúvanie krvi pri čistení zubov za problém,“ dodáva.

Naučte sa správne si čistiť zuby

Minulý týždeň v stredu preto odštartovala celoslovenská kampaň na zvýšenie povedomia o význame dodržiavania ústnej hygieny a prevencie vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a ďalších ochorení ústnej dutiny v dôsledku nedostatočnej starostlivosti. Ide už o 8. ročník najväčšej preventívnej akcie SPOLU ZA ZDRAVÝ A KRÁSNY ÚSMEV, ktorú organizujú študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
 
„Cieľom roadshow je naučiť ľudí všetkých vekových kategórií za pomoci inštruktáže s klasickou zubnou kefkou, medzizubnou kefkou či takzvanou single kefkou správnu techniku čistenia zubov. Po minulé ročníky projektu sa našim kolegom zakaždým podarilo zaškoliť zhruba sedemtisíc občanov, čo je vynikajúce číslo, no tento rok sa pokúsime tento výsledok ešte navýšiť. Každý vyškolený človek si okrem inštruktáže, za ktorú sa v ambulanciách zvykne platiť desiatky eur, naviac vďaka našim partnerom odnesie zubnú kefku a zubnú pastu úplne zadarmo,“ konštatuje Katarína Vendeľová z Lekárskej fakulty UPJŠ.
 
Stomatologička vysvetľuje pacientka ako správne čistiť chrup
ZDROJ:Antonio Guillem/Shutterstock.com
 

Kde roadshow nájdete?

Až do 12. septembra budú medici po celom Slovensku poskytovať praktickú inštruktáž bezplatne pre každého, kto navštívi ich stánky v rámci roadshow. Celkovo sa zastavia v 19 slovenských mestách. Na podujatí sa podieľa 40 medikov z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a 25 študentov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Roadshow nájdete ešte na týchto miestach:
  • 7.9. v Banskej Bystrici (Europa SC) & v Liptovskom Mikuláši (RGB Liptov) 
  • 8.9. v Poprade (Forum) & v Bardejovských Kúpeľoch 
  • 9.9. na Hrebienku & v Spišskej Novej Vsi (ZOO) 
  • 10.9. v Michalovciach (OC Zemplín) & v Humennom (Námestie slobody – pri Fontáne lásky) 
  • 11.9. v Prešove (Eperia Shopping Mall) 
  • 12.9. v Košiciach (OC Optima) – ukončenie roadshow rámci Európskeho dňa ústneho zdravia 
„Keďže v tomto roku sú povinné preventívne prehliadky zrušené, ako študenti medicíny a budúci lekári máme o to väčšiu motiváciu šíriť osvetu týkajúcu sa tejto problematiky medzi širokou verejnosťou. Nikdy nie je príliš skoro ani príliš neskoro začať sa starať o svoje ústne zdravie,“ dodáva medička Marianna Lazorová.
 
Podľa medikov práve skúsenosti z predchádzajúcich ročníkoch roadshow ukazujú, že individuálny prístup spojený s praktickou inštruktážou má oveľa väčší efekt ako teoretické prednášky. 
Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
rozpad sklovinyzubný kameňzubný kazzuby