04.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Zášklby očných viečok a mimovoľné chvenie svalov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zášklby očných viečok a mimovoľné chvenie svalových skupín patria medzi bežné symptómy, ktoré postihujú mužov aj ženy vo všetkých vekových kategóriách. Iba zriedkavo sú príznakom vážnejšieho ochorenia, ale v prípade pretrvávania symptómov je dôležité ich odborné posúdenie.

Vznik a príčina

Príčin vzniku zášklbov očných viečok je veľa. Myokýmia je pojem pochádzajúci z gréckych slov myos, sval, a kyma, vlna. Prejavuje sa viditeľným mimovoľným chvením svalov a svalovým vlnením v podkoží, ktoré väčšinou ustúpi samo, ale niekedy pretrváva aj tri a viac týždňov. V priebehu života sa tieto príznaky objavia u väčšiny populácie. Porucha sa objavuje po predchádzajúcom zaťažení orgánu, prípadne v obdobiach života, ktoré sú sprevádzané stresom a úzkosťou. Niektoré štúdie poukazujú na fakt, že častejšie sa prejavuje následkom konzumácie tekutín s vyšším obsahom kofeínu a alkoholu, prípadne v dôsledku užívania niektorých liekov. Záchvaty môžu postihnúť ktorúkoľvek časť tela, avšak najčastejšie sa vyskytujú v oblasti očí alebo dolnej končatiny, kde môžu prechádzať do brnenia až kŕčov. V prípade zášklbov očných viečok je častým spúšťacím faktorom zvýšená konzumácia alkoholu, jasné svetlo, prebytok kofeínu, únava, podráždenie očného povrchu alebo vnútornej plochy očných viečok, fajčenie, stres, vietor alebo znečistenie ovzdušia. Zriedkavejšie je príznakom benígneho esenciálneho blefarospazmu, poruchy pohybu svalov oka (dystónia). Príčina vzniku tohto ochorenia nie je úplne známa, avšak vedci predpokladajú, že môže byť dôsledkom poruchy buniek v nervovom systéme, nazývaných bazálne gangliá. Príčinou zášklbov viečok býva aj hemifaciálny spazmus, spôsobený dráždením tvárového nervu malou tepnou v jeho blízkosti. Medzi ďalšie stavy, ktoré sa prejavujú zášklbom očných viečok, patrí blefaritída, abrázia rohovky, syndróm suchého oka, precitlivenosť na svetlo a uveitída. Veľmi zriedkavo môže byť zášklb očí symptómom ochorenia mozgu a nervového systému. Medzi takéto ochorenia patria Bellova obrna, cervikálna dystónia, dystónia, roztrúsená skleróza, oromandibulárna dystónia a faciálna dystónia, Parkinsonova choroba a Tourettov syndróm. Tieto symptómy sú pomerne častým vedľajším účinkom liekov používaných pri liečbe Parkinsonovej choroby.

Príznaky

Symptómy sa opisujú ako ojedinelé zášklby pod okom alebo okolo očí. Svalové kŕče sa môžu líšiť silou a rýchlosťou. Bežné sú v okolí horných viečok. Príznaky bežných očných kŕčov by mali ustúpiť v priebehu niekoľkých dní. Lekársku pomoc vyžadujú stavy, keď symptómy pretrvávajú niekoľko týždňov, k zášklbom očných viečok sa pridružujú kŕče iných častí tváre, ale tiež prípady, keď zášklby očí spôsobujú opuchy, prípadne pokles horného viečka.

Zápal očných viečok (myokýmia) postihuje iba očné viečka. Tento typ zášklbov alebo kŕčov je veľmi častý. Môže postihnúť buď horné, alebo spodné viečko, ale zvyčajne len jedno oko. Svalové zášklby môžu byť od sotva viditeľných po nepríjemné či obmedzujúce.

Benígny esenciálny blefarospazmus sa prejavuje zvýšeným žmurkaním oboch očí a môže spôsobiť stav, keď pacient v dôsledku častého žmurkania nedokáže realizovať bežné aktivity.

Hemifaciálny spazmus okrem zášklbov v oblasti oka prináša svalové spazmy na jednej strane tváre.

Diagnostika, liečba a prevencia

Keď sa objavia symptómy, pacient by mal hneď vylúčiť zo svojho jedálnička a životného štýlu kofeínové a alkoholické nápoje, vyhýbať sa stresovým situáciám, dopriať očiam dostatočnú ochranu pred slnečným svetlom a inými zdrojmi žiarenia (televízia, počítač), vyhýbať sa znečistenému prostrediu, zachovať pokoj a neprepadnúť panike. Väčšina zášklbov odznie sama. Zášklby očí sú často jedným z telesných signálov, ktoré naznačujú potrebu oddychu. V prípadoch pretrvávania kŕčov, prípadne zvýšenia ich frekvencie alebo intenzity sa odporúča vyšetrenie u očného lekára. Prostredníctvom oftalmologického vyšetrenia lekár diagnostikuje príčinu symptómov a tomu prispôsobí liečbu. Na vylúčenie neurogénnej príčiny sa v niektorých prípadoch využíva konzultácia s neurológom, prípadne zobrazovacie techniky, ktoré podávajú informácie o anatomických pomeroch a prípadných patológiách nervového systému (CT, MRI a iné).

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dystóniakŕčeočiskleróza multiplex