10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Zatekanie hlienu do hrdla

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

K zatekaniu hlienu do hrdla (po anglicky postnasal drip) dochádza, keď výstelka nosa začne tvoriť väčšie množstvo hlienu. Ten sa potom hromadí v zadnej časti nosovej dutiny a môže zatekať do hrdla. Najčastejšou príčinou tohto stavu sú infekcie horných dýchacích ciest a alergie. Okrem toho môže zatekanie hlienu do hrdla spôsobiť množstvo dráždivých vplyvov. Typickými prejavmi sú časté nutkanie na odkašľanie, svrbenie či bolesť v hrdle a zápach z úst. Niekedy sa pridáva kašeľ, ktorý sa spravidla zhoršuje v noci. Pri veľkom množstve hlienu sa môže vyskytnúť nevoľnosť.

Vznik a príčiny

Hlien je tekutina tvorená žliazkami v dýchacích cestách. Za normálnych okolností je jeho úlohou ochrana a zvlhčovanie týchto ciest. Preto aj za zdravého stavu zateká do hrdla malé množstvo hlienu. Ten však nebýva vnímaný výrazne či nepríjemne. Ak však výstelku nosa niečo podráždi, môže sa množstvo produkovaného hlienu zvýšiť. Potom môže vytekať z nosa von alebo zatekať do hrdla.

Poznáme veľkú škálu možných príčin tohto stavu. Najčastejšie sú:

Infekcie horných dýchacích ciest

Najčastejšími príčinami zatekania hlienu do hrdla sú infekcie. Spôsobujú zápal, jeho prejavom môže byť pocit upchatého nosa, zatekanie hlienu do hrdla a výtok z nosa. Okrem toho ich často sprevádza kašeľ, zvýšená telesná teplota, ale aj únava a bolesť svalov a kĺbov. Najčastejšími pôvodcami sú vírusy. Ochorenie máva krátky priebeh a spontánne sa vylieči v priebehu niekoľkých dní.

Alergie

Bežným spúšťačom alergie býva peľ rastlín, srsť zvierat, prach a čiastočky plesní. Spôsobujú svrbenie nosa a zvýšenie produkcie hlienu. Oči môžu slziť, páliť a byť začervenané.

Cudzie objekty v nose

S touto príčinou sa stretávame typicky u menších detí. Okrem upchatého nosa sa môžu prejaviť bolesťou a výtokom hlienu z nosa a do hrdla. Ten môže obsahovať krv a hnis.

Lieky

Niektoré liečivá na ovplyvnenie krvného tlaku alebo hormonálna antikoncepcia môžu zvýšiť tvorbu hlienu v nose.

Gastroezofageálny reflux

Ide o návrat žalúdočného obsahu do pažeráka. Niekedy sa môže vracať až do hrdla či do úst. Vtedy môže napodobňovať pocity ako pri zatekaní hlienu do hrdla. Často býva sprevádzaný pálčivou bolesťou v hrudi a kyslosťou v ústach.

Ostatné

Ďalšou príčinou je dráždenie dymom z cigariet, chladným alebo príliš suchým vzduchom. Existujú i vzácnejšie dôvody – nádory nosa a prínosových dutín.

Príznaky

Odborníci odporúčajú návštevu lekára, ak prejavy pretrvávajú dlhšie ako dva týždne, súčasťou stavu je horúčka (nad 38 °C), hlien je krvavý a výrazne zapácha.

Liečba

Liečba zatekania hlienu do hrdla závisí od príčiny jeho vzniku. V prípade infekcií ochorenie väčšinou spontánne vymizne v priebehu niekoľkých dní. Základom je dostatočný príjem tekutín a „úľavová“ terapia. Jej úlohou je zmiernenie príznakov a uľahčenie priebehu choroby. Bežne dostupné sú nosové kvapky a spreje, ktoré obsahujú látky dočasne zužujúce cievy v nose (nosové dekongestíva). Tak sa zníži tvorba tekutiny v nose. Ich použitie je nutné konzultovať s lekárom alebo lekárnikom. Používanie by nemalo trvať dlhšie, ako je predpísaný čas. Pri alergickej príčine je podstatné vyhýbať sa spúšťačom. Okrem toho môžu uľaviť kvapky do nosa s antihistaminikami, látkami brániacimi prejavom alergie.

Prevencia

Prevencia spočíva vo vyhýbaní sa spúšťačom alergie a dráždivým vplyvom (napríklad fajčenie). Pomôcť môže aj zvlhčovanie vzduchu a vyhýbanie sa náhlym zmenám teploty ovzdušia.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hrdladýchacie cestykašeľnevoľnostzápach z úst