27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako mať zdravé a krásne nechty?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Na spotrebiteľský trh je možné uviesť len bezpečný kozmetický výrobok. Kozmetické výrobky, ku ktorým patria aj laky na nechty, prichádzajú priamo do styku s nechtom a pokožkou. Niektoré môžu vďaku prítomnosti určitých látok vyvolávať rôzne nežiaduce účinky. Najčastejšie sa prejavujú ako zápaly kože alebo alergické reakcie.

Každá žena túži mať krásne, upravené a zdravo vyzerajúce nechty. Vo svete nechtovej kozmetiky sa pred niekoľkými rokmi objavili technológie lakovania riedkymi polymérmi – gélmi, ktoré mali nadväzovať na predchádzajúce vlny modelovania nechtov. Reakcie prirodzených nechtov vystavených modeláciám si vybrali daň za rýchlu krásu.

Ženy sa začali zaujímať o zdravšie varianty. Riedke polyméry sa preto rýchlo prezliekli do tohto rúcha. Nadišla éra hry na výdrž laku a zdravý vzhľad. Polymérové laky sa v tomto uhle pohľadu mylne javili ako ideálne riešenie. Pravdou však je, že nie sú pre zdravie úplne neškodné.

Zloženie nechtu

  • Koreň nechtu (matrix),
  • nechtová platnička,
  • nechtový val,
  • lunula (polmesiac),
  • nechtová kožtička (kutikula).

Schéma nechtu

obrázok č. 1 Schéma nechtu

Necht sa skladá z troch základných vrstiev:

  1. Vrchnej (dorzálnej) z tvrdého keratínu, ktorá sa člení na niekoľko vrstiev trubicovitých buniek. Jej úlohou je chrániť necht pred vonkajšími vplyvmi.
  2. Strednej, ktorá svojimi fyzikálnymi vlastnosťami zabezpečuje spojenie medzi tvrdou vrstvou a mäkkým lôžkom.
  3. Ochrannej (ventrálnej), ktorá chráni strednú vrstvu zospodu. Je lokalizovaná na voľnej časti nechtu.

Všetky tri vrstvy spolu sa nachádzajú výlučne na voľnom okraji nechtu (obrázok č. 1). V tejto oblasti ide o symetrický sendvič, ktorého jednotlivé časti majú svoju špecifickú funkciu a práve preto by sa prirodzený necht nemal zbrusovať ani v jednej z týchto vrstiev. V prípade akéhokoľvek tvarového znásilňovania dochádza k zmenám tvaru, štruktúry a kondície samotného nechtu.

Pôsobenie gélov na štruktúru nechtu

Gély čiastočne prenikajú do vrchnej vrstvy nechtu a preto je výdrž takéhoto lakovania veľmi dlhá. Lenže polymér je polymér. V akejkoľvek konzistencii má negatívne dôsledky na prirodzené keratínové tkanivo. Každý polymér pri vytvrdzovaní mení objem, čím deformuje prirodzený profil nechtu. Ďalším problémom je odstraňovanie tvrdých farebných nánosov. Na to sa používajú dve metódy – opilovanie alebo dlhodobé naleptávanie acetónovými zábalmi.

Dôsledkom týchto procesov ochranné vrstvy nechtu mäknú, oslabujú sa a stenčujú, čím sa zvyšuje riziko kožných infekcií. Navyše necht pod nánosom gélu nedýcha a veľmi ľahko dochádza k vzniku plesňového ochorenia. Jeho oneskorené odhalenie je často spôsobené tým, že nechty sú neustále prekrývané novými farebnými vrstvami vo forme gél lakov. Ak je ochorenie dlhodobo neliečené, môže dôjsť k postupnému prenikaniu do hlbších vrstiev, až do krvného riečiska. Následkom sú rôzne zápalové prejavy priľahlých tkanív, v najhoršom prípade dochádza k sepse (otrave krvi).

Krásne a zdravé nechty bez rizika

Vývoj neustále napreduje a ani kozmetické odvetvie nezaostáva. V dnešnej dobe sú k dispozícii tzv. čisté laky, ktoré pri správnom nalakovaní vydržia aj 14 dní, pritom neobsahujú týchto päť zdraviu škodlivých látok:

  1. DBP – dibutyl ftalát (toxický),
  2. formaldehyd (toxický, karcinogénny, mutagénny),
  3. formaldehydovú živicu (môže spôsobiť podráždenie pokožky),
  4. toluén (toxický),
  5. gáfor (môže spôsobiť podráždenie pokožky).

Toxicita je schopnosť chemickej látky spôsobiť poškodenie organizmu. Pri posudzovaní toxicity sa rozlišuje cesta, akou sa látka dostáva do organizmu – inhalácia vzduchom, príjem potravou a vodou, pokožkou, či inou biomembránou. Pod pojmom toxicita sa nerozumie len jedovatý účinok látky, ale aj karcinogénny (tvorba nádorov) a mutagénny (zmeny v genetickej informácii organizmu). Uvedené látky sa môžu vstrebávať nechtovou platničkou do krvného obehu a významne ovplyvniť reprodukčnú schopnosť ženy alebo zdravie plodu.

Výživa pre nechty

Dôležitou súčasťou správneho a šetrného lakovania nechtov je používanie správneho odlakovača. Na trhu je už k dispozícii odlakovač postavený na báze derivátov cukru, ktorý z nechtov nevyplavuje výživu, nevysušuje ich a nedráždi okolité tkanivá. Dôležitá je aj vzdelanosť manikérky alebo pedikérky v oblasti diagnostiky nechtov, ktorá vie odporučiť pre už poškodené nechty vhodný výživný lak. Výživa sa aplikuje podľa typu poškodenia a dodržiava sa presný postup, aby liečba bola úspešná a trvácnosť laku čo najdlhšia.

Ako si vybrať správny salón?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. V prostredí, kde je čisto, príjemne vonia a personál sa správa profesionálne je väčšia šanca na to, že používané pomôcky sa korektne dezinfikujú, sterilizujú a služby sú poskytované naozaj zodpovedne.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
infekciakožanechtové lôžkonechtyonychomykózaopuchnutie