10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zelený očný zákal

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zelený zákal, odborne nazývaný glaukóm, je očné ochorenie charakterizované zvýšeným tlakom vnútri oka a následným poškodením zrakového nervu. Zelený očný zákal sa prejavuje stratou periférneho videnia, v niektorých prípadoch aj záchvatmi s bolesťou hlavy a postihnutého oka, nevoľnosťou a zahmleným videním. Príčiny ochorenia nie sú presne známe, význam majú dedičné faktory, pohlavie, vek a srdcovocievne choroby. Ochorenie sa dá liečiť, ale vzniknuté poškodenie zraku je nezvratné.

Vznik a príčiny

Hlavnou príčinou degenerácie optického nervu a poškodenia zraku je zvýšený vnútroočný tlak. V oku sa neustále vytvára vnútroočná tekutina (komorová voda), ktorá v zdravom oku preteká cez zornicu do prednej očnej komory, kde sa vstrebáva. V prípade narušenia vstrebávania dochádza k hromadeniu komorovej vody, ktorej zvýšený tlak spôsobuje postupnú degeneráciu a odumieranie zrakového nervu. Nie je presne známe, prečo sa to deje, ale na rozvoj ochorenia majú vplyv dedičné faktory. Zelený zákal sa vyskytuje častejšie v rámci rodín, u černošského etnika a žien. Medzi rizikové faktory a možné príčiny patrí vysoký vek, vysoký krvný tlak (hypertenzia), obmedzený prietok krvi okom, užívanie kortikosteroidov a nádorové ochorenia. V niektorých prípadoch sa zelený zákal objavuje u novorodencov ako následok odchýlky vo vývoji oka.

Príznaky

V závislosti od príčiny a závažnosti zvýšenia vnútroočného tlaku môžeme rozdeliť zelený zákal na dva typy. S otvoreným uhlom (chronický priebeh) a s uzavretým uhlom (akútny priebeh). Glaukóm s uzavretým uhlom sa prejavuje záchvatovo, s opakovanými epizódami bolesti hlavy a očí, nevoľnosti, zahmleného videnia a citlivosťou na svetlo. Typický príznak je irizácia, pri ktorej pacient vidí okolo zdrojov svetla dúhové kruhy. Zelený zákal s otvoreným uhlom prebieha prakticky bezpríznakovo, kým nepríde k odumieraniu optického nervu a strate videnia. Pre obidve formy zeleného zákalu je typická strata periférneho videnia, ktorá bez liečenia napreduje.

Diagnostika

Prítomnosť zeleného očného zákalu sa dá zistiť aj pri bežnom vyšetrení u očného lekára. Ďalšie metódy sústredené na jeho diagnostiku skúmajú vnútroočný tlak (tonometria) a stav štrbiny, ktorou prúdi komorová voda (gonioskopia). Poškodenie zraku a očného nervu sa zisťuje vyšetrením očného pozadia a zrakovými testami.

Liečba

V prípade záchvatu sa urýchlene podáva látka pilokarpín, ktorá spôsobuje zúženie zornice a stiahnutie koreňa dúhovky, vedúce k obnoveniu prúdenia a vstrebávania komorovej vody. Dlhodobo zvýšený vnútroočný tlak sa znižuje viacerými prípravkami, medzi ktoré patria osmotické preparáty s obsahom glycerolu a manitolu, či diuretiká (látky zvyšujúce vylučovanie nadbytočnej vody močom). Ďalej sú dostupné očné kvapky, ktoré znižujú tvorbu komorovej vody. Glaukóm sa tiež dá natrvalo odstrániť chirurgickým zákrokom, poškodenie optického nervu a zraku je však nezvratné.

Prevencia

Možnosti prevencie zeleného zákalu sú obmedzené, ale ak sa včas zachytí, dá sa úspešne liečiť a vôbec nemusí dôjsť k poškodeniu zraku. Preto sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára, najmä pre ľudí patriacich do jednej z rizikových skupín alebo tých, ktorí majú rodinný výskyt zeleného zákalu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakuglaukómočiproblémy so zrakomslepota