20.07.2022 • 10 minút na prečítanie

Zistite, ako oddialiť menštruáciu napríklad kvôli dovolenke

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Menštruácia je bežnou súčasťou života avšak snáď každá žena sa už niekedy stretla s tým, že ju dostala v najmenej vhodnej situácii. Jedným z takýchto prípadov je napríklad dovolenka, ktorú mnohý plánujú práve v týchto letných mesiacoch. Iste, je možné absolvovať dovolenku aj počas menštruácie a niektorým ženám to ani neprekáža, čo je úplne v poriadku. Ak však chcete vedieť či je možné posunúť cyklus alebo aké máte možnosti v prípade potreby, čítate správny článok. Po prečítaní budete vedieť:  

  • prečo je menštruácia dôležitá a čo sa vlastne s telom deje, 
  • ako oddialiť menštruáciu pri užívaní antikoncepcie, 
  • ako ju oddialiť inak ako farmakologicky, 
  • ako to vlastne funguje, 
  • kedy príde ďalšie krvácanie po oddialení, 
  • pre koho odďaľovanie nie je vhodné, 
  • ako sa vyhnúť možným rizikám, 
  • a či je možné spoľahnúť sa na babské recepty. 

Má svoje miesto 

Niekedy sa môže zdať, že načasovanie príchodu menštruácie je riadené zákonom schválnosti, a teda že príde vždy vtedy, keď nás čaká niečo dôležité. V skutočnosti však za všetko môžu hormóny. Každý mesiac v ženskom tele prebiehajú hormonálne zmeny. V hlavnej úlohe je estrogén – hormón, ktorý je produkovaný vaječníkmi a tiež progesterón – hormón tvorený v žltom teliesku.  

Celý menštruačný cyklus má svoju dôležitú úlohu. Vďaka nemu dochádza k príprave výstelky maternice, na ktorej sa následne môže uhniezdiť oplodnené vajíčko. Pri procese prípravy je dôležitý spomínaný estrogén, vďaka ktorému výstelka zhrubne. Progesterón následne udržiava výstelku maternice pripravenú na príchod vajíčka.  

V prípade, že k oplodneniu vajíčka nedôjde a vajíčko sa neuhniezdi, hladiny progesterónu prudko klesnú. To spôsobí zlupovanie sliznice maternice. Vyplavovanie vajíčka a odlúpenej vrstvy sliznice sa deje prostredníctvom menštruačného krvácania, ktoré obvykle trvá 5 až 7 dní.  

Za normálnych okolností tento cyklus prípravy sliznice a jej výmena trvá približne 28 dní (s odchýlkou 3-5 dní). Prebieha u žien od puberty až po menopauzu. Neprebieha počas obdobia tehotenstva a za niektorých okolností (napríklad podvýživa, anémia, a iné) môže dočasne vymiznúť. Tento stav sa nazýva amenorea.  

Autor: WindNight/Shutterstock

S dostatočným predstihom 

V prípade, že ste si rezervovali dovolenku vopred alebo viete, že v určitom dátume máte mať „svoje dni“ a nechcete riskovať ich príchod, napríklad kvôli plánovanej operácii či nejakej časovo náročnej udalosti, je možné ich jednoducho posunúť. Žiaden zo spôsobov vám oddialenie nezaručí 100 percentne, no aké sú teda možnosti? 

Kombinovaná antikoncepcia 

Dámy, ktoré užívajú kombinovanú antikoncepciu to majú v tomto prípade celkom jednoduché. Za bežných okolností užívajú tabletky počas 21 dní, po ktorých nasleduje pauza v podobe 7 dňového krvácania. Existuje však možnosť túto fázu krvácania vynechať. Je teda možné užívať antikoncepciu hneď v ďalšom cykle (spolu 42 dní užívania antikoncepcie bez prestávky) a až po ňom opäť 7 dní krvácať.  

Takýto spôsob oddialenia menštruácie je bezpečný a nemusíte sa obávať. U niektorých žien sa môžu objaviť vedľajšie účinky ako nevoľnosť, hnačka či špinenie. Užitie dvoch balení kombinovanej antikoncepcie nemá vplyv na jej účinnosť (a zabránenie otehotneniu). Neváhajte sa však poradiť so svojim gynekológom, ak túto možnosť oddialenia menštruácie zvažujete. 

Autor: TatianaMara/Shutterstock

Pomoc na predpis 

Pokiaľ užívate inú antikoncepciu alebo ju neužívate vôbec, existuje aj iná možnosť. Sú ňou tabletky, ktoré sú určené na oddialenie menštruácie. V prípade potreby o ne môžete požiadať svojho gynekológa. Nie sú totiž voľne predajné, ale na predpis. Ich predpis si však nenechávajte na poslednú chvíľu, pretože je nutné ich užívanie niekoľko dní vopred. 

Ako fungujú tablety na oddialenie menštruácie 

Tablety, ktoré slúžia na oddialenie menštruácie obsahujú účinnú látku s názvom noretisterón. Ide o syntetickú verziu progesterónu, teda hormónu, ktorý pri poklesnutí vyvolá menštruáciu. Tablety fungujú tak, že umelo udržiavajú vyššie hladiny progesterónu v tele, čím oddialia príchod samotnej menštruácie. Užívajú sa 2 – 3 krát za deň pred očakávanou menštruáciou. 

Umelé zvyšovanie hladiny však nie je možné udržiavať dlhodobo a menštruáciu sa pomocou nich podarí oddialiť asi na 2 týždne od pôvodného dátumu. S ich užívaním je potrebné začať približne 3 dni pred termínom menštruácie a následne ich užívať počas celej doby oddialenia.  

Kedy príde ďalšia 

Po skončení užívania tabliet sa ďalšia menštruácia objaví sama. Keďže každá žena je iná, aj príchod menštruácie je veľmi individuálny a u každej pacientky sa môže líšiť. Spontánne sa však objaví približne po dvoch až troch dňoch od ukončenia užívania tabliet.  

Autor: Natalia Mels/Shutterstock

Všetko má svoje pre aj proti 

Tak, ako pri všetkých ostatných liekoch, aj pri týchto tabletkách je potrebné rátať s možnými nežiadúcimi účinkami. Medzi niektoré z nich patrí napríklad: 

  • nevoľnosť,  
  • akné,  
  • bolesť hlavy,  
  • napätie v prsníkoch, 
  • strata libida,  
  • znížená nálada, zmeny nálady, 
  • či menštruačné špinenie (slabé krvácanie).  

Nie každá žena sa stretne s takouto reakciou, avšak ide o najčastejšie sa objavujúce nežiaduce účinky tejto terapie. Viac sa dozviete od vášho lekára a lekárnika, prípadne sa dočítate v príbalovom letáku uloženom v krabičke pri samotnom lieku.  

Pozor, tablety na oddialenie menštruácie neslúžia ako antikoncepcia. Pomocou ich užívania nie je možné zabrániť tehotenstvu. Ženy, ktoré užívajú kombinovanú antikoncepciu, by nemali podstupovať tento spôsob odďaľovania menštruácie. Napokon, ide o lieky a nie cukríky a za ich predpis zodpovedá lekár. Ten na základe svojich znalostí dokáže najlepšie určiť, či je pre vás oddialenie menštruačného krvácania pomocou tabliet vhodné.   

Pre koho tento spôsob nie je vhodný 

Lieky na oddialenie menštruačného krvácania by nemali užívať na oddialenie menštruácie tehotné, ženy po pôrode ani ženy, ktoré dojčia. Nie sú vhodné ani pre ženy s onkologickými ochoreniami a ženy, ktoré niekedy v minulosti mali krvné zrazeniny, prípadne majú vyššie riziko zrážania krvi. Dôvodom je skutočnosť, že noretisterón môže zvýšiť riziko tvorby krvných zrazenín. Pre lekára je tiež veľmi dôležité poznať, aké lieky užívate. Je to tak preto, pretože lieky na oddialenie menštruácie sa môžu navzájom ovplyvňovať s inými liekmi.  

Autor: Svet foto/Shutterstock

Ako sa vyhnúť možným rizikám 

Aby ste sa vyhli vzniku možných rizík je potrebné, aby ste svojho gynekológa pravdivo informovali o všetkom, na čo sa vás opýta. V prípade, že vám tablety predpíše, je potrebné užívať ich pravidelne tak, ako stanoví lekár. Počas ich užívania by ste mali dbať na dostatočnú hydratáciu tela a tiež dostatok pohybu. Týka sa to najmä dám, ktoré majú sedavé zamestnanie alebo cestujú lietadlom počas dlhej doby. Dôvodom je práve skutočnosť, že užívanie týchto liekov zvyšuje riziko pravdepodobnosti vzniku krvných zrazenín. Dostatočná hydratácia a tiež dostatok pohybu toto riziko naopak znižujú.  

„Overené“ babské rady a recepty 

Veľmi silná citronáda, pitie čaju z malinových listov, kapsičky pastierskej, rebríčka obyčajného či užívanie vyšších dávok vitamínu C. Už ste určite počuli o zaručených receptoch, ako oddialiť či znížiť intenzitu menštruácie. Možno ste niektoré z nich dokonca sami vyskúšali. Neexistuje však jediná štúdia, ktorá by potvrdila účinnosť citrónovej šťavy či iných receptov na oslabenie, prípadne oddialenie menštruácie. Tieto babské recepty teda patria medzi mýty a nie sú účinné. Ich vyskúšanie je však bezpečné a tak je iba na vás či ich vyskúšate.  

Nie posunúť, ale skrátiť 

Nie posunúť, ale skrátiť dĺžku trvania menštruácie môže pomôcť napríklad: 

  • pravidelné cvičenie,  
  • sex počas menštruácie, 
  • či masturbácia. 

Všetky uvedené činnosti pomáhajú vzniku prirodzených sťahov maternice a tým aj rýchlejšie vyplavovanie menštruačnej krvi.  

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

How can i delay my period

Period delay

How to delay period

How to delay period naturally

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
amenoreamenštruácia