27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Zlatý poklad – hemoroidy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rozšírenie a zápal žíl v oblasti konečníka spôsobuje psychickú nepohodu, nepríjemné pocity a nezriedka i bolesť. Ochorenie má celkový dopad na kvalitu života. Prechádza štyrmi štádiami, z nich prvé tri sa dajú liečiť ambulantne. Základ liečby spočíva v režimových opatreniach a úprave životného štýlu.

Zlatá žila je civilizačným ochorením, ktorým trpí každý druhý až tretí človek. V celom našom tele sa nachádzajú žily, konečník nie je výnimkou. Ich roztiahnutím a zosunutím do análneho otvoru vzniká hemoroidálne ochorenie.

Hemoroidy rozdeľujeme na vonkajšie, viditeľné voľným okom a vnútorné, nachádzajúca sa vo vnútri análneho otvoru, voľným okom neviditeľné.

Rizikové faktory

Najčastejšie rizikové faktory, t.j. okolnosti, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia sú:

  • vek nad 50 rokov,
  • zvýšený tlak v brušnej dutine napr.: tehotenstvo a pôrod, zvýšená telesná námaha, ťažkosti s vyprázdňovaním,
  • civilizačné ochorenia – nadváha, nedostatok pohybu, zlá životospráva, nedostatok vlákniny, sedavé zamestnanie, ochorenia pečene.

Klinické štádiá ochorenia

Ochorenie prebieha v štyroch štádiách. Prvé tri stupne sa dajú liečiť ambulantne, štvrtý len operačne.

  • Štádium – žily sú len rozšírené.
  • Štádium – žily sú rozšírené a pacient má subjektívne nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie, občasné krvácanie.
  • Štádium – žily sa pri stolici vysúvajú von (tzv. prolaps), ale po defekácii (vyprázdnení) sa stiahnu do konečníka. Prolaps nie je trvalý, pri neliečení sa uzly môžu zapáliť. Zrazená krv v samotnom uzle spôsobuje výraznú bolesť, pri stolici môže pacient krvácať, niekedy pozoruje aj výlučky hlienu.
  • Štádium – žily po stolici ostávajú vonku, hovoríme o trvalom prolapse. Častejšie sa pridružuje opuch, zápal, silné krvácanie a bolesti. Pacienta tento stav, pokiaľ nie je liečený, trvale limituje, jeho následkom je veľký strach a obava zo samotného vyprázdňovania.

Tehotenstvo

Hemoroidy bývajú v tehotenstve pomerne časté. Plod vyvíja tlak na brucho, čo spôsobuje ich zväčšovanie. Obvykle sa stav vyskytuje len dočasne a po tehotenstve mizne.

Prejavy

Najčastejšie prejavy a príznaky: štípanie, svrbenie, pálenie v oblasti konečníka, krvácanie po stolici, krv na toaletnom papieri, tlak v konečníku, bolestivý uzol v okolí konečníka.

Vyšetrenie

Pri návšteve odbornej ambulancie je pacient lekárom vyšetrený, zhodnotí sa štádium ochorenia a zvolí sa vhodná liečebná stratégia podľa individuálnych potrieb. Veľmi často sa pacient vyšetrenia cez konečník (per rectum) obáva, no pri diagnostike ochorení konečníka je takýto spôsob vyšetrenia nenahraditeľný.

V prípade, ak je to nutné, doplní sa naviac rektoskopické vyšetrenie. Do konečníka sa zavedie trubička, v ktorej sa nachádza optický prístroj a sleduje sa oblasť, kde sa uzly typicky nachádzajú. Jedná sa o vyšetrenie, ktoré pacienti tolerujú pomerne dobre, nepotrebujú žiadnu špeciálnu prípravu. Nutnosťou je absolvovať vyšetrenie po stolici. Strach a ostych pôsobia stresujúco, no po samotnom vyšetrení veľká väčšina pacientov uzná, že to nie je až také ,,zlé“.

Liečba

Liečba môže byť:

  • ambulantná (nevyžaduje si hospitalizáciu),
  • operačná (v neskorých a komplikovaných štádiách sa operácii pacient nevyhne).

Základ liečby spočíva v režimových opatreniach a zmene životného štýlu, racionálnej pravidelnej strave bohatej na vitamíny a vlákninu, pitnom režime, vhodnej pohybovej aktivite a pravidelnom vyprázdňovaní. Tieto opatrenia slúžia tiež ako prevencia pred vznikom a zhoršovaním stavu.

K režimovým opatreniam patrí aj zvýšená hygiena konečníka. Vhodné je zameniť klasický toaletný papier za vlhčené obrúsky. Odporúčajú sa sedavé kúpele z dubovej kôry a ľadové obklady na konečník, ktoré uľavia pri opuchu a svrbení.

Na trhu je veľké množstvo rôznych krémov, čapíkov a pien, ktoré sa aplikujú lokálne do konečníka alebo jeho okolia. Pravidlom je, že pacient si tieto liečivá (vo forme, ktorá mu najlepšie vyhovuje) aplikuje po stolici a vysprchovaní okolia konečníka aj trikrát denne, podľa doporučenia lekára. Liečba nie je len lokálna. Vhodné je pridať aj tzv. venotoniká, lieky, ktoré priaznivo ovplyvňujúce žilovú stenu.

Liečebné metódy

Používa sa viacero metód:

  • tzv. podväz uzla Barronovou technikou (aplikácia gumového krúžku na stopku hemoroidu, čím sa zaškrtí prívod krvi a dôjde k odumretiu a samovoľnému odlúčeniu tkaniva),
  • sklerotizácia (vpichnutie sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, čím sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily),
  • infračervená koagulácia (krátke vystavenie infračervenému svetlu, ktoré koaguluje cievy za súčasného termického defektu, ktorý sa hojí jazvou),
  • najmodernejšia technika – laser.

Uvedené metódy sa dajú absolvovať aj ambulantnou cestou, čo je ich veľkým benefitom. Pacient po výkone opúšťa ambulanciu, čas rekonvalescencie sa pohybuje v rozmedzí 3 – 4 dní.

V prípade komplikovaných stavov s trvalým prolapsom sa hospitalizácii vyhnúť nedá. Počas hospitalizácie sa prevádza buď jednoduché odstránenie hemoroidálneho uzlu – kryoterapia (terapia tekutým dusíkom) alebo operácia špeciálnym prístrojom – cirkulárnym staplerom tzv. Longovou metódou (odstránenie menej citlivého tkaniva niekoľko centimetrov nad vnútorným okrajom konečníka).

Každá minca má dve strany a preto je potrebné uviesť, že lokálna liečba zlatú žilu nevylieči. Úľava od bolesti, nepríjemných pocitov a dyskomfortu síce nastane, ale bez dlhodobého liečebného efektu. Je dôležité si uvedomiť, že čím skôr navštívite Vášho lekára, tým ľahšie sa z choroby vyliečite.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť pri veľkej potrebe. krv v stolicihemoroidykonečníkkrvácanie z konečníka