Kľúčna kosť (clavicula) sa tiahne od hrudnej kosti k ramenu na oboch stranách tela. Jej zlomenina je pomerne bežné zranenie. Väčšinou sa lieči bez problémov a v mnohých prípadoch stačí zavesenie postihnutej končatiny pomocou fixačnej bandáže.
Kľúčna kosť sa zlomí najmä pri športe, pádoch, nehodách alebo úderoch do ramena. Príkladom je tvrdý pád na rameno, priama rana do ramena na ihrisku či klzisku, automobilová nehoda, nehoda na motocykli či bicykli. Niekedy sa zlomenina kľúčnej kosti objavuje aj u novorodencov pri pôrode – k zraneniu dochádza pri prechode cez pôrodný kanál.
Zlomenina sa prejavuje opuchom a citlivosťou v oblasti zranenia, obmedzeným pohybom končatiny na strane zlomeniny, stuhnutosťou alebo mravčením, bolesťou, poklesom ramena v dôsledku chýbajúcej opory, niekedy aj počuteľným prasknutím pri úraze alebo sťaženým dýchaním.
Diagnóza
Vo vážnych prípadoch môže vzniknúť otvorená zlomenina kľúčnej kosti – časť kosti prerazí kožu. Takéto zranenie je sprevádzané krvácaním. Otvorená zlomenina kľúčnej kosti je netypická a zriedkavá. U novorodencov sa zlomenina kľúčnej kosti niekedy odhalí až pár hodín či dní po pôrode.
Dieťa zvykne reagovať plačom pri obliekaní, kúpaní alebo pri ošetrení. Ak dôjde ku zlomenine kľúčnej kosti, je potrebné lekárske ošetrenie. Po príchode do nemocnice lekár pacienta vyšetrí a pýta sa na okolnosti úrazu. Pravdepodobne ho odošle na röntgen, aby zistil, či je kľúčna kosť skutočne zlomená. Niekedy sa používa aj CT alebo ultrazvukové vyšetrenie (najmä v prípade novorodencov).
Tento druh zlomeniny sa väčšinou lieči bez väčších problémov a v mnohých prípadoch stačí zavesenie postihnutej končatiny pomocou fixačnej bandáže, ktorá fixuje kosti v polohe potrebnej na zahojenie. Proti bolesti možno užívať bežné analgetiká alebo prikladať ľadové obklady, tie však nesmú ísť priamo na kožu – vrecko s ľadom treba obaliť napríklad bavlnenou plienkou.
Vo vážnych prípadoch, najmä pri otvorenej zlomenine kľúčnej kosti, je nutný chirurgický zákrok. Niekedy je potrebné aj chirurgické vloženie špeciálnych skrutiek alebo klinov. O spôsobe liečby rozhoduje lekár na základe vážnosti konkrétnej zlomeniny.
U novorodencovsa zlomenina kľúčnej kosti zväčša zahojí bez lekárskych zásahov. Počas tohto obdobia je potrebné citlivejšie zaobchádzanie s dieťaťom a neodporúča sa dieťa dávať na brucho.
Hojenie zlomeniny kľúčnej kosti väčšinou trvá šesť až osem týždňov. Deťom a mladým ľuďom sa toto zranenie hojí rýchlejšie a ľahšie ako starším ľuďom a ľuďom s niektorými ochoreniami. Pohyb je spočiatku bolestivý, postupne sa bolestivosť zmierňuje, až celkom zmizne. Lekár odporučí kontrolné vyšetrenia podľa stavu pacienta a vážnosti zlomeniny.
Pre dobré hojenie je dôležité dodržiavať termíny prehliadok. Lekársku pomoc treba vyhľadať okamžite, ak sa objavia akékoľvek komplikácie počas hojenia– zhoršovanie opuchu, zvyšujúca sa bolesť, necitlivosť alebo pocit chladu v prstoch a podobne. Lekár pacienta na tieto príznaky zvyčajne vopred upozorní.
Lekár pacienta poučí o vhodných cvikoch v rámci rehabilitácie. Vždy treba dodržiavať pokyny lekára, aj tie, ktoré sa týkajú rehabilitácie. Snaha urýchliť zahojenie tak, že pacient rameno skúša rozcvičiť skôr, než je to vhodné, býva riskantná. Aby sa zabránilo zlomeninám, treba jesť stravu bohatú na vápnik a vitamín D, posilňovať svaly, ktoré držia kosti, a zvyšovať obratnosť.