02.05.2022 • 10 minút na prečítanie

Zmiešaná úzkostno-depresívna porucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V predchádzajúcich dvoch častiach nášho seriálu zameraných na určitý typ duševných porúch ste sa mohli dočítať už o dvoch z nich – úzkostnej a depresívnej poruche. Úzkosť je intenzívny strach alebo obavy, zatiaľ čo depresia je trvalé obdobie zlej, smutnej nálady, nízkej motivácie a nízkej energie. Hoci sa úzkosť a depresia môžu vyskytovať samostatne, mnoho ľudí môže pociťovať oboje súčasne. Symptómy zmiešanej úzkostno-depresívnej poruchy sú tie, ktoré sa objavujú pri úzkosti a depresii, ale žiadny z nich jednoznačne neprevláda. Nemajú ani dostatočnú intenzitu na odôvodnenie samostatnej diagnózy. Kombinácia depresívnych a úzkostných symptómov spôsobuje výrazné zhoršenie fungovania postihnutého človeka. 
Samozrejme, je dobre pripomenúť si, že je normálne sa z času na čas cítiť ustráchaný a znepokojený, najmä ak si prechádzate stresujúcim obdobím. Pretrvávajúce a intenzívne pocity depresie alebo úzkosti vám však môžu brániť v užívaní si života. Ak sa takmer stále cítite znepokojení, napätý, rozrušený alebo nemotivovaný, potom vám tieto informácie, ktoré vám prinášame, môžu pomôcť. 

Čo je to úzkostno-depresívna porucha? 

Môže sa niekto cítiť nepokojný a smutný zároveň? Môže sa takto cítiť už viac ako mesiac? Môže sa človek takto cítiť bez akéhokoľvek konkrétneho spúšťača alebo dôvodu? Ako už z úvodu tušíte, odpoveď je áno a tieto symptómy naznačujú stav nazývaný zmiešaná úzkostno-depresívna porucha. Tento duševný problém sa však líši od diagnózy úzkostnej poruchy a depresie. Dokonca aj lekári majú občas tendenciu prikláňať sa viac k jedinej diagnóze, a to buď úzkosti alebo depresie, a nie ich kombinácii.  

Keď má človek obidva symptómy úzkosti a depresie v takmer rovnakom pomere a keď ani jedna z porúch neprevláda, diagnostikuje sa mu zmiešaná úzkostno-depresívna porucha. Príznaky by nemali byť natoľko závažné, aby si vyžadovali samostatnú diagnózu buď úzkosti alebo depresie. Okrem toho musí mať osoba aj určité fyzické príznaky paniky alebo žalúdočné problémy. Tieto fyzické symptómy sú spôsobené hyperaktívnym autonómnym nervovým systémom. 

Aké sú príznaky zmiešanej úzkostno-depresívnej poruchy? 

Príznaky sú chronického charakteru, trvať musia minimálne štyri týždne a musia mať štyri z nasledujúcich príznakov:  

  • poruchy spánku,  
  • podráždenosť,  
  • problémy s koncentráciou,  
  • zábudlivosť, 
  • plač z banálneho alebo žiadneho dôvodu, 
  • obavy,  
  • očakávanie najhoršieho,  
  • pocit beznádeje, bezcennosti,  
  • pesimizmus.  

Úzkosť a depresia idú často ruka v ruke. Ľudia, ktorí majú úzkosť, majú zároveň vyššiu pravdepodobnosť vzniku depresie. Na druhej strane, viac ako 50 % ľudí, ktorí majú depresiu, má aj príznaky úzkosti. Medzi ďalšie príznaky zmiešanej úzkostno-depresívnej poruchy patria: 

  • bolesti svalov,  
  • napätie, 
  • nevoľnosť, 
  • pocit nezvyčajnej únavy, 
  • zmena chuti do jedla, 
  • potenie viac ako normálne, 
  • znížený záujem o sex, 
  • neúmyselné chudnutie alebo priberanie, 
  • neustále znepokojenie, 
  • plachosť, 
  • demotivácia, 
  • neschopnosť tešiť sa z vecí, na ktoré ste sa zvyčajne tešili. 

Ktorýkoľvek z týchto symptómov môže slúžiť ako varovnanie nástupu depresie alebo úzkosti. Pamätajte však, že iba kvalifikovaný odborník na duševné zdravie môže diagnostikovať depresiu, úzkosť alebo ich kombináciu po dôkladnom zhodnotení vašej osobnej situácie a okolností.  

Aká je príčina vzniku zmiešanej úzkostno-depresívnej poruchy? 

Príznaky úzkosti a depresie nie sú dôsledkom iných zdravotných problémov, užívania drog alebo vedľajších účinkov iných liekov. Príčina úzkostno-depresívnej poruchy doteraz nie je známa. Môže to vyplývať z genetickej predispozície alebo environmentálnych a psychologických faktorov. Napríklad osoba, ktorá má príbuzného s úzkosťou alebo depresiou, má väčšiu pravdepodobnosť, že bude tiež trpieť touto poruchou. Taktiež ak si človek nedávno prešiel ťažkou životnou situáciou (finančná kríza, ťažký vzťah, strata zamestnania, strata blízkej osoby) alebo ak sa stal obeťou fyzického, psychického alebo sexuálneho zneužívania, môže pociťovať príznaky úzkosti a depresie. Medzi ďalšie faktory, ktoré k tomu prispievajú, patrí nedostatok podpory priateľov a rodinných príslušníkov, byť obeťou šikanovania a traumy v detstve, toxický vzťah, nízka sebadôvera, skreslený sebaobraz alebo chronická choroba. 

Úzkosť a depresia sú dve najčastejšie poruchy duševného zdravia na celom svete. I keď to môže byť súčasne sa vyskytujúci stav, mierna úzkosť zmiešaná s miernou až stredne ťažkou depresiou (teda zmiešaná úzkostno-depresívna porucha) nie je taká bežná ako prípady samostatnej ťažkej úzkosti či depresie alebo stredne ťažkej až ťažkej depresie s príznakmi úzkosti. Vo väčšine prípadov môžu včasné intervencie v oblasti poradenstva a terapie pomôcť človeku zvládnuť symptómy zmiešanej úzkostno-depresívnej poruchy. Väčšina ľudí je schopná účinne zvládnuť symptómy bez toho, aby prerástli do ťažkej úzkosti alebo ťažkej depresívnej poruchy. 

Autor: Alexandr III/Shutterstock

Ako sa vyrovnať so zmiešanou úzkostno-depresívnou poruchou? 

Ak ste si v poslednej dobe všimli nejaké zmeny, možno sa cítite smutní, beznádejní alebo nemáte žiadnu radosť z činností, ktoré boli predtým zábavné, máte obavy, strach a jednoducho ste nesvoji, bolo by rozumné vyhľadať pomoc. Je síce normálne mať vzostupy a pády alebo mať veci, ktoré vás znepokojujú, prechádzať si ťažším obdobím, avšak úzkostno-depresívna porucha je choroba, ktorá môže výrazne ovplyvňovať a sťažiť život nielen vám, ale aj vašim blízkym. Jedine odborník na psychické zdravie, či už psychológ alebo psychiater, vám môže pomôcť zistiť, či je to skutočne tento stav a čo by vám mohlo pomôcť. Ak máte či už depresiu, úzkosť alebo oboje, existuje veľa spôsobov, ako získať pomoc či zlepšiť svoj stav. 

Poradenstvo 

Psychoterapeut môže vypracovať plán na liečbu vašej úzkosti a depresie súčasne. Niektoré typy terapie, ktoré vám môžu pomôcť, sú: 

  1. Kognitívno behaviorálna terapia – učí vás lepšie spoznať a porozumieť svojim myšlienkám a činom. 
  1. Interpersonálna terapia – ukáže vám, ako lepšie komunikovať. 
  1. Terapia na riešenie problémov – poskytuje vám cenné zručnosti na zvládnutie vašich príznakov. 

Terapeuta, ktorý sa na podobné problémy špecializuje, môžete nájsť  prostredníctvom internetu alebo požiadajte svojho lekára o odporúčanie. 

Lieky 

Farmakologická liečba zmiešaných úzkostno-depresívnych porúch sa zvyčajne uskutočňuje pomocou liekov proti úzkosti, antidepresív alebo oboch. Váš lekár vám môže predpísať antidepresívum, ktoré lieči symptómy depresie aj úzkosti, ako je SSRI (selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu), SNRI (inhibítor spätného vychytávania serotonínu-norepinefrínu) alebo iné. 

 Niektoré príklady SSRI liekov sú: 

  • citalopram,  
  • escitalopram,  
  • fluoxetín,  
  • fluvoxamín,  
  • paroxetín,  
  • sertralín,  
  • vilazodon.  

Niektoré príklady SNRI sú: 

  • desvenlafaxín, 
  • duloxetín,  
  • levomilnacipran,  
  • venlafaxín.  

Je dôležité povedať svojmu lekárovi o všetkých svojich príznakoch, aby sa mohol správne rozhodnúť, ktorý liek alebo kombinácia liekov bude pre vás najlepšia. Pri vyšetrení spomeňte aj všetky doplnky výživy, ktoré užívate, aj keď sú prírodné, pre prípad, že by mohli ovplyvniť vašu liečbu a interferovať s liekmi. 

Netreba pritom zabúdať, že môže trvať až niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým váš liek začne účinkovať. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych druhov, kým nájdete ten, ktorý je pre vás najlepší. 

Autor: Halawi/Shutterstock

Fyzická aktivita 

Cvičenie je osvedčený zlepšovač nálady, ktorý je dobrý pre vaše telo a myseľ. Cvičenie tiež zvyšuje vašu sebaúctu a sebadôveru a môže zlepšiť vaše vzťahy. Je vynikajúcim pomocníkom v boji s miernou až stredne ťažkou depresiou. 

Dokonca aj rýchla chôdza môže naštartovať endorfíny, čo sú chemikálie vo vašom mozgu, ktoré vám pomáhajú cítiť sa dobre. 

Najlepšie je vysokoenergetické a časté cvičenie. Snažte sa teda hýbať aspoň 3-5 krát týždenne. Ak potrebujete motiváciu, choďte cvičiť s priateľmi alebo sa pridajte k nejakej skupine, či tímovému športu. 

Relaxačné techniky 

Vyskúšajte jogu, meditáciu a dychové cvičenia. Meditácia aj keď len 2-5 minút počas dňa môže zmierniť vašu úzkosť a odľahčiť vašu náladu.  

Stravovacie návyky 

Nedovoľte, aby nezdravé rýchlo dostupné jedlo vyviedlo z rovnováhy vaše stravovacie návyky. Úzkosť a depresia často vyvolávajú túžbu po sacharidoch. 

Vyberajte si radšej chudé mäso s trochou zdravých tukov, aby ste sa cítili dobre. Naplňte polovicu taniera ovocím a zeleninou. Obmedzte alebo vyhnite sa cukru, kofeínu a alkoholu. 

Podpora 

Pevné vzťahy vám určite pomôžu cítiť sa lepšie. I keď to môže byť spočiatku nepríjemné, je dôležité osloviť rodinu a priateľov a dať im vedieť, čím si prechádzate, aby vás povzbudili. 

Môžete sa tiež pripojiť k podpornej skupine, kde stretnete ľudí, ktorí si prechádzajú podobnými vecami ako vy. 

Urobte niekoľko krokov sami 

Urobte si poriadok vo veciach. Menej neporiadku vo vašom fyzickom okolí či v e-mailovej schránke vám pomôže byť viac v pohode. Nemusíte to však riešiť naraz. Urobte si plán práce a sústreďte sa zakaždým len na jednu oblasť. 

Stanovte si nové ciele. Je niečo, čo ste vždy chceli urobiť, alebo miesto, kam by ste chceli ísť? Vytvorte si krok za krokom plán, ako to zrealizovať. 

Urobte niečo zmysluplné. Zapojte sa do činnosti, ktorá je pre vás dôležitá. Môže ísť o športovú, politickú, duchovnú alebo spoločenskú záležitosť. Hľadajte niečo, čo vám dáva zmysel. 

Buďte kreatívny. Zamerajte svoju pozornosť na niečo konštruktívne. Znovu objavte svoje silné stránky. Ak máte dávno stratený talent alebo záujem, ponorte sa do toho. Môžete vyskúšať poéziu, hudbu, fotografiu, dizajn alebo čokoľvek čo vás baví. 

Prečítajte si dobrú knihu. Je to skvelý spôsob, ako relaxovať. Existuje dokonca výskum, ktorý ukazuje, že čítanie kníh o spiritualite alebo psychológii môže zlepšiť vašu náladu. 

Autor: Biscotto Design/Shutterstock

Hlavne nepodceňujte svoj stav 

Môže byť ťažké vyrovnať sa so smútkom a starosťami naraz. Nielenže musíte zvládnuť bolesť, ktorú tieto emócie spôsobujú, musíte sa tiež vysporiadať s ťažkými situáciami, ktoré tieto emócie spustili. 

Samozrejme, je normálne cítiť sa smutný alebo znepokojený, keď čelíte ťažkým časom. Tieto emócie sú nevyhnutnou súčasťou života. Niekedy si však smútok a starosti môžu vybrať svoju daň. Tieto emócie môžu byť intenzívne, môžu trvať dlhšie, než by sme čakali, alebo sa k nám môžu vkrádať bez toho, aby sme skutočne vedeli prečo. Ak máte pocit, že smútok a obavy ovplyvňujú vašu pohodu a schopnosť užívať si život, vyhľadajte pomoc. Zmiešaná úzkostno-depresívna porucha je stav, ktorý sa dá liečiť, no ak sa nelieči včas, môže sa stať chronickým. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Mixed anxiety and depression

Anxiety depressive disorder

Anxiety depression mix

Mixed anxiety depressive disorder/treatment

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia