10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zmodranie kože alebo pier (cyanóza)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tmavomodré až modrofialové sfarbenie kože, nechtov a slizníc je spôsobené nedostatočným okysličením pri zvýšenej koncentrácii redukovaného (neokysličeného) hemoglobínu v krvi. Môže byť príznakom podchladenia, ale aj vážneho ochorenia, často respiračného alebo srdcovo-cievneho systému, ohrozujúceho život.

Vznik a príčiny

Krvný obeh môže oslabiť a zmodranie vyvolať:

  • Raynaudov fenomén – dočasné zníženie prívodu krvi do prstov na rukách a nohách
  • problém s artériou, ktorý ovplyvňuje prívod krvi do končatiny
  • beta-blokátory, lieky užívané na liečbu vysokého krvného tlaku
  • krvná zrazenina, ktorá zastavuje prívod krvi do končatín
  • pobyt na studenom či mrazivom vzduchu a vo vysokej nadmorskej výške

Vážne choroby, ktoré sa prejavujú zmodraním kože, sú:

  • Fallotova tetralógia (vážna vrodená vývojová chyba srdca), hypoxia u novorodencov (nedostatok kyslíka), pľúcna embólia (upchatie pľúcnej tepny), pneumotorax (kolaps alebo spľasnutie pľúc), zápal žíl, arytmia (nepravidelnosť srdcového tepu).
  • Defekt prepážky predsiení a komôr (srdcová chyba), ateroskleróza („kôrnatenie tepien“, pri ktorom strácajú pružnosť), puerperálne infekcie (popôrodné nákazy), preležaniny, ischemická choroba srdca (zníženie alebo zastavenie prívodu kyslíka do srdcového svalu), aneuryzma (vypuklina v mieste oslabenia cievnej steny).
  • Kosáčikovitá anémia (recesívne dedičné ochorenie okysličovania krvi), dýchavičnosť, otrava oxidom uhoľnatým, respiračný syncyciálny vírus (RSV, infekcia dýchacích ciest, najmä u detí), chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP, chronické obmedzenie prietoku vzduchu a zápalovosť pľúc), pľúcny edém (opuch pľúc) a akútna výšková choroba (prípadný opuch pľúc i mozgu).

Príznaky

Najčastejšie sú to zmodrané pery, pokožka (najmä prsty) a jazyk. Modrá alebo sinavá pleť je zvyčajne príznakom zníženej funkcie pľúc, dýchavičnosti – dusenia a srdcových záchvatov.

Diagnóza
Na diagnostiku sa využíva neinvazívny prístroj – pulzný oxymeter, ktorý využíva arteriálne krvné plyny na jednoduché zmeranie okysličenia a zisťuje ďalšie faktory, ktoré môžu prispievať k modrým perám. Pulzný oxymeter je schopný určiť koncentráciu kyslíka v krvi porovnaním toho, koľko „červeného svetla“ a „infračerveného svetla“ krv absorbuje. Ak už je ochorenie diagnostikované, lekár nepoužije oxymeter a stav analyzuje v súvislosti s diagnózou a aktuálnymi príznakmi.

Liečba

Liečba modrých pier a kože zahŕňa diagnózu a nápravu základnej príčiny a obnovenie toku okysličenej krvi do pier a kože.

Keď lekár stanoví diagnózu, môže nasledovať:

  • úprava dávkovania liekov na krvný tlak a riedenie krvi či betablokátorov, aby bol počet bielych a červených krviniek vyvážený
  • pri vážnych pľúcnych ochoreniach ako emfyzém alebo CHOCHP modranie môže naznačiť, že stav sa zhoršil, v takom prípade môže lekár nariadiť zmeny v životnom štýle – okamžité ukončenie fajčenia a cvičenie, ktoré môže zlepšiť dýchacie a cievne zdravie, alebo odporučiť pľúcnu rehabilitáciu.

Prevencia

Predchádzať stavu môžu prechádzky na čerstvom vzduchu. Aby sa zabránilo cyanóze, odporúča sa každý deň aspoň mierne cvičiť. V prírode je dôležité zabrániť podchladeniu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
fialové zafarbenie pierjazykkožapery