Zápal pľúc alebo pneumónia je vážna infekcia dýchacích ciest, ktorá každoročne postihuje milióny ľudí. Jej závažnosť môže byť od miernej až po život ohrozujúcu. Najrizikovejší je zápal pľúc u dojčiat, malých detí, ľudí starších ako 65 rokov a u osôb s oslabeným imunitným systémom.
Pneumónia je infekcia vedúca k zápalu pľúcnych mechúrikov (alveol), ktoré sa následne zvyknú vyplniť tekutinou alebo hnisom, čo sťažuje prístup vdychovaného kyslíka do krvného obehu.
Zápal pľúc býva spôsobený rôznymi mikroorganizmami vrátane baktérií, vírusov a húb. Najčastejšou bakteriálnou príčinou ochorenia je baktéria Streptococcus pneumoniae, zatiaľ čo vírusový zápal pľúc často zapríčiňuje vírus chrípky, respiračný syncyciálny vírus (RSV) alebo dokonca vírus COVID-19. Plesňová pneumónia je zriedkavejšia a zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s oslabeným imunitným systémom.
Prejavy zápalu pľúc sa líšia – od miernych, že si ich sotva všimnete, až po závažné, s nutnosťou hospitalizácie v nemocnici. Závisí to najmä od faktorov, ako je typ patogénu spôsobujúceho infekciu, váš vek a celkový zdravotný stav. Mierne príznaky sú často podobné prechladnutiu alebo chrípke, no trvajú dlhšie. Medzi prejavy, ktoré môžete mať pri zápale pľúc, patrí:
Lekára navštívte, ak máte pretrvávajúce ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku, horúčku 39 °C a viac alebo ak vykašliavate hnis. V prípade, že patríte do jednej z nasledovných vysokorizikových skupín, je dôležité, aby ste šli k lekárovi čím skôr, pretože zápal pľúc sa pre vás môže stať život ohrozujúcim stavom:
Typická a atypická pneumónia sa líšia predovšetkým príčinami a symptómami.
Typický zápal pľúc
Obvykle spôsobujú baktérie ako Streptococcus pneumoniae a prejavuje sa náhlymi, intenzívnymi príznakmi, ako je vysoká horúčka, produktívny kašeľ so žltým alebo zeleným hlienom a bolesť na hrudníku. Táto forma zápalu pľúc na röntgenovom snímku hrudníka často vykazuje dobre definovaný nález v jednom alebo viacerých pľúcnych lalokoch. Zvyčajne tiež dobre reaguje na chránené aminopenicilínové antibiotiká (amoxicilín + kyselina klavulánová).
Atypický zápal pľúc
Atypickú pneumóniu na druhej strane vyvolávajú patogény, ako sú Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae alebo Legionella pneumophila, a má tendenciu rozvíjať sa postupne. Príznaky sú vo všeobecnosti miernejšie a zahŕňajú pretrvávajúci suchý kašeľ, bolesť hlavy a horúčku nízkeho stupňa.
Atypická pneumónia nemusí na röntgenových snímkach vykazovať rovnaké, jasné ložiskové znaky zápalu a nezriedka vyžaduje odlišné antibiotiká (makrolidy, ako je azitromycín alebo klindamycín). Napriek miernejším prejavom môže atypický zápal pľúc stále spôsobiť komplikácie, ak sa nelieči, a to predovšetkým u vysokorizikových skupín.
Zápal pľúc u detí sa často prejavuje príznakmi ako je horúčka, zrýchlené dýchanie a vťahovanie hrudníka, zatiaľ čo u dospelých môže byť výraznejšia únava, kašeľ s hlienom alebo bolesť na hrudníku. Deti sú vystavené vyššiemu riziku komplikácií v dôsledku ich nezrelého imunitného systému. Do nemocnice by ste s nimi mali ísť keď majú ťažkosti s dýchaním, modrastú pokožku, horúčku a nechcú piť tekutiny.
Neinfekčný zápal pľúc patrí medzi menej časté príčiny pneumónie. Je ich niekoľko typov:
Príznaky neinfekčnej pneumónie závisia od konkrétneho typu. Pri vdýchnutí žalúdočného obsahu je to náhla dýchavičnosť, zmodranie, neskôr teploty a kašeľ.
Na stanovení diagnózy sa podieľa viacero vyšetrovacích metód. Lekár pri rozhovore s vami zisťuje napríklad to, aké máte ťažkosti alebo či je u vás v rodine a v najbližšom okolí niekto chorý.
Pri fyzikálnom vyšetrení pomocou fonendoskopu počuje typické zmeny dýchania a prejavy sprevádzajúce zápal pľúc. Zlatým štandardom diagnostiky pneumónie je RTG hrudníka.
Z laboratórnych vyšetrení sa z krvi pri zápale pľúc zisťuje krvný obraz a diferenciálny počet bielych krviniek, zápalové parametre (CRP) a krvné plyny (kyslík a oxid uhličitý). Mikrobiologické vyšetrenie zo steru z nosa a hrdla je podstatné pri identifikovaní vyvolávateľa ochorenia.
Pri kultivácii sa určí citlivosť patogénu na antibiotiká, aby ich lekár mohol predpísať na mieru. Odobrať vám môže tiež vykašľaný hlien (spútum), pri horúčke hemokultúru (na prítomnosť baktérií v krvi), prípadne vykoná odbery krvi na sérologické testy, ktorými možno zistiť patogény spôsobujúce atypické pneumónie.
Primárna liečba zápalu pľúc, najmä tej bakteriálnej formy, zahŕňa podanie antibiotík. V miernych až stredne závažných prípadoch sa zvyčajne užívajú perorálne formou tabletiek, avšak vo vážnych musia byť aplikované do žily v nemocničnom prostredí. Vírusové pneumónie sa liečia antivirotikami, zriedkavé plesňové antifungálnymi liekmi, ako je flukonazol.
Podporná starostlivosť zohráva pri zotavovaní sa zo zápalu pľúc kľúčovú úlohu. Odpočinok a primeraná hydratácia pomáhajú telu bojovať s infekciou, zatiaľ čo vitamíny, predovšetkým vitamín C a D, podporujú imunitný systém.
Kyslíková terapia môže byť potrebná u pacientov s nízkou hladinou kyslíka na uľahčenie dýchania.
Na bolesť a horúčku pomáhajú liečivá, ako paracetamol alebo ibuprofén. Inhalácie alebo zvlhčený vzduch by vám mali pomôcť upokojiť dýchacie cesty a zriediť hlien. Na zmiernenie pretrvávajúceho kašľa vám môže byť odporučená aj symptomatická liečba, ako sú lieky na jeho potlačenie alebo uľahčenie vykašliavania.
Zápal pľúc je infekčný, nakoľko ho vyvolávajú baktérie vírusy alebo huby, ktoré sa šíria kvapôčkami z dýchacích ciest, blízkym kontaktom alebo kontaminovanými povrchmi. Pneumónia, sa môže ľahko prenášať z človeka na človeka, najmä v preplnených priestoroch alebo zdravotníckych zariadeniach. Preventívne opatrenia, zohrávajú kľúčovú úlohu pri znižovaní šírenia infekčného zápalu pľúc.
Prevencia zápalu pľúc zahŕňa očkovanie, správnu hygienu a zdravý životný štýl. Vakcíny proti pneumokokom a chrípke chránia pred bežnými patogénmi, ktoré pneumóniu vyvolávajú.
Pravidelné umývanie rúk, vyhýbanie sa cigaretám a blízkemu kontaktu s chorými môže tiež významne znížiť riziko infekcie. Udržiavanie silného imunitného systému prostredníctvom vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a dostatočného spánku takisto pomáha zredukovať náchylnosť na zápal pľúc.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje