10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Domáca oxygénoterapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Kyslík (oxygén) je pre život nevyhnutný. Na jeho nedostatok reagujú bunky, tkanivá a orgány veľmi intenzívne. Do organizmu sa dostáva dýchaním, teda procesom výmeny plynov medzi organizmom a prostredím. Oxygénoterapia je liečebný postup založený na princípe vdychovania kyslíka v primeraných dávkach a koncentráciách, s cieľom zabezpečiť zvýšenie nasýtenia krvného farbiva kyslíkom. Cieľ terapie kyslíkom je zabrániť nedostatku kyslíka v organizme ako dôsledku niektorých chorôb alebo štádií života.

    Charakteristika

    Spotrebu kyslíka v organizme ovplyvňuje fyzická a psychická záťaž a rad patologických stavov. Zásoby kyslíka v organizme na pokrytie vlastnej spotreby stačia približne na 3 minúty. Na jeho nedostatok v tkanivách najrýchlejšie a v najväčšom rozsahu reaguje mozgové tkanivo. Po vyčerpaní kyslíka vzniká hypoxia (nedostatok kyslíka v tkanivách). Pri nedostatočnom prísune kyslíka sa v tele spúšťa metabolizmus látok, jeho vedľajším produktom je kyselina mliečna (laktát). Kyselina mliečna zapríčiňuje acidózu, ktorá negatívne ovplyvňuje väzbu medzi hemoglobínom (krvným farbivom) a kyslíkom, dôsledkom je hypoxémia (nedostatok kyslíka v krvi), potom anoxémia (neprítomnosť kyslíka v krvi) a anoxia (neprítomnosť kyslíka v tkanivách). Nedostatok tohto plynu nevyhnutného pre život sa prejavuje zrýchleným dýchaním, zrýchlením srdcového rytmu a plytkým dýchaním, prejavujúcim sa lapaním po dychu. Ďalšie prejavy nedostatku kyslíka sú: nepokoj, dezorientácia, závrat, poruchy myslenia, strata koordinácie a modrasté až tmavomodré sfarbenie kože a slizníc.

    Ako terapeutická metóda sa oxygénoterapia opiera o preukázané dlhodobé účinky pravidelnej inhalácie primeraných dávok kyslíka potrebného na saturáciu (nasýtenie) krvi týmto plynom. Využíva sa ako prostriedok eliminujúci hypoxiu (nedostatok kyslíka), ktorá je častým dôsledkom niektorých chorôb, prípadne je spôsobená obehovou nedostatočnosťou, nedostatočným okysličovaním krvi alebo nedostatočným prenosom kyslíka hemoglobínom. Hlavný prínos domácej kyslíkovej terapie spočíva v tom, že významne skracuje dĺžku hospitalizácie a tak zlepšuje psychomotorický vývoj a vytváranie väzby rodina – dieťa. Domáca oxygénoterapia tiež eliminuje riziko výskytu nemocničných foriem infekcií. Pri využití mobilných kyslíkových fliaš prispieva k lepšej pohyblivosti detí. Nie sú odkázané na dlhodobý pobyt na lôžku, čo má priaznivý zvýšený dopad na kvalitu ich života.

    Inhalácia čistého kyslíka má efekt na prekysličovanie (oxygenáciu) tkanív a pozitívne ovplyvňuje dýchanie. Medzi hlavné indikácie terapie kyslíkom patria stavy spojené so zníženou frekvenciou dýchania alebo s nepostačujúcim dýchaním (hypoventilácia), vedúce k nedostatku kyslíka v tkanivách a v organizme (hypoxia) a k zníženej koncentrácii kyslíka v krvi (hypoxémia). Tieto stavy môžu byť krátkodobé (najčastejšie v prípade hospitalizácie) alebo dlhodobé, keď inhalácia kyslíka je určená pacientom s chronickou respiračnou nedostatočnosťou v domácom prostredí.

    Využitie

    Domáca kyslíková terapia zahŕňa dýchanie plynu s obsahom kyslíka vyšším, ako je jeho koncentrácia v ovzduší, prostredníctvom špecializovaného zariadenia. Na rozdiel od nemocnice, kde kyslík možno aplikovať z tlakovej fľaše prostredníctvom centrálneho rozvodu kyslíka, v domácich podmienkach sa využívajú prenosné kyslíkové prístroje. Zariadenie na saturáciu kyslíkom môže mať podobu prívodnej hadičky so svorkou, ktorá privádza kyslík k nosovej dutine (nazálna kanyla), ďalej masky, ktorá prekrýva nos a ústa, ale aj podobu trubice zavedenej do dýchacích ciest, napojenej na ventilátor.

    Domáca oxygénoterpia sa indikuje pri niektorých ochoreniach srdca a dýchacej sústavy a pomáha predchádzať poškodeniu srdca a mozgu. Môže pomôcť ľuďom s rôznymi chorobami, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD), pľúcna fibróza, zastavenie srdca, hypoventilácia súvisiaca s obezitou, závažná dlhodobá astma, pľúcna hypertenzia, klinické stavy ovplyvňujúce funkciu nervov a svalov, cystická fibróza a iné. Pri akútnom záchvate bolesti hlavy by sa mal kyslík podávať celotvárovou maskou v otvorenom systéme. V niektorých prípadoch sa krátkodobá domáca kyslíková terapia využíva v rámci paliatívnej starostlivosti o zomierajúceho. Podľa okolností je indikovaná iba v určitých situáciách, vyžadujúcich vynaloženie zvýšenej fyzickej aktivity v priebehu dňa, u iných je nutné trvalé podávanie kyslíka aj v noci.

    Riziká

    Pri podávaní kyslíka platia bezpečnostné zásady. Je nutné ich dodržiavať, aby nedošlo k explózii (zabrániť manipulácii s ohňom a kovovými predmetmi v blízkosti tlakovej fľaše, nepoužívať alkoholovú dezinfekciu a podobne). Oxygénoterapia má vedľajšie účinky a kontraindikácie, ktoré môžu mať pri nesprávnom spôsobe a dĺžke aplikácie veľký dosah na pacienta, v zmysle porušenia jeho zdravia. Patrí medzi ne napríklad stav zvýšenej koncentrácie oxidu uhličitého v krvi. Nielen nedostatok, ale aj nadbytok kyslíka v tkanivách je pre organizmus nebezpečný. Často k nemu dochádza v dôsledku dýchania čistého kyslíka počas niekoľkých dní. Prejavuje sa to znížením srdcového rytmu, poškodením obličiek a znížením prekrvenia mozgu, vedúcim k vzniku závratov a kŕčov. Poškodenie pľúcnych mechúrikov spôsobuje edém pľúc a dochádza tiež k zastaveniu alebo spomaleniu krvotvorby.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesť hlavybúšenie srdcadýchavičnosťhypoxiapľúca