05.03.2024 • 7 minút na prečítanie

Domáca liečba chrípky – recepty, ktoré naozaj pomáhajú

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré nás trápi najmä v zimnom období. Spôsobuje nepríjemnú bolesť hlavy, horúčku či kašeľ. Chcete sa ho zbaviť prírodnou formou? Poradíme vám, aké recepty pri domácej liečbe chrípky naozaj fungujú.

Čo robiť, keď sa objavia prvé príznaky chrípky? 

Prvé príznaky chrípky obvykle prichádzajú náhle. Môžu začať škrabaním v hrdle, kýchaním, bolesťou hlavy a celého tela.

Postupne sa k prejavom pridáva vysoká teplota či kašeľ. Veľmi dôležité je podchytiť ich včas a začať domácu liečbu chrípky. 

Pri prvých príznakoch chrípky dodržujte týchto 5 základných bodov 

  • Odpočívajte – doprajte si dostatok spánku a oddychu. Vášmu telu tak vytvoríte priestor na boj s nákazou a zároveň minimalizujete riziko, že sa nakazia aj vaši blízki. 
  • Potenie ako základný kľúč k úspechu – potenie je výborný pomocník, ktorý vám spolu s domácimi receptami na chrípku pomôže zbaviť sa jej v skorom štádiu nákazy.
  • Pite dostatok tekutín – tekutiny sú pri liečbe chrípky základom. Ak sa ju snažíte vypotiť, je nutné dodávať telu dostatok tekutín, aby bolo dostatočne hydratované a nevysušovali sa vám sliznice úst a nosa. Vyhnete sa tak množeniu baktérií. 
  • Doplňte telu základné vitamíny – dajte si každý deň vitamíny C, D a B, ideálne v organickej forme. Organická forma vitamínov znamená, že sú viazané na látky telu prirodzenejšie, ako sú cukry a tuky, a tak sa lepšie vstrebávajú. Vitamíny v organickej forme sa nachádzajú v najväčšom množstve v prírodných potravinách, no často sa predávajú aj ako doplnky výživy. Vitamíny C a D stimulujú imunitný systém, pomáhajú skrátiť dobu trvania ochorenia a zmierniť príznaky chrípky. Vitamíny z radu B sú zase nevyhnutné pre tvorbu protilátok a znižujú pocit vyčerpania.
  • Vyskúšajte domáce recepty na liečbu chrípky – domáca liečba chrípky je symptomatická, čo znamená, že je dôležité zmierňovať príznaky ochorenia. Na zmiernenie príznakov sú najlepšie domáce recepty a lieky, ktoré poznali už naši predkovia.

Toto sú najlepšie domáce recepty na chrípku, ktoré musíte vyskúšať

Univerzálny domáci liek na chrípku pravdepodobne neexistuje, no kombináciou ľahko dostupných potravín, ako je soľ, med, zázvor, cesnak či šalvia si môžete pri domácej liečbe chrípky uľaviť už do niekoľkých hodín.

Prejavy choroby majú jedno spoločné – chceme sa ich zbaviť rýchlo a jednoducho. Toto sú najjednoduchšie a najúčinnejšie babské recepty, ktoré môžete pri liečbe chrípky využiť: 

Bolesť hrdla – najúčinnejšie sú kloktadlá a obklady na hrdlo

Na bolesť hrdla sú veľmi účinné kloktadlá, keďže pôsobia priamo v mieste bolesti. Pri domácej liečbe boľavého hrdla pri chrípke si kloktadlo viete pripraviť z 3 základných ingrediencií – z vody, soli a byliniek. Výborne zaberá aj kurkuma, zázvor a šalvia.

Po kloktaní roztok neprehĺtajte, ale vypľujte a opakujte minimálne 3-krát denne po dobu 2 minút.

Ďalšie kloktadlá, ktoré môžete využiť pri domácej liečbe chrípky : 

  • Kloktadlo zo soli a vody: zmiešajte približne ½ kávovej lyžičky soli v hrnčeku teplej vody.
  • Kloktadlo z bylinného čaju: harmančekový, šalviový, mätový alebo zázvorový čaj nechajte vychladnúť a následne vlažný kloktajte.
  • Kurkumové kloktadlo: nasypte ½ lyžičky kurkumy a ½ lyžičky soli do horúcej vody a zamiešajte.
kloktadlá proti bolesti hrdla
8photo/Freepik.com

Obklady na boľavé hrdlo sa využívajú už veľmi dlho naprieč generáciami. Ich účinnosť spočíva v sťahovaní a rozťahovaní ciev, čím zabezpečia prehriatie hrdla. Najúčinnejšie obklady sú:

  • Priessnitzov obklad – vezmite látkovú vreckovku alebo utierku a namočte ju do studenej vody alebo vyluhovaného bylinkového čaju. Vyžmýkajte, priložte na hrdlo a prekryte rozstrihnutým mikroténovým vreckom. Potom ho prekryte ešte suchou šatkou, uterákom či vreckovkou a nechajte pôsobiť minimálne 3 hodiny. 
  • Tvarohový obklad – na vlhký uterák naneste vrstvu tvarohu, priložte na hrdlo a prekryte igelitom. Tvarohový obklad patrí k jedným z najstarších babských receptov na boľavé hrdlo pri chrípke. 

Na bolesť výrazne pomáha aj teplý domáci vývar a bylinkové čaje s medom a citrónom. Nemali by ste ich však piť príliš horúce, pretože potom môžu vysušovať hrdlo. Významnú úlohu má pri domácej liečbe chrípky aj kombinácia:

  • Zázvor, med, citrón a cesnak: zmiešajte približne 2 lyžičky roztopeného medu, nastrúhaného zázvoru a cesnaku a pridajte šťavu z citróna. Kombinácia týchto štyroch surovín zaručene pomôže, aj keď môže v hrdle mierne páliť.

Horúčka a obklady z octu či sprchovanie v studenej vode – fakt alebo mýtus? 

Medzi najčastejšie mýty ohľadom domácich receptov na zníženie horúčky pri chrípke patrí zábal z octu. Ten vytvára na pokožke iba dočasný pocit chladu a skôr vedie k k jej podráždeniu až páleniu. Ďalším mýtom je aj prikladanie zemiakov na čelo či zápästia a tiež držanie vajíčka z chladničky v dlaniach.

Oba spôsoby sa využívali najmä v minulosti, dnes už vieme, že existujú aj efektívnejšie metódy. Napríklad: 

  • dávajte si studené zábaly na čelo a oblasť slabín, 
  • osprchujte sa vo vlažnej vode, ale nie príliš studenej, aby nedošlo k šoku a kŕčom. 

ako zmierniť horúčku?

Prvá pomoc pri upchatom nose – vyskúšajte vonné oleje, teplo a slanú vodu 

Naparovanie sa nad teplou vodnou parou je jedným z najlepších domácich liekov na chrípku. Poznali ho už naše staré mamy. Inhalácia teplej vodnej pary nielenže uvoľňuje upchatý nos, ale aj hydratuje vysušenú nosovú sliznicu.

Pridaním vonných olejov si tiež jednoducho navodíte príjemnú atmosféru. Naparovanie, nahrievanie a preplach nosa by nemali pri domácej liečbe chrípky chýbať. 

Toto sú 3 účinné recepty, ako sa s upchatým nosom popasovať: 

  • Inhalácia nad vonnou parou s eukalyptovým alebo mätovým olejom alebo odvarom z bylinkového čaju – dajte hlavu nad hrniec alebo misku s horúcou vodou a prikryte sa uterákom. Inhalujte minimálne 5 až 10 minút, postupne by ste mali pociťovať uvoľnenie nosovej dutiny.
  • Preplach nosa slanou vodou – vodu najprv prevarte a nechajte vychladnúť, rozpustite v nej lyžičku soli a pomocou striekačky alebo kanvičky na preplach nosa si ju prepláchnite cez nosné dierky. Slaná voda uvoľní hlien a zmierni zápal, keďže má antibakteriálne účinky.
  • Nahrievanie alebo teplý obklad – nahrejte si uterák a priložte si ho na oblasť čela a nosa. Dôjde tým k uvoľneniu tlaku v dýchacích cestách. Alternatívou je využitie lampy s infračerveným svetlom. Nasmerujte si ju na čelo a nos a nahrievajte približne 10 až 15 minút.

Kašeľ – domáce sirupy, ako ich nepoznáte 

Kašeľ vie veľmi znepríjemniť domácu liečbu chrípky. Obzvlášť, ak je suchý a dráždivý. Ak si s ním neviete dať rady, vyskúšajte tieto sirupy, ktoré sú okrem iného nabité poriadnou dávkou vitamínov: 

  • Cibuľový sirup cibuľu ošúpte, nakrájajte na plátky a vkladajte do pohára (ideálne zaváraninového). Jednotlivé plátky prelievajte medom. Nechajte približne deň odstáť a keď cibuľa pustí šťavu, dávajte si 1 lyžicu každé 3 hodiny. 
  • Majoránkový alebo tymiánový sirup – v 2 dcl vody rozpusťte 150 g cukru a varte, kým sa nevytvorí sirupová konzistencia. Potom pridajte lyžičku majoránky alebo tymiánu a varte ďalšie 3 minúty. Odvar nechajte odstáť aspoň deň a preceďte. Tento sirup je vhodný najmä na dusivý kašeľ. 
  • Zázvorový sirup – postup je rovnaký ako pri príprave cibuľového sirupu, no pridať môžete aj plátky citrónu a med. 
  • Čaj z lipy malolistej – podporuje vykašliavanie hlienu, funkciu dýchacích ciest a potenie.

Prevencia chrípky – čo naozaj pomáha? 

Najlepšou prevenciou pred chrípkou je posilňovanie imunity vyváženou stravou s vysokým obsahom ovocia a zeleniny a pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu. Imunitný systém treba stimulovať najmä v chrípkovom období a okrem stravy a pohybu vám pomôže napríklad aj: 

Zázvorový shot 

Zázvorový shot plný vitamínov je ideálny na nakopnutie vášho imunitného systému v chrípkovom období. 

Ginger shot - zázvorový shot recept

Na zvýšenie vitamínovej nálože môžete do zázvorového shotu pridať lyžičku protizápalovej kurkumy

Sauna

Pravidelným saunovaním predchádzate zápalom v tele, pretože pri ňom dochádza k stimulácii buniek imunitného systému, čím sa telo stáva odolnejším voči mikroorganizmom. Okrem toho má sauna priaznivý vplyv aj na srdce, pokožku a cievy.

Zaraďte saunovanie aspoň raz týždenne ako prevenciu chrípky a váš imunitný systém sa vám odvďačí. 

Otužovanie

Otužovanie úzko súvisí aj s pobytom v saune a ideálne je, ak sa vzájomne dopĺňajú. Otužovaním sa telo stáva odolnejším voči vonkajším vplyvom. Začať s ním môžete veľmi jednoducho, napríklad doma v sprche.

Pravidelný príjem vitamínov 

Pri prevencii proti chrípke je nutné dodržiavať pravidelný príjem vitamínov, najmä C, D, B a zinku, ktoré posilňujú imunitu a bojujú proti zápalu a únave.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Jemezdravo: Zázvorové shoty proti chrípke

Čo naozaj zaberá na chrípku

Recepty na boľavé hrdlo

Čo robiť pri bolesti hrdla a ako sa jej zbaviť

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť hrdlabolesť svalovchrípkahlavahorúčkaprieduškyúnavazachrípnutiezimnica