27.02.2024 • 6 minút na prečítanie

Prasacia chrípka (H1N1) zo sveta nevymizla. Aké sú jej príznaky a čo spôsobuje?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Z prasacej chrípky sa stal bežný vírus ľudskej chrípky. Prečítajte si, ako vzniká, čo spôsobuje a ako sa jej dá predchádzať.

V tomto článku sa dočítate: 

  • čo je to prasacia chrípka a ako vznikla
  • aké sú rizikové faktory ochorenia prasacej chrípky
  • aké sú príznaky prasacej chrípky
  • ako prebieha diagnostika a liečba prasacej chrípky
  • ako prasacej chrípke predchádzať

Čo je to prasacia chrípka? 

Prasacia chrípka je veľmi nákazlivé vírusové ochorenie. Šíriť sa môže prostredníctvom slín a častíc hlienu, kýchaním, kašľom, dotykom infikovaného povrchu a následne dotykom svojich očí alebo nosa.

Vírus prasacej chrípky, ktorý sa nazýva aj chrípka A, H1N1, je kombináciou vírusu ľudskej chrípky, vtáčej chrípky a prasacej chrípky. 

Prvýkrát sa ochorenie chrípky A našlo u ošípaných, aj preto dostalo názov prasacia chrípka. Na povrchu vírusu sú proteíny podľa, ktorých sa rozdeľuje na podtypy H a N, ktoré bližšie špecifikujú vírus. Podľa týchto proteínov sa potom prasacia chrípka rozdeľuje na podtypy H1N1 alebo H3N2. 

Ako vznikla prasacia chrípka H1N1?

Prasacia chrípka je zapríčinená kmeňom chrípkového vírusu, ktorý zvyčajne infikuje iba ošípané. Na rozdiel od týfusu, ktorý môžu prenášať vši alebo kliešte, k prenosu H1N1 zvyčajne dochádza z človeka na človeka, nie zo zvieraťa na človeka. Prasacou chrípkou sa nenakazíte zjedením bravčových výrobkov, ale kontaktom s infikovanou osobou. 

Keď v roku 2009 vypukla v Mexiku pandémia prasacej chrípky, vyskytovala sa najmä u detí vo veku 5 rokov a u mladších dospelých. Postupne sa vírus H1N1 rozšíril do USA a do Európy. Vo svete zomrelo počas pandémie prasacej chrípky v roku 2009 približne 284 400 ľudí. Prasacia chrípka na Slovensku v roku 2009 zapríčinila 57 úmrtí. Úmrtnosť na prasaciu chrípku je v porovnaní s pandémiou covidu-19 omnoho menšia. 

Chrípka H1N1 je v sezónnom období v neustálom obehu a koluje medzi ľuďmi ako „bežná“ chrípka každoročne aj na Slovensku. Vírusy mutujú a vznikajú tak rôzne nové kmene. Preto si netreba myslieť, že vírus prasacej chrípky alebo N1H1 sa objavil iba v rokoch 2009/2010. 

Aké sú rizikové faktory prasacej chrípky?  

Rizikové faktory sú rovnaké ako pri akomkoľvek inom kmeni chrípky. Riziko je najvyššie, ak človek trávi čas v oblasti s veľkým počtom ľudí, ktorí prasaciu chrípku majú. 

Medzi najčastejšie faktory ochorenia patria: 

  • Vek – najmä u starších dospelých (viac ako 65 rokov) a detí do 5 rokov môže mať ochorenie ťažší priebeh. Je to pre zníženú obranyschopnosť imunitného systému, ktorá je u týchto vekových skupín bežná. 
  • Tehotenstvo – v skorom štádiu tehotenstva, približne do 8. týždňa, môže prasacia chrípka zvýšiť riziko vzniku vrodených vývojových chýb. Naopak, v neskorom štádiu je prasacia chrípka H1N1 nebezpečnejšia pre matku ako pre dieťa. Je to najmä kvôli sťaženému dýchaniu a horúčke. 
  • Oslabený imunitný systém – pri ochoreniach ako je HIV/AIDS a pre onkologických pacientov môže byť nebezpečné akékoľvek ochorenie. Rovnako je to aj s prasacou chrípkou. Jej priebeh býva horší ako u zdravej osoby.
  • Dlhodobá liečba aspirínom – pri akomkoľvek type chrípky u detí a dospievajúcich môže byť dlhodobá liečba aspirínom nebezpečná a viesť k poškodeniu mozgu, pečene a vzniku Reyovho syndrómu. Preto sa pri liečbe uprednostňujú liečivá na báze paracetamolu. 
  • Chronické ochorenia – pacienti s chronickým ochorením pľúc, astmou a ochorením srdca majú najčastejšie ťažkosti s dýchaním. Nielen pri prasacej chrípke, ale aj pri iných typoch to môže zhoršovať priebeh ochorenia. Poruchy imunitného systému a nádorové ochorenia, ktoré vedú k oslabenému imunitnému systému, môžu takisto prispieť k ťažkému priebehu choroby. To isté platí aj pre poruchy obličiek a diabetes. 
  • Obezita – obezita patrí k rizikovým faktorom prasacej chrípky najmä z dôvodu, že obézni ľudia majú často oslabenú imunitu či ťažkosti s dýchaním. Nadmerné ukladanie tuku takisto prispieva k tvorbe zápalov v tele, ktoré ochorenie takisto zhoršujú. 

Príznaky prasacej chrípky

Prejavy prasacej chrípky H1N1 sa veľmi podobajú prejavom bežnej chrípky. Prichádzajú postupne ako nádcha a bolesť hrdla. Postupne sa k nim pridáva únava, bolesti tela, horúčka a kašeľ. Medzi ďalšie prejavy prasacej chrípky patria:

  • nádcha alebo upchatý nos
  • bolesť hrdla
  • zimnica
  • sťažené dýchanie 
  • hnačka
  • nevoľnosť a vracanie

Inkubačná doba prasacej chrípky je približne 1 až 4 dni od stretu s nakazenou osobou. Infekčnosť H1N1 chrípky je od 1. dňa pred nástupom príznakov až do približne 7. dňa ochorenia po vymiznutie príznakov. Deti a ľudia s oslabeným imunitným systémom môžu byť infekční dlhšie. 

Cookie studio/Freepic.com

Diagnostika chrípky H1N1: Stačí výter z nosa alebo hrdla

Ak sa u vás objavili prejavy prasacej chrípky a mohli ste sa stretnúť s nakazenou osobou alebo a ste sa vrátili z krajiny, kde je rozšírená, neváhajte sa obrátiť na lekára. Pri sťaženom dýchaní, záchvatoch kašľa a vysokých horúčkach je konzultácia nevyhnutná. Lekár na základe výteru z nosa alebo hrdla zistí, či v sebe vírus prasacej chrípky máte. 

Ako prebieha liečba prasacej chrípky?

Príznaky prasacej chrípky dostanete pod kontrolu rovnakými metódami ako pri bežnej chrípke. Dbajte na dostatok odpočinku, pite veľa vody a iných tekutín, dávajte telu vysoké dávky vitamínu C a vezmite si lieky proti bolesti, ak vás bolí hlava alebo v krku. V rámci prevencie zabráňte šíreniu chrípky H1N1 na iných ľudí. 

Na zahnanie prejavov prasacej chrípky sa tiež odporúčajú antivírusové perorálne lieky – oseltamivir a zanamivir. Pretože vírus prasacej chrípky si na ne môže vyvinúť odolnosť, sú väčšinou vyhradené pre ľudí, ktorým hrozí vysoké riziko komplikácií.

Najčastejšie ide o zápal pľúc, ktorý môže byť natoľko vážny, až je nutná hospitalizácia a napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Priebeh môžu skomplikovať aj bakteriálne infekcie. Ak trpíte chronickým ochorením, ako je astma, alebo máte problémy so srdcom, takisto môžete mať pri nákaze prasacou chrípkou zhoršený priebeh.

Ľudia, ktorí sú inak zdraví, dokážu proti vírusu bojovať sami.  

Ako sa vyhnúť prasacej chrípke 

Najlepší spôsob, ako predísť chrípke H1N1, je každý rok absolvovať očkovanie proti chrípke. Medzi ďalšie účinné spôsoby prevencie patrí napríklad vyhýbanie sa davom v chrípkovej sezóne.

Ako sa ešte dá znížiť riziko nákazy? 

  • Pravidelne si umývajte ruky s mydlom v teplej vode minimálne 20 sekúnd.
  • Necestujte do krajín s rozšírenou nákazou vírusom prasacej chrípky.
  • V chrípkovej sezóne sa vyhýbajte podávaniu rúk. 
  • Vyhýbajte sa kontaktu rúk s tvárou a očami, aby ste predišli nákaze z kontaminovaných povrchov.
  • Dodržujte zvýšený príjem vitamínov a tekutín.

Ťažké prípady chrípky H1N1 môžu byť fatálne. Väčšina smrteľných prípadov sa vyskytuje u tých, ktorí majú iné ochorenia, napríklad HIV alebo AIDS. Úmrtia na prasaciu chrípku boli najvyššie počas pandémie v roku 2009, no aj tak je dôležité dodržiavať zásady prevencie. Znížite tak riziko nákazy a ťažkého priebehu ochorenia.

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Zdravoteka: Prasacia chrípka

Prasacia chrípka v tehotenstve

Mayoclinic: Swine flu

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť hrdlabolesť svalovchrípkahlavahorúčkaprieduškyúnavazachrípnutiezimnica