Najrozšírenejším typom chrípky na Slovensku je práve typ A. Je mimoriadne odolný a má schopnosť spôsobiť epidémie.
Chrípka je infekčné respiračné ochorenie spôsobené vírusom. Existujú 3 hlavné typy vírusov, ktoré u ľudí vyvolávajú chrípku – A, B a C.
Chrípka typu A je vysoko nákazlivá a vírus, ktorý ju spôsobuje, je veľmi odolný. Má totiž schopnosť neustále sa meniť (mutovať) a miešať svoje gény so zvieracími chrípkovými vírusmi.
Výsledkom je, že imunita, ktorú získame po nákaze chrípkou typu A v jednej sezóne, nás v ďalšej sezóne nemusí chrániť, pretože vírus chrípky sa počas roka zmení.
Vďaka schopnosti kombinovať gény so zvieracími vírusmi vznikajú nové kmene, ktoré sa dokážu šíriť zo zvierat na ľudí (napríklad prasacia chrípka).
Pacient s chrípkou typu A je nákazlivý už deň pred prepuknutím prvých príznakov. Vysoká nákazlivosť chrípky je teda daná aj tým, že človek ju môže šíriť bez toho, aby vedel, že ju má.
Dĺžka nákazlivosti trvá približne 5 až 10 dní, pričom najvyššia je počas prvých dní ochorenia.
Inkubačná doba chrípky, teda čas, ktorý uplynie od dňa nákazy po rozvinutie prvých príznakov, je 1 až 4 dni.
Medzi typické príznaky chrípky typu A patria:
Chrípka typu A sa prenáša kvapôčkovo. Častice vírusu sú obsiahnuté v drobných kvapkách slín, ktoré sa šíria vzduchom pri kýchaní, kašli, ale aj pri rozprávaní. Prenos môže prebehnúť aj pri dotyku s kontaminovaným povrchom.
Chrípka typu A predstavuje pre niektorých ľudí vyššie riziko v podobe vzniku komplikácií a závažného priebehu. Medzi rizikové skupiny patria:
Keďže chrípku spôsobuje vírus, neliečime ju antibiotikami. Jej liečba je symptomatická – to znamená, že sa snažíme zmierňovať príznaky:
Je dôležité, aby ste počas liečby dodržiavali odpočinkový režim. Pokoj na lôžku, dostatočná hydratácia a príjem pestrej stravy s obsahom vitamínov vám pomôžu poraziť chrípku rýchlejšie.
Najúčinnejším spôsobom, akým sa môžete pred chrípkou typu A a ťažkým priebehom ochorenia chrániť, je očkovanie. Prečítajte si v našom článku, ako očkovanie proti chrípke funguje a pre koho je vhodné.
V rámci prevencie je tiež dôležité:
Ak máte chrípku, zostaňte doma. Ísť do školy či do práce s infekčným ochorením nie je hrdinstvom, je to bezohľadné voči iným. V najnutnejších prípadoch (návšteva lekára, lekárne) si nasaďte respirátor alebo aspoň rúško.
Od ostatných (zdravých) členov rodiny sa snažte čo najviac izolovať. Často vetrajte a dezinfikujte povrchy v domácnosti. Minimalizujete tak riziko šírenia vírusu.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje