10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Zranenie chrbta

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zranenie chrbta sa týka kostí a kĺbov chrbtice (stavce). Problémy s chrbtom a zranenia sa často vyskytujú počas športových alebo rekreačných aktivít, ale aj pri domácich úrazoch. Symptómy a následné zranenia sa vyvíjajú z každodenného opotrebovania tela.

Vznik a príčiny

Poranenia chrbta sú najčastejšou príčinou bolesti chrbta. Zranenia sa často vyskytujú vtedy, keď používame svaly chrbta počas aktivít, ktoré nepatria k častým aktivitám, ako je napríklad zdvíhanie ťažkého predmetu alebo práce v záhrade. Drobné zranenia sa môžu vyskytnúť aj v dôsledku pádu alebo nadmerného krútenia chrbtice. Ťažké poranenia chrbta spôsobujú pády z výšok, priame údery na chrbát alebo do hornej časti hlavy, pády z výšky na zadok, penetračné zranenia, ako sú bodné rany alebo autonehoda.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko bolesti a zranenia chrbta, patrí starnutie, bolesť chrbta v rodine, dlhé sedenie, dvíhanie alebo ťahanie ťažkých predmetov a degeneratívne ochorenie, ako je osteoporóza.

Hoci sa väčšina problémov s chrbtom vyskytuje u dospelých vo veku 20 až 50 rokov, problémy s chrbtom u veľmi malých detí a dospelých nad 50 rokov majú väčšinou vážnu príčinu.

Príznaky

Ak je chrbát zranený, ihneď sa stav ukáže na zlom postoji. „Dobrá pozícia“ vo všeobecnosti znamená, že uši, ramená a boky sú na priamke. Ak táto pozícia spôsobuje bolesť, človek má problém s kosťami v chrbte. Symptómy môžu byť bolesť, svalové kŕče a stuhnutosť. Bolesť z poranenia chrbta môže byť náhla a závažná. Opuchsa môže vyvinúť krátko po poranení. Bolesť z akútneho zranenia zvyčajne netrvá dlhšie ako 6 týždňov.

Medzi akútne zranenia patria:

  • poranené väzy alebo svaly na chrbte
  • zlomenina alebo dislokácia chrbtice – spôsobuje poranenie miechy, ktoré môže viesť k trvalému ochrnutiu
  • zranenie, ktoré spôsobuje stlačenie nervov v dolnej časti chrbta (syndróm cauda equina)
  • zranenia z nesprávneho pohybu alebo držania tela – vznikajú počas zdvíhania, státia, chôdze alebo sedenia alebo dokonca aj počas spánku

Aj niektoré ochorenia oslabujú chrbticu, ktorá je náchylná na zranenia, ako je ankylozujúca spondylitída, osteoartritída, osteoporóza, spinálna stenóza alebo Pagetova choroba. V zriedkavých prípadoch sa v chrbtici alebo okolo nej môže vytvoriť nádor alebo infekcia.

Diagnóza
Diagnostika zranenej chrbtice je bolestivé vyšetrenie. Ortopéd s neurológom požiadajú o MRI skenovanie, CT skenovanie. Okrem toho je nevyhnutné neurologické vyšetrenie a ultrazvuk svalov a kostí.

Liečba

Domáca liečba často pomôže zbaviť chrbát bolesti, ktorá je spôsobená malými poraneniami. Zvyčajne je dobré pokračovať v drobných pohybových aktivitách, kým sa chrbát uzdravuje. Treba sa vyhýbať zdvíhaniu ťažkých predmetov a aktivitám, ktoré zhoršujú problémy s chrbtom. Na poranený chrbát sú vhodné analgetiká, fyzioterapia, manipulačná liečba (chiropraktik). V ťažších prípadoch si liečba vyžiada chirurgický zákrok.

Prevencia

Veľa zamestnaní a odborov, ako je ošetrovateľstvo, stavebníctvo alebo továrenská práca, kladú nároky na chrbát. Dokonca aj bežné kancelárske práce môžu spôsobiť alebo zhoršiť bolesti chrbta. Aj nečinnosť a neaktívna práca môžu prispieť k bolesti chrbta, najmä pri zlom držaní tela alebo celodennom sedení na stoličke s nedostatočnou oporou chrbta.

Faktory, ako je starnutie, obezita a zlá fyzická kondícia, sú zodpovedné za možné zranenia chrbtice. Preto je tiež potrebné zmeniť stravovacie návyky. Dôležité je konzumovať dostatok vápnika a vitamínu D. Tieto živiny pomáhajú predchádzať osteoporóze, zodpovednej za slabé a krehké kosti a mnohé zlomeniny. Je dobré spojiť aeróbne cvičenia, ako je plávanie alebo chôdza, s cvičeniami, ktoré posilňujú chrbtové svaly a brucho.

Aj cvičenie, ktoré zvyšuje rovnováhu a silu, môže znížiť riziko pádu a zranenia chrbta. Nutné je obmedziť fajčenie. Znižuje prietok krvi do dolnej časti chrbtice, to môže prispieť k degenerácii chrbtice a pomalému hojeniu poranení chrbta. Kašeľ spojený s fajčením tiež spôsobuje bolesti chrbta. Osožné sú tiež prechádzky a jemné naťahovanie svalov, aby sa uvoľnilo napätie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť chrbtachrbticakŕčeopuchstrnulosť