05.11.2022 • 10 minút na prečítanie

Zrastenie rodidiel u malých dievčat

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vedeli ste, že aj deti majú svojho gynekológa? Jedným z najčastejších gynekologických problémov, ktoré takýto lekár u malých dievčat rieši, je synechia vulvy. Ide o stav, ktorý síce nie je akútny, no je nepríjemný a trpí ním veľa detí. Jeho vzniku sa však dá ľahko predísť, stačí správna starostlivosť o hygienu dieťatka. Po prečítaní nášho článku budete vedieť:  

  • čo je to synechia vulvy, 
  • koho môže postihnúť,  
  • prečo vlastne vzniká, 
  • ako ju rozpoznať a na čo si dať pozor, 
  • ako prebieha diagnostika, 
  • aké možnosti liečby poznáme, 
  • ako môžeme vzniku synechie predchádzať.  

Čo je to synechia vulvy? 

Pojmom synechia vulvy (alebo odborne synechia vulvae) sa označuje zrastenie slizníc, ktoré sa nachádzajú oproti sebe v mieste vchodu do pošvy, ale aj zrastenie malých pyskov ohanbia (na obrázku labia minora), ktoré sa tiež nachádzajú v danom mieste. 

Našťastie, nie je to vážny, život ohrozujúci stav. Jeho liečba je jednoduchá a ešte jednoduchšie je predísť jeho vzniku. Práve kvôli prevencii je dôležité, aby sa táto diagnóza dostala do povedomia ľudí. 

Kto ňou môže trpieť 

Synechia vulvy sa vyskytuje výlučne v detskom veku a to u dievčatiek v období 1. až 5. roku. Mladšie ani staršie dievčatá ňou už netrpia. Prečo je to tak? Zrastenie slizníc totiž nepatrí medzi vrodené ochorenia a preto sa v novorodeneckom období tento stav nevyskytuje. Okrem toho, počas novorodeneckého obdobia sú bábätká pod ochranou hormónov matky.  

Naopak, so stúpajúcim vekom sa dieťatko dostáva do tzv. pokojového obdobia, počas ktorého majú deti minimálne hladiny ochranných ženských pohlavných hormónov. V tomto období navyše dochádza k stenčeniu slizníc pošvy, genitálie sú citlivejšie a náchylnejšie na vznik zrastov. Ak sa k sebe prilepia 2 protiľahlé sliznice prostredníctvom nejakých nečistôt či mazu, môžu sa pomerne rýchlo vytvoriť pevné zrasty. 

Dievčat v pubertálnom veku sa táto diagnóza netýka, respektíve jej výskyt je u nich veľmi raritný. V tomto veku totiž začínajú produkovať hormón estrogén, ktorý pôsobí protektívne a chráni rodidlá pred zrastom.   

Autor: Timonina/Shutterstock

Ako vôbec vzniká? 

Vznik synechie nie je otázkou hodín či pár dní, pretože vzniká postupne. V prvom rade dôjde k zlepeniu vonkajších rodidiel prostredníctvom nečistôt a sekrétu, ktorý je produkovaný početnými mazovými žliazkami. Práve nedostatočná hygiena a nedostatočné mechanické oddeľovanie sliznice pošvovej predsiene sú príčinou, kvôli ktorej sa prilepené sliznice podráždia, zapália a následne zrastú. 

V ďalších štádiách ochorenia sa zrastenie rozširuje a postupne sa dokonca stráca viditeľnosť vyústenia pošvy a močovej trubice. Zrastenie však nie je úplne kompletné. V prednej časti rodidiel zostáva malý otvor, ktorým prúdi moč von.  

Nejde o „krkavčích“ rodičov 

Nedostatočná hygiena mnohokrát nie je spôsobená zanedbaním starostlivosti o dieťatko, ale obavami rodičov, či mu svojou dôkladnou starostlivosťou o genitálie neublížia. Splynuté labia sú častokrát odhalené náhodne pri kúpaní dieťatka či pri rutinnom vyšetrení u pediatra, nakoľko spočiatku nemusia spôsobovať dieťatku žiadne problémy. 

Neprehliadnite tieto symptómy 

Svoje dieťa by ste mali skontrolovať a vyhľadať lekára v prípade, že sa u neho objaví niektorý z nasledovných príznakov: 

  • ťažkosti dieťatka pri močení, 
  • pomočovanie, 
  • časté infekcie močových ciest, 
  • bolesť, ktorú môže dieťa pociťovať napríklad pri prudkom sadnutí (zrasty majú tendenciu spontánne sa trhať pri takýchto pohyboch), 
  • bolesť v oblasti vagíny,  
  • bolesť pri bicyklovaní sa, 
  • zmenený smer močenia (prúd ide smerom dopredu). 

Ochorenie sa môže prejaviť napríklad aj tým, že dieťatko „preciká“ nočník, keď prúd jeho moču smeruje podľa lokalizácie synechie dopredu, pred nočník. 

Autor: MikroKon/Shutterstock

Diagnostika 

Ochorenie sa vo väčšine prípadov diagnostikuje náhodne. Môže si ju všimnúť ošetrujúci pediater. Jej stav však najlepšie dokáže posúdiť špecialista – detský gynekológ, ktorý rozhoduje aj o následnom terapeutickom postupe.  

Zrasty tkaniva vonkajšieho genitálu môžu vyzerať ako tenká čiarka či most pripomínajúca línia tkaniva, ktorá pokrýva vchod do vagíny.  

Liečba  

Existuje viacero metód liečby synechie. Terapia je určená na základe toho, kedy je ochorenie diagnostikované. Ak je objavené pri prvotných štádiách, keď dôjde k zlepeniu slizníc, lekár stav môže vyriešiť pomocou jemného ťahu rukami. Tento zákrok nie je bolestivý, len na moment výkonu dieťa trochu zaštípe. Niekoľko hodín po rozrušení zrastu môže dieťatko pociťovať pálenie pri močení a preto je lepšie, ak močí v sprche.  

V pokročilejšom štádiu môže byť potrebný chirurgický zákrok v lokálnej anestézii a pri silných zrastoch v celkovej anestézii.  

V niektorých zahraničných krajinách sa na liečbu využívajú lokálne masti s estrogénmi alebo kortikoidmi. Takáto liečba sa však nejaví ako veľmi úspešná, nakoľko sa krémy musia používať dlho, čo následne umelo zvyšuje hladiny hormónov, ktoré by sa mali u dieťaťa objaviť v krvi až oveľa neskôr. Kvôli zvýšeným hladinám estrogénov sa u dieťaťa môžu začať rozvíjať sekundárne pohlavné znaky. Tomu sa však snažíme vyhnúť. 

Niekedy sa labia môžu oddeliť aj prirodzene samé, keď dievča dovŕši vek puberty a začne produkovať „svoj vlastný“ hormón estrogén.  

Autor: FotoDuets/Shutterstock

Zabráňte jej skôr, než vznikne 

Tak, ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri synechii vulvy je dôležitá prevencia. Je totiž omnoho jednoduchšie dôkladnou hygienou predchádzať jej vzniku, než následne liečiť vzniknuté dôsledky.  

Prvým významným krokom v prevencii je edukácia čerstvých mamičiek. O tom, ako sa správne o bábätko starať, by mali byť informované novorodeneckými sestrami. V rámci poučenia by im sestry mali tiež vysvetliť, akú starostlivosť je potrebné venovať vonkajším pohlavným orgánom ich dcér.  

Aký je teda správny postup  

  • Starostlivosť o čistotu genitálií sa vykonáva denne. 
  • Smer čistenia genitálií je vždy spredu dozadu. 
  • Pri každodennom umývaní rodidiel od seba jemne oddeľte malé pysky ohanbia a očistite oblasť pošvového vchodu. 
  • Na odstránenie zvyškov moču, stolice a krémov je vhodné použiť jemné detské neparfumované mydlo, ktoré po použití z tela dieťatka dôkladne umyjete. 
  • Vlhčené utierky by mali slúžiť na očistenie len v prípade, že sa nachádzate mimo domova či miesta, na ktorom máte prístup k čistej teplej vode. 
  • Dbajte na pravidelné prebaľovanie a udržovanie celkovej čistoty vášho dieťatka.  

Pokiaľ nedochádza ku každodennej starostlivosti o hygienu vonkajšieho genitálu a k mechanickému oddeľovaniu slizníc, pravdepodobnosť, že sa rozvinie synechia, je naozaj veľká.  

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Labial Fusion

Labial adhesions about

Labial adhesions 

Malé rodidlá

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvopošva