10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Zubné protézy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zubné protézy sú odnímateľné falošné zuby vyrobené z akrylovej (plastovej), nylónovej alebo kovovej náhrady.Fixujúsa naďasná, aby nahradili chýbajúce zuby a zabránili vzniku potenciálnych problémov, ako sú komplikácie pri príjme a spracovaní potravy, problémy s rečou a estetické defekty.

Rozdelenie a význam

Zubné protézy okrem predchádzania problémom s jedlom a rečou a zlepšenia vzhľadu pomáhajú predchádzať aj niektorým závažnejším ochoreniam (žalúdočný vred, zápcha, reflux). Zubné protézy sa rozlišujú buď podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené (akryl, nylón, kov), alebo podľa počtu zubov, ktoré nahrádzajú. Z tohto hľadiska ich delíme na úplné zubné protézy (nahrádzajú celé zuboradie v sánke a/alebo čeľusti) a čiastočné protézy, ktoré nahrádzajú jeden alebo niekoľko chýbajúcich zubov (korunka, mostík).

Kompletné zubné protézy

Tento druh dentálnej náhrady sa využíva, keď je potrebné odstrániť alebo nahradiť všetky poškodené či vypadnuté zuby horného a/alebo dolného zuboradia. Predstavujú teda úplnú zubnú náhradu pôvodných zubov. Zubná náhrada by sa mala aplikovať po odstránení pôvodných zubov a zahojení ďasien, keď bez problémov zapadne do anatomických štruktúr v ústnej dutine na miesta pôvodných zubov. Ak sa zubná náhrada aplikuje príliš skoro po odstránení pôvodného chrupu, ďasná a kosti sa pri hojení môžu zmeniť a zubnú náhradu bude nutné po čase vymeniť alebo opätovne upraviť. Niekedy situácia vyžaduje dlhodobé zotavenie ďasien a kostí sánky a čeľuste, kým lekár môže pristúpiť k reparácii chrupu týmto spôsobom. Proces výroby kompletnej zubnej náhrady riadi zubný lekár (stomatológ) a/alebo kvalifikovaný klinický zubný technik. Zubár okrem prehliadky štruktúr ústnej dutiny a posúdenia stavu kostí a ďasien urobí meranie a odtlačky štruktúr v ústnej dutine, ktoré zubnému technikovi slúžia ako podklad na vytvorenie adekvátnej formy trvalej zubnej náhrady. Vytvorí sa tak skúšobná protéza, ktorú stomatológ alebo zubný technik vyskúšajú v ústach pacienta, aby posúdili vhodnosť, veľkosť, vzhľad a pohodlnosť náhrady chrupu. Následne doladia detaily, ako je tvar a farba, a vznikne konečná protéza.

Čiastočné zubné protézy

Čiastočná zubná protéza je navrhnutá tak, aby vyplnila medzery, ktoré zostali v dôsledku absencie jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov. Môže mať podobu korunky, ktorá prekrýva povrch poškodeného zuba, prípadne mostíka, ktorý vypĺňa chýbajúci priestor po viacerých vypadnutých zuboch. Mostík sa zvyčajne napája na okolité pôvodné zuby pomocou kovových sponiek a môže sa ľahko odklopiť a odstrániť. Pevný mostík je alternatívou čiastočnej protézy.

Proces výroby je podobný ako v prípade kompletnej zubnej náhrady. Okrem tohto spôsobu sa dajú aplikovať náhrady aj trvale, formou zubných implantátov.

Komplikácie

V niektorých prípadoch sa môže objaviť lokálne podráždenie ďasien sprevádzané opuchom, krvácaním a zápalom. Zvýšená ústna hygiena a prípadná odborná pomoc stomatológa tento problém v krátkom čase spoľahlivo odstránia. V prvých dňoch po nasadení zubných náhrad sa odporúča konzumácia mäkkých potravín, prípadne jedla nakrájaného na malé kúsky, pomalé prežúvanie na oboch stranách úst, vyhýbanie sa žuvačke a všetkým potravinám, ktoré sú lepiace, tvrdé alebo majú ostré hrany. Vo väčšine prípadov sa pacienti musia pripraviť na niekoľkodňové až týždňové prechodné obdobie, kým si na pocit cudzieho telesa v ústach zvyknú. Spočiatku sa odporúča používanie zubných náhrad aj v priebehu spánku. Niektorí jedinci si však protézy na noc vyberajú, aby sa ich ďasná zregenerovali. V tom prípade je dôležité zabezpečiť uchovanie náhrad vo vlhkom a čistom prostredí, napríklad vo vode alebo v polyetylénovom vrecku so zvlhčenou vatou, alebo v roztoku na čistenie zubnej protézy. Tak sa zabráni vysušeniu a zmene tvaru zubnej protézy.

Ak sú zubné protézy správne zhotovené, nie je nevyhnutné používať fixačný prostriedok (lepidlo). V niektorých prípadoch (zmenšenie kosti, ústup ďasna) je však lepidlo jediným spôsobom, ako sa dá zubná protéza na svojom mieste fixovať. Lepidlo je potrebné z protézy odstrániť kefovaním s mydlom a vodou pri večernej hygiene.

Starostlivosť o zubné náhrady

Je dôležité dbať na ústnu hygienu a udržiavať ústnu dutinu čistú rovnako ako v prípade pôvodných zubov. Súčasťou dennej zubnej starostlivosti by malo byť pravidelné ranné a večerné čistenie zubných náhrad, prípadne zvyšných zubov, ďasien a jazyka fluoridovou zubnou pastou a ústnou vodou. Dôvodom je zabránenie vzniku zubného kazu, ochoreniu ďasien a iným problémom. Dôležité je pravidelne odstraňovať zubný plak a zvyšky potravín uviaznuté v zubných protézach. Zabráni sa tak vzniku páchnuceho dychu. Starostlivosť o protézy je rovnaká ako pri pôvodnom chrupe, pohyby zubnej kefky sú identické ako v prípade pôvodných zubov. Odporúča sa navyše využívať šumivé roztoky na ich dodatočnú dezinfekciu a odstránenie škvŕn a baktérií zo zubných protéz .

Prevencia

Pravidelná a správna starostlivosť o pôvodné zuby, preventívne prehliadky u stomatológa a vyhýbanie sa nadmernej konzumácii sladkých a kyslých jedál pomáhajú predchádzať vzniku zubného kazu, ktorý je najčastejšou príčinou straty zubov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby