04.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Zubný kaz

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zubný kaz je choroba tvrdých zubných tkanív, následkom čoho v nich vznikajú malé otvory. Prejavuje sa rozpadom skloviny a zuboviny (dentín).Vznik kazu zapríčiňuje kombinácia faktorov vrátane baktérií v ústach, pitie sladených nápojov, nesprávne a nepravidelné čistenie zubov.

Zubný kaz patrí medzi najbežnejšie zdravotné problémy. Je zvlášť bežný u detí. Neliečený kaz ovplyvňuje hlbšie vrstvy zubova môže viesť k závažnej infekcii až k strate zubov.

Príznaky

Keď dochádza k rozklade zubnej skloviny následkom môžu byť príznaky, ako je spontánna bolesť bez akejkoľvek zjavnej príčiny, citlivosť na horúce alebo studené, mierna až ostrá bolesť pri jedení alebo pití sladkého, viditeľné hnedé alebo čierne jamky v zuboch, bolesť pri hryzení.

Vznik a príčiny

Dôvodom vzniku zubného kazu býva zubný plak, číry lepkavý film, ktorý pokrýva zuby. Vzniká po konzumácii veľkého množstva cukrov a škrobov a nedôslednej zubnej hygiene. Keď sa cukry a škroby zo zubov pomocou čistenia dostatočne neodstránia, baktérie sa na nich začnú rýchlo rozmnožovať a vytvárajú tak povlak. Plak môže aj stvrdnúť a spôsobiť zubný kameň.

Aj niektoré potraviny a nápoje, ktoré sa dokážu na zuboch dlhšie udržiavať a nevedia sa ľahko odplaviť slinami, môžu pôsobiť erozívne. Medzi takéto potraviny patrí med, mlieko, sušené ovocie, tvrdé cukrovinky, čipsy. Dôvodom vzniku zubného kazu je aj nedostatočná zubná hygiena a nedostatok fluoridu. Fluorid je prirodzene sa vyskytujúci minerál. Pomáha predchádzať poškodeniam zubov.

Riziko kazu zvyšuje aj sucho v ústach. Je spôsobené nedostatkom slín, ktoré pomáhajú predchádzať zubnému kazu zmývaním jedla a plaku zo zubov. Látky nachádzajúce sa v slinách tiež pomáhajú vyrovnávať kyselinu produkovanú baktériami.

Zub oslabujú i opotrebované zubné výplne. Pálenie záhy, poruchy príjmu potravy, ako je anorexia a bulímia, môžu viesť k výraznej erózii zubov. Žalúdočná kyselina z opakovaného vracania premyje zuby a začína rozpúšťať sklovinu.

Diagnóza
Zubár diagnostikuje citlivosť zubov, skontrolujte ich na jemných miestach. Urobí zubný röntgen, ktorý preukáže rozsah poškodenia zuba a jeho rozpadu.

Liečba

Existuje viaceromožností liečby zubného kazu:

Liečba fluoridom

Pri malom kaze dokáže pomôcť obnoviť zubnú sklovinu. Fluorid sa aplikuje ako gél, pena alebo akýsi lak, ktorý sa natrie na zuby.

Výplne

Keď rozklad zuba pokročil, kaz sa vyplní kompozitným materiálom, ako je živica, porcelánom alebo zubným amalgámom.

Korunka

V prípade rozsiahleho rozpadu alebo oslabenia zubov môže pacient potrebovať korunku. Je to na mieru osadená „krytka“, ktorá nahradí celú prirodzenú korunu zuba.

Extrakcia zubov

Niektoré zuby sa rozpadajú tak, že ich už nemožno obnoviť a musia sa odstrániť. Po vytrhnutí zuba ostane v ústach medzera, ktorá môže spôsobiť posunutie existujúcich zubov. Do úvahy pripadá mostík alebo zubný implantát, ktorý nahradí chýbajúci zub.

Prevencia

Pravidelné návštevy zubára a správne čistiace a zubné návyky sú najlepšou ochranou proti vzniku zubnému kazu. Zuby si treba čistiť aspoň dvakrát denne, ideálne po každom jedle pomocou zubnej pasty obsahujúcej fluorid. Je nutné čistiť si aj medzizubné priestory.

Existuje možnosť využiť zubné tesniace materiály. Škárovacia hmota je ochranný plastový povlak nanesený na žuvací povrch zadných zubov. Utesňuje drážky a záhyby, ktoré majú tendenciu zbierať potraviny. Chránia zubnú sklovinu pred plakom a kyselinou. Vhodné je piť viac vody z vodovodu. Väčšina verejných zásob vody obsahuje fluorid, čo môže výrazne znížiť riziko vzniku zubného kazu. Prospešné je vyhýbať sa potravinám, ktoré dlhodobo viaznu v drážkach a jamkách zubov.

Na vyplachovanie úst sú vhodné antibakeriálne zubné vody, najmä ak má niekto vyššiu citlivosť zubov. Vhodné sú aj žuvačky bez cukru, ktoré vyrovnávajú hladinu pH v ústach a chránia zuby pred kyselinou. Je dobré myslieť aj na zdravie zubov detí. Kaz mliečneho zuba treba vždy lekársky ošetriť. Stav mliečnych zubov hrá rozhodujúcu úlohu pre kvalitu druhého, konečného chrupu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
rozpad sklovinyzubný kameňzubný kazzuby