11.04.2024 • 6 minút na prečítanie

Má vaše dieťa problémy s dýchaním? Môže ísť o zväčšenú nosnú mandľu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nosohltanová mandľa zohráva v imunitnom systéme dôležitú úlohu, najmä v detstve. Okolo piateho roku sa začne postupne zmenšovať. Čo ak sa ale namiesto toho zväčší? Prezradíme vám, ako zistíte, či má vaše dieťa zväčšenú nosnú mandľu, a čo sa s tým dá robiť.

Čo je nosohltanová mandľa a na čo nám slúži?

Nosohltanová mandľa, adenoidné vegetácie alebo, laicky povedané, nosná mandľa je lymfatické tkanivo umiestnené v hornej časti hrdla za nosom, nad mäkkým podnebím. Je súčasťou imunitného systému tela a zohráva úlohu v boji proti infekciám, hlavne v detskom veku.

Podobne ako krčné mandle, aj nosná mandľa napomáha deťom v udržaní zdravia tým, že zachytáva škodlivé baktérie a vírusy, ktoré vdychujú alebo prehĺtajú. Je súčasťou tzv. Waldayerovho lymfatického kruhu, ktorý tvorí:

  • jazyková mandľa
  • podnebné mandle
  • nosohltanová mandľa
  • lymfatické tkanivo v okolí vyústenia sluchových trubíc a v hltane

Nosohltanová mandľa je najväčšia v detstve. Ako deti rastú, ich telo si vyvíja iné spôsoby boja proti choroboplodným zárodkom. Nosová mandľa sa zvyčajne začína zmenšovať okolo piateho alebo šiesteho roku života. Počas puberty sa nakoniec úplne zmenší alebo dokonca celkom zmizne.  

Prečo dochádza k zväčšeniu nosnej mandle?

Zväčšenie nosohltanovej mandle môže vzniknúť na základe genetickej predispozície, čo sa zvykne prejaviť najmä počas prvého roku od narodenia. Častejšie sa však nosová mandľa zväčší po opakovaných infekciách a zápaloch, nezriedka v období prvého kontaktu dieťaťa s kolektívom – nástupom do škôlky. 

Opakované zápaly bránia prirodzenému zmenšeniu mandle, ktorá by sa u zdravých detí mala v puberte postupne strácať. Zväčšená nosná mandľa najviac postihuje deti medzi tretím až ôsmym rokom života.

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu zväčšiť nosovú mandľu, patria aj:

  • alergie (peľ, roztoče či srsť domácich zvierat), ktoré tiež môžu viesť k chronickému zápalu a následnému zväčšeniu nosnej mandle,
  • porucha imunitného systému pri autoimunitných stavoch alebo imunitnej nedostatočnosti, čo môže spôsobiť dlhodobé zápaly lymfatických tkanív vrátane nosnej mandle.

Ako sa prejavuje zväčšená nosová mandľa?

Hlavným príznakom je sťažené dýchanie cez nos, keď dieťa dýcha prevažne ústami. Môžete si to všimnúť hlavne v spánku, počas ktorého chrápe, škrípe zubami a spí nepokojne. Môže u neho nastať až krátkotrvajúca zástava dýchania (spánkové apnoe). Ráno sa zobúdza unavené a ospalé.

Ďalšie príznaky zväčšenej nosovej mandle zahŕňajú aj:

Zatekanie hlienov do hrdla

Pre zhoršené dýchanie cez nos sa hlieny hromadia v nose, ale dieťa ich nevie vyfúkať a vťahuje ich do hltana, kde ich prehltne. Tento stav je častou príčinou nechuti do jedla. 

Časté infekcie

Časť hlienov môže zatiecť aj do dýchacích ciest a spätne vyvolať dlhotrvajúce a opakujúce sa zápaly hrtana a priedušiek.

Nosová reč

Kvôli upchatému nosu má dieťa fufnavú, nosovú reč.

Problémy s ušami

Zväčšená nosohltanová mandľa stláča a upcháva ústie sluchovej trubice, čo spôsobuje nedostatok vzduchu v strednom uchu. Môže dôjsť k opakovaným ušným infekciám, zápalu stredného ucha alebo problémom so sluchom. 

Zmeny na tvári

Po dlhšom čase sa u detí vyvíja tzv. facies adenoidea – typický výraz tváre unaveného dieťaťa s neustále pootvorenými ústami a vpadnutými očami.

Ako prebieha vyšetrenie zväčšenej nosovej mandle?

Lekár sa vás najskôr opýta, či sa u vášho dieťatka objavujú vyššie uvedené príznaky, na základe ktorých môže doplniť nasledovné vyšetrenia: 

  • vyšetrenie krvi
  • kultiváciu materiálu odobratého vatovou tyčinkou z nosohltana (na zistenie baktérií)
  • vyšetrenie uší, nosa a hrtana
  • tympanometrické vyšetrenie, ktoré potvrdí podtlak v bubienkovej dutine
Dýchanie ústami u detí
gpointstudio/Freepik.com

Na ORL ambulancii (otorinolaryngológ – ušný, nosný a krčný špecialista) vyšetrí lekár dieťa endoskopicky pomocou tenkej ohybnej trubice, ktorá má na konci svetlo s kamerou. Počas vyšetrenia dieťa zvyčajne leží alebo sedí, zatiaľ čo lekár endoskop jemne zavedie do jednej z nosových dierok.

Endoskop sa potom opatrne posúva cez nosové priechody, až kým nedosiahne zadnú časť hrdla, kde sa nachádza zväčšená mandľa.

Veľmi často nie je toto vyšetrenie potrebné, pretože príznaky zväčšenej nosohltanovej mandle sú ľahko rozpoznateľné. Niekedy si lekár vystačí s pársekundovým palpačným vyšetrením (prehmatanie rukami) nosohltana a anamnézou.

Ako sa zväčšená nosová mandľa lieči?

Pri potvrdení diagnózy lekár zváži liečbu podľa toho, aké závažné sú príznaky zväčšenej mandle. Bežné možnosti zahŕňajú:

Pozorovanie

V niektorých prípadoch, najmä ak je mandľa zväčšená len mierne a nespôsobuje výrazné ťažkosti, môže lekár odporučiť len jej sledovanie. 

Liečba príznakov

Na zníženie zápalu a zmiernenie príznakov, ako je plný nos a zatekanie hlienov do hrdla, lekár zvykne predpísať nosové spreje na úľavu od upchatého nosa alebo nosové kortikosteroidné spreje. Preliečením kortikoidmi ťažkosti väčšinou ustúpia.

Ak má vaše dieťatko alergie, môžu mu pomôcť aj antihistaminiká.

Antibiotiká

Ak je zväčšenie nosovej mandle spôsobené bakteriálnou infekciou, môže lekár naordinovať antibiotiká na odstránenie infekcie a zníženie zápalu.

Chirurgická liečba

V prípade neúspešnej antibiotickej a podpornej liečby je potrebné myslieť na to, že zväčšená nosohltanová mandľa je ložiskom infekcie a prekážkou dýchania. Preto sa jej chirurgické odstránenie odporúča najmä u detí so závažnými, dlhodobo pretrvávajúcimi príznakmi, ako sú opakujúce sa infekcie dýchacích ciest a uší alebo spánkové apnoe.

Ako prebieha vyberanie nosnej mandle?

Adenotómia alebo chirurgický zákrok na odstránenie nosnej mandle sa robí v celkovej anestézii. Operácia trvá zhruba 20 až 30 minút a vykonáva sa cez otvorené ústa dieťaťa – nie sú uskutočnené žiadne rezy cez kožu, tým pádom nevznikajú ani žiadne viditeľné jazvy.

Je veľmi dôležité, aby sa pred adenotómiou veľkosť nosohltanovej mandle neposudzovala v štádiu akútnej infekcie, ale s odstupom niekoľkých týždňov po preliečení.

V poslednej dobe sa najviac osvedčila technika shaverom. Operácia sa vykonáva s použitím endoskopu, čo je tenká ohybná trubica s pripojenou kamerou. Počas zákroku sa na odstránenie nosnej mandle sa používa tzv. shaver, čo je špecializovaný chirurgický nástroj, ktorý využíva rotujúce čepele na vyrezanie tkaniva a zároveň minimalizuje krvácanie a poškodenie okolitých štruktúr

Táto technika ponúka oproti tradičným metódam niekoľko výhod vrátane:

  • Lepšej vizualizácie operovaného tkanivaEndoskop poskytuje zväčšený pohľad na miesto chirurgického zákroku, čo umožňuje presnejšie odstránenie nosnej mandle.
  • Menšieho krvácaniaTechnika je navrhnutá tak, aby minimalizovala krvácanie počas zákroku, čo môže viesť k rýchlejšej a bezpečnejšej operácii.
  • Rýchlejšieho zotaveniaPretože postup je menej invazívny a spôsobuje menšie poškodenie okolitých tkanív, pacienti sa zotavia rýchlejšie.
  • Zníženého rizika komplikáciiMinimalizovaním traumy a krvácania, môže vyberanie nosnej mandle znížiť riziko komplikácií, ako je infekcia a pooperačná bolesť.

Po takomto výkone môžete byť s dieťaťom hneď na izbe. Po krátkom spánku, ústupe krvácania cez nos a kontrole lekárom býva dieťa prepustené domov ešte v deň zákroku. 

Typické zotavenie po adenotómii často zahŕňa niekoľko dní miernej bolesti a nepohodlia, ktoré je spôsobené bolesťou hrdla, nádchou, hlučným dýchaním alebo zápachom z úst.

Za menej ako týždeň po operácii by sa všetko malo vrátiť do normálu a problémy zapríčinené zväčšenou mandľou by mali odznieť. Nemusíte sa obávať žiadnych stehov, oblasť nosovej mandle sa zahojí sama.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Kidshealth: adenoids

Clevelandclinic: adenoids

Webmd: picture of the adenoids

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia