19.02.2022 • 10 minút na prečítanie

Zväčšenie pŕs, prsné implantáty a najnovšie trendy v tejto oblasti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nízke sebavedomie pre malé, ovisnuté alebo nerovnomerne vyvinuté prsia trápi mnohé ženy. Či už ste s tými vašimi nespokojná od narodenia, alebo sa vaše prsia zmenili vplyvom dojčenia, my vám poradíme, kedy je ideálna doba na tento zákrok aj v prípade ak plánujete tehotenstvo.

Ak sa ale bojíte skalpelu, dnešná medicína už prináša mnohé metódy ako prsníky upraviť aj neinvazívnym spôsobom.

Po prečítaní článku sa dozviete:

  • Ako prebieha chirurgické zväčšenie prsníkov.
  • Aké typy prsních implantátov sa v súčastnosti vyutívajú.
  • Kedy je vhodná doba na implantáty v prípade tehotenstva a či majú vplyv na dojčenie.
  • Aké sú výhody a nevýhody neivazívnych metód zväčšenie pŕs: kyselinou hyalurónovou a zväčšenie vlastným tukom.

Augmentácia prsníkov je chirurgický zákrok, ktorého cieľom je zväčšiť prsia, alebo zlepšiť ich tvar. Patrí medzi jeden z najvyhľadávanejších u nás ako aj v zahraničí.

Dôvody prečo si žena dá spraviť prsné implantáty sú zväčša estetické. Túžbu po väčších, plnších a pevnejších prsiach majú mnohé ženy. Ďalším dôvodom sú rekonštrukčné účely, kedy sa pristupuje k tomuto zákroku po mastektómii po rakovine prsníka, alebo z iných kozmetických dôvodov.

Autor: Kicking Studio/Shutterstock

Proces augmentácie prsníkov

Počas tohto zákroku chirurg vloží do prsníka prsný implantát. Pre umiestnenie implantátu lekár urobí rez v dolnom záhybe prsníka, v podpazuší alebo pozdĺž dolného okraja dvorca bradavky. Ďalším krokom je vytvorenie prsnej kapsy.  Lekár následne vloží a upraví implantát do správneho tvaru a polohy a následne sa rez uzavrie. Po operácii má pacientka zavedený drén, ktorý odvádza krv a sekrét. Stehy sú vyberané po 7-10 dňoch od operácie.

Augmentácia prsníkov sa vykonáva v nemocnici alebo na klinike a trvá 1-2 hodiny. . Ak sa nevyskytnú komplikácie, pacientka ide zvyčajne po pár hodinách od zákroku domov. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézie.

Implantát môže byť umiestnený buď pod prsné tkanivo alebo pod hrudný sval pod prsníkom. Niektorí chirurgovia preferujú vloženie implantátu pod hrudný sval, nakoľko je nižšie riziko kapsulárnej kontraktúry (tvrdnutie tkaniva okolo implantátu). Toto umiestnenie tiež menej ovplyvňuje mamografiu prsníkov. Pacientka si tiež vyberá medzi oválnym tvarom alebo anatomickým tvarom, tzv. tvar kvapôčkový. Okrúhle implantáty majú hranicu medzi implantátom a tkanivom prsníka viditeľnejšiu (prsia sú na pohľad viac od seba), prsník má okrúhlejší tvar. Anatomické implantáty majú na pohľad prirodzenejší vzhľad a preto sú zväčša preferované.

Často požadovaným chirurgickým zákrokom je aj zdvihnutie prsníkov. Ženy majú po kojení alebo vekom ochabnuté prsia. Pri tomto zákroku lekár odstráni prebytočnú kožu zo spodnej časti prsníka a okolo dvorca a zostávajúca koža sa potom spojí. Prsník sa týmto zákrokom napne a nadvihne. Zdvih prsníkov vyžaduje väčší rez ako pri zväčšení prsníkov a vykonáva sa buď od záhybu pod prsníkom alebo od dvorca bradavky.

Niektoré prsné implantáty nie sú na celý život a mali by sa po určitom čase vymeniť, v závislosti od typu implantátu a jeho kvality. Taktiež je potrebná ich výmena alebo odstránenie v prípade prasknutia, netesnenia alebo vzniku iných problémov. Je potrebné myslieť na to, že implantáty spôsobujú trvalé zmeny v prsnom tkanive a koži a aj po ich odstránení môžu na vašich prsiach zostať vrásky, jamky alebo iné zmeny.

Keďže sa ale medicína vyvíja, tento zákrok patrí už medzi rutinné operácie a v súčasnosti je veľkosť rezu len okolo 2,5 centimetra, kedy sa implantát vloží cez špeciálne lievikovité vrecúško, bez akéhokoľvek kontaktu s kožou alebo inými tkanivami, čím sa eliminujú možné komplikácie. Dnešná technológia a pokrok umožňuje dosiahnutie výsledkov s minimálnym zásahom do organizmu.

Typy prsných implantátov

V súčasnosti sa najčastejšie využívajú dva typy prsných implantátov a to: fyziologický roztok a silikónový gél. Implantáty vyplnené fyziologickým roztokom sú vyrobené zo silikónového elastomerového kaučuku, ktorý je ale naplnený sterilnou slanou vodou teda fyziologickým roztokom. Jednou z výhod týchto implantátov je, že môžu byť zavedené menším rezom, sú zvyčajne lacnejšie a je jednoduchšie zistiť, keď vytekajú alebo sú inak poškodené. Niektorý lekári hodnotia tieto implantáty ako prirodzene vyzerajúcejšie. Tento typ je omnoho častejšie využívaný v USA, u nás sa skoro výlučne využíva druhý typ implantátov – silikónový.

Silikónové implantáty majú silikónový obal, ktorý je naplnený silikónom. Tento typ je v súčasnosti rozšírenejší, keďže sú na dotyk mäkšie a prirodzenejšie, vyžadujú však väčší rez a taktiež je o trošku ťažšie zistiť keď prasknú, aj keď toto už s pokrokom v medicíne prestáva platiť.

Či už premýšľate nad jednou alebo druhou možnosťou, oba typy sa vyrábajú aj v hladkej aj štruktúrovanej podobe a každý z typov má svoje klady a zápory, preto je potrebné sa informovať a poradiť o vhodnom type s lekárom.

Prsníky, tehotenstvo a dojčenie

Ak plánujete tehotenstvo, je vhodné so zväčšením prsníkov počkať. Rozmedzie medzi zväčšením prsníkov a otehotnením by malo byť aspoň 12 mesiacov. Skúsenosti lekárov sú ale iné. Ženy majú po tomto zákroku vyššie sebavedomie a často sa stáva, že otehotnejú len pár mesiacov po operácii.

Počas tehotenstva a kojenia sa v tele ženy zväčšuje mliečna žľaza na základe čoho sa roztiahne kožný kryt. Ženy majú potom často pocit ovisnutých pŕs a rozhodnú sa preto si ich dať vylepšiť. Ak žena kojí a rozhodne sa pre tento zákrok, je vhodné počkať aspoň 6 mesiacov po ukončení kojenia, kedy už prsia nemenia tvar a veľkosť, až potom pristúpiť k zákroku.

Augmentácia prsníkov neovplyvňuje možnosť dojčenia v budúcnosti. Keďže je implantát vložený pod mliečnu žľazu, jeho zavedenie ju neporuší. Je dokázané, že nie je rozdiel v dojčení bez a s implantátmi. Taktiež nie je dokázaná deformácia implantátu po dojčení, aj keď platí, že je to veľmi individuálne. Po tehotenstve je ale vhodné absolvovať mamograf a sono prsníkov aby sa dohliadlo na prípadne zmeny.

Autor: MAD_Production/Shutterstock

Najnovšie trendy pri zväčšovaní prsníkov – neinvazívne metódy

Kyselina hyalunorová

Jendým z najnovších trendov je zväčšovanie pŕs kyselinou hyalurónovou. Ide o polysacharid hyalurón nachádzajúci sa prirodzene v ľudskom tele. Táto látka sa využíva v medicíne pri operácii kĺbov a očí. Taktiež sa veľmi často využíva na korekciu vrások a jaziev.  Pri zväčšení pŕs sa podáva injekčne vo forme gélu do pŕs, ide teda o nechirurgický zákrok. Táto metóda sa využíva na zväčšenie o jedno až dve čísla a po zákroku nie sú žiadne rany ani jazvy. Nevýhodou je, že výsledok nie je trvalý. Kyselina hyalurónová sa v tele časom rozkladá a prsia sa teda postupom času vracajú do pôvodnej veľkosti. Dĺžka tohto procesu závisí od metabolizmu, životosprávy a iných faktorov. Všeobecne ale môžeme očakávať zmeny po približne 1,5 roka. Keďže ide o pomerne novú metódu, chýbajú tiež výskumy vplyvu aplikovania tejto látky na prípadné tehotenstvo a dojčenie, preto ak plánujete materstvo, je vhodné túto metódu vynechať.

Zväčšenie vlastným tukom

Ide o neinvazívny spôsob zväčšenia prsníkov, kedy sa dosiahne zväčšenie o približne jednu veľkosť. Prvým krokom je liposukcia, teda odobratie tuku z vášho tela. Následne sa tuk vyčistí a spracuje aby bol vhodný na aplikáciu kanylou do pŕs. Výsledok je viditeľný okamžite po zákroku a konečný efekt je po približne 3 mesiacoch, keď sa tukové tkanivo v bunkách stabilizuje. Časť tuku telo vstrebe, preto sa zväčša prsia od operácie mierne zmenšia.

Výhodou tejto metódy je, že sa tuk odoberie z vášho tela a môžete sa teda zbaviť tuku na neželaných miestach. Je ale nutné, aby ste mali dostatočné množstvo tuku a bolo ho možné z tela odobrať.  Zákrok je vykonávaný v lokálnej anestézii a zvyčajne je bez viditeľnejších jaziev. Nevýhodou je, že tento zákrok rovnako nie je trvalý a prsia sa môžu časom zmenšiť.

Autor: HENADZI KlLENT/Shutterstock

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Breast augmentation

Procedures/breast augmentation

Ženský prsník očami plastického chirurga

Plastická chirurgia

Injections for breast enhancement

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
estetická medicínaprsia