05.04.2023 • 6 minút na prečítanie

11 tipov, ako zostať motivovaný a udržať si pravidelný fitness režim

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Takto o 365 dní budete o rok starší. Môžete však byť aj štíhlejší a zdravší. Viete, ktorý týždeň je po zmene životného štýlu kritický?

Ak je pravidelný tréning súčasťou vášho životného štýlu, gratulujeme. A ticho závidíme. Viac je ale takých, ktorí sa do cvičenia musia nútiť, motivovať sa pohľadom na vypracované telá modeliek či známych športovcov. Ako nezlyhať po prvých týždňoch cvičenia? 

   1. Každý deň trochu

Presne o rok budete o 365 dní starší ako dnes. Môžete byť buď o 365 dní starší, štíhlejší a zdravší, pričom ste pravidelne robili niečo pre svoju fyzickú pohodu – alebo môžete byť len o 365 dní starší. Je to vaša voľba. Ak chcete začať niečo robiť, urobte to ešte dnes. Stačí začať viac chodiť, piť viac vody a jesť menšie porcie.

   2. Pripomínajte si, prečo to robíte

Majte vždy na zreteli dôvod, prečo to robíte. Skáčete, aby ste schudli. Zdvíhate činky, aby ste nabrali svalovú hmotu. Cvičíte jogu, pretože chcete dosiahnuť pohodu mysle a tela.

Prioritou sú vaše ciele, vaše vášne a to, čo vám robí radosť, takže si pripomeňte, že na vás záleží a záleží na tom, čo od života chcete. Urobte zo seba a z toho, čo máte na srdci, najvyššiu prioritu. 

   3. Hľadajte výzvu

Stanovte si reálne ciele a tie postupne napĺňajte – krok po kroku.  Jeden deň urobíte 10 drepov, o týždeň už hravo 15. Po prekonaní každej ďalšej méty budete so sebou viac a viac spokojný. Láka vás beh, ale neviete, ako na to? Nechajte sa viesť tými najskúsenejšími. 

   4. Nedovoľte si výhovorky

Bolí vás chrbát? No a čo? Vaše nohy stále fungujú. Nemyslite na to,  že máte momentálne nejaký problém, zamerajte sa na činnosti, ktoré ste schopný robiť. Berte to ako príležitosť na zmenu vo svojom tréningu. Len to, že jedna časť vášho tela nefunguje dobre, nie je ospravedlnením, aby ste sa úplne vzdali tréningu a doma sa napchávali čipsami.

beh
Ground Picture/shutterstock.com

   5. Robte, čo vás baví

Ak sa vôbec nebavíte alebo nemáte pocit, že ste na konci tréningu niečo dokázali, pravdepodobne sa nudíte. Je naozaj ťažké niečo vydržať, ak sa z toho netešíte. Vyskúšajte kurz pilatesu, jogy alebo sa prihláste na box. Keď nájdete niečo, čo vás nadchne, budete to robiť s radosťou. A nebudete to brať ako cvičenie. 

   6. Nikdy veci neodkladajte

Nerobte to! Keď sa spustí budík, vylezte sa z postele a rozsvieťte. Vypite pohár citrónovej vody pri izbovej teplote (toto prepláchne váš systém a prirodzene vás prebudí), zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite, usmejte sa na seba do zrkadla a pokračujte vo svojom dni. Do ktorého patrí aj trocha pohybu. Budete radi, že ste to urobili.

   7. Vytvorte si rutinu

Namiesto toho, aby ste sa od samého začiatku sústredili na svoju hmotnosť, stratené centimetre alebo kondičný výkon, zamerajte sa na budovanie návyku trénovať. Aj keď vstanete z postele v rovnakom čase a len sa prechádzate a naťahujete, urobte to. Budovanie fitness návyku je rozhodujúce pre váš dlhodobý úspech bez ohľadu na to, aký cieľ si stanovíte. Akonáhle si vytvoríte určitú konzistenciu so svojím tréningovým plánom, akýkoľvek cieľ, ktorý hľadáte, je na dosah. Vybudovanie rutiny trvá mesiac alebo dva, takže vydržte: úspech sa dostaví. 

   8. Získajte zodpovednosť

Nájdite si parťáka na cvičenie. Naplánujte si spoločné cvičenie alebo hodinu jogy. Keď bude mať jeden z vás slabú chvíľku, ten druhý ho potiahne. Alebo si nájdite osobného trénera. Pocit, že niekde niekto na vás čaká, vo vás vyvolá pocit zodpovednosti a nedovolí sa na cvičenie len tak vykašlať.

   9. Pozor na 3. až 4. týždeň

Štatisticky povedané, toto obdobie je časom, keď sa ľuďom darí alebo nedarí. Táto 21- až 28-dňová zóna u mnohých ľudí predstavuje malý „pekelný týždeň“. Väčšine ľudí sa v tomto období po začatí s pravidelným tréningom nedarí a začnú z neho vypadávať.

Ako si s tým poradiť? Vyskúšajte po tieto dni niečo nové, čím okoreníte svoj tréning, aby ste sa vyhli monotónnosti, ktorá môže prísť, ak dlhodobo cvičíte to isté.

cvičenie
Ground Picture/shutterstock.com

   10. Nezabudnite sa odmeniť

Niekedy potrebujete odmenu za tvrdú prácu, ktorú odvádzate pri cvičení. Po rannom tréningu si doprajte nízkokalorickú dobrotu. Možno vás vo výklade zaujali tie mini legíny. A vy si ich už dokonca aj dokážete obliecť. Tak si ich kúpte, zaslúžite si ich. Odmeny za to, že sa vám darí, posilnia vašu motiváciu.

   11. Čo vám hovorí telo?

Niekedy potrebujete šálku kávy so šľahačkou. Inokedy mať ráno voľno. Určite poznáte aj tie momenty, keď stačí prísť do posilňovne a únava je preč. Poznáte samých seba a mali by ste úprimne vedieť posúdiť, kedy je oddych namieste a kedy len hľadáte výhovorky.

Aj režim po tréningu hrá rolu 

Ak sa vám darí a postupne získavate radosť z cvičenia či dokonca už aj vidíte prvé výsledky, nezabúdajte, že platia isté pravidla aj na to, čo robiť či nerobiť priamo po cvičení. Ich ignorovaním alebo zanedbaním si môžete narobiť len zbytočné problémy. 

  • Rozhodne nevynechávajte strečing. Nech už je dôvod akýkoľvek, ak sa po tréningu ponáhľate z posilňovne, prichádzate o dôležitú časť procesu regenerácie. 
  • Nesiahajte hneď po cvičení po mobile. Ak svojmu mozgu počas tréningu a po ňom doprajete trochu priestoru na dýchanie, maximalizujete fyzické a duševné výhody vášho potenia. E-maily, texty a nové príspevky na instagrame chvíľku ešte počkajú. Užite si endorfíny. 
  • Nezostávajte v oblečení na cvičenie. Čo najskôr sa prezlečte. Pobehovanie v spotenom tričku by mohlo potenciálne ohroziť váš imunitný systém, ale tiež by vás mohlo vystaviť riziku kožných alebo plesňových infekcií. 
  • Po cvičení si doprajte správne jedlá. Práve ste spálili veľa kalórií, takže si zaslúžite maškrtu, však? No možno, ale je dôležité dať svojmu telu to, čo potrebuje; nie nevyhnutne to, čo chcete. Ak chcete pomôcť s regeneráciou, určite chcete svojmu telu dopriať výživu do 30 minút po tréningu. To však neznamená, že by ste mali jesť pizzu, hamburger alebo hranolky. 
  • Jedenie po tréningu je o nahradení spotrebovaných kalórií. Je dôležité doplniť glykogén (najlepšie vo forme energetickej tyčinky)  a elektrolyty (iontový nápoj, oriešky alebo avokádo), ktoré sa počas cvičenia vyčerpali. Konzumácia bielkovín po tréningu je nevyhnutná pre regeneráciu svalov, najmä po silovom tréningu.
  • Nezabúdajte na vodu. Je dôležité pokračovať v pití vody aj po skončení tréningu. Voda hydratuje všetky časti tela. Keď nie sú telesné bunky správne hydratované, nie sú schopné fungovať. Dostatočné množstvo tekutín tiež môže pomôcť znížiť zápal a bolesť kĺbov. 
  • No a, samozrejme, nepite alkohol. Pitie alkoholu bezprostredne po cvičení je jedna z najhorších vecí, ktoré môžete pre svoje telo urobiť. Spomalí to vaše zotavenie a zníži výhody vášho tréningu.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://youaligned.com/10-tips-motivate-dont-feel-like-exercising/

https://www.military.com/military-fitness/general-fitness/fitness-motivation/5-strategies-working-out-even-when-you-dont-feel-it

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
pohyb a športzdravý životný štýl