Ako pripraviť vaše deti na návrat do školy tak, aby sa cítili sebavedomo, pohodlne a tešili sa na nový školský rok? V tomto článku vám ponúkneme praktické tipy a rady.
Každý rodič to pozná – letné prázdniny sa chýlia ku koncu a pred nami je opäť ten čas, keď sa deti musia vrátiť do školských lavíc. Pre niektoré z nich to môže byť vzrušujúce, pre iné zas stresujúce obdobie.
Ako im pomôcť zvládnuť tento prechod čo najhladšie?
Asi všetci si pamätáme na časy, kedy prázdniny pomaly končili a každý nám pripomínal ako v septembri zasadneme do lavíc. Strašenie a negatívne myšlienky nepomôžu ani vám ani deťom. Čo môžete urobiť inak?
Vymedzte si čas na rozhovor, kedy si len tak spoločne a nenásilne prezriete zoznam krúžkov na tento školský rok, pozrite si spoločne rozvrh a učiteľov, či sa niečo zmenilo alebo naopak všetko ostalo po starom. Deti nemajú rady veľké zmeny, preto ak ich nejaká čaká, dajte im triezvy pohľad na vec.
Nové veci, ľudia a vedomosti nám otvárajú dvere do sveta. Naplánujte stretnutie alebo výlet s najbližšími spolužiakmi, s ktorými sa cez leto nevideli, všetci sme sa cítili lepšie ak sme do triedy vstúpili popri niekoho boku.
Dôverný rozhovor o zážitkoch zo školy medzi rodičmi a deťmi môže deťom dodať sebadôveru a radosť z blížiaceho sa školského roka. Čaká ich mnoho nových zážitkov, výletov, kamarátov, ale aj vedomostí a práve z tých majú častokrát strach.
Nikto z nás učený z neba nespadol, preto im spomente aj okamihy, kedy ste sa aj vy sami trápili s diktátmi, matematikou či behom na telesnej. Nie je hanba priznať svoje slabosti. Základom úspechu je nevzdať sa, trénovať a v konečnom dôsledku ani trojka nie je zlá známka.
Nastavenie rutiny je veľmi dôležité ako pre dieťa, tak aj pre vás. Pred koncom prázdnin je dobré postupne nabehnúť na spánkový režim, ako cez školu.
Nedostatok spánku je pre deti veľký nepriateľ, preto dlhé ponocovanie a vyspávanie doobedu, musíte ukončiť. Nemusíte na to ísť drasticky, stačí ak vo večerných hodinách obmedzia používanie telefónu, tabletu či pozeranie televízora a sami uvidíte, že z “nudy” pôjdu spať skôr. Okrem iného počas školy ich naučte si pomôcky a oblečenie do školy pripravovať večer.
Vytvorenie si rannej rutiny taktiež nie je na škodu, skúste ranné vstávanie premeniť z ranného zhonu na spoločné pitie čaju, kakaa, pri ktorých rozoberte ich pocity a aký deň ich čaká. Zobúdzajte deti s tým, že raňajky a čaj sú na stole a čaká ich znova deň plný zábavy.
Priestor kde sa učíme a trávime veľa času, má podporovať sústredenie a kreativitu. Preto pred školou spoločne vynovte písací stôl. Stačí naozaj málo, napríklad kúpa kvetu, podložky na písanie, pier, ceruziek, rôznych zakladačov a farebných papierikov alebo svetielok nad stôl. Deti sa tak často začnú tešiť na začiatok školy a možno aj na učenie.
Pre mnohé deti je nakupovanie zošitov, pier či školskej tašky príprava na to, že onedlho začnú opäť chodiť do školy. Mnohé z nich sa na školu tešia už len z princípu, že majú novú aktovku, peračník, oblečenie alebo topánky.
Ukážte im, že školským rokom zábava a mimoškolské aktivity nekončia. Deti majú častokrát obavy, že školou začína iba učenie, no pokiaľ im vy sami ukážete zdravú rovnováhu, obavy pôjdu preč. Návšteva kina či cukrárne nič nepokazí a deti nadobudnú pocit, že chodenie do školy nemusí byť také zlé ako si myslia.
Asi každý z rodičov počas školského roka získa nejeden sivý vlas, ak deti prinesú zo školy všetky možné bacily. Preto ak sa chcete vyhnúť všemožným detským chorobám, je vhodné posilniť ich imunitný systém ešte pred nástupom.
Ideálne je získať vitamíny ako je D zo slnka a C a B-komplex zo stravy, no pokiaľ vaše ratolesti s jedlom vymýšľajú, doplniť ich môžete aj výživovými doplnkami. Vitamín D začnite dopĺňať až v jesenných mesiacoch, kedy jeho zisk zo slnka klesá.