10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Adenoidy a adenoidektómia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Lymfatické tkanivo v okolí mäkkého podnebia, nosohltanu a koreňa jazyka je prvou obranou pred baktériami a vírusmi, vstupujúcimi do nášho organizmu dýchaním a príjmom potravy. Prvýkrát sa vo veľkom počte stretávame s baktériami v predškolskom veku. Po nástupe do škôlky dostávajú mandle veľkú dávku baktérií v kolektíve detí, preto zmohutnejú a vytvoria sa adenoidné vegetácie či adenoidy. Sú typické pre vek od 3 do 7 rokov.

Vznik a príčiny

Biele krvinky uložené v nosohltanových a krčných mandliach čakajú na kontakt s baktériami. Po ňom stimulujú ďalšie krvinky, aby prešli z krvi do mandlí, kde môžu bojovať proti infekcii. To vedie zákonite k nárastu objemu mandlí a často aj k ich zápalu — angíne. Keďže v kolektíve sú infekcie časté, veľkosť adenoidov rastie a ich ochranné účinky začínajú byť menej výrazné v porovnaní s ťažkosťami, ktoré spôsobujú.

V blízkosti nosovej mandle sa totiž nachádza vyústenie eustachovej trubice, ktorá vyrovnáva tlak v strednom uchu. Jej upchatím vzniká v strednom uchu prostredie vhodné pre baktérie a vzniká zápal stredného ucha, ktorý sa môže často opakovať.

Príznaky

Príznaky prítomnosti adenoidov môžeme rozdeliť na infekčné a neinfekčné.

Infekčné —bolesť uší z dôvodu opakovaných zápalov stredného ucha, časté angíny (zvýšená teplota, únava, belavé povlaky na mandliach), opakované zápaly prínosových dutín (bolesť hlavy za očami, bolesť čeľusti vedľa nosa), zväčšené krčné a príušné uzliny.

Neinfekčné —nočné chrápanie, hovorenie „nosom“, ťažkosti s prehĺtaním, zhoršený sluch, dýchanie s otvorenými ústami.

Diagnostika

Diagnostika je možná u praktických lekárov, ktorí vedú záznamy o opakovaných infekciách a pri klasickom vyšetrení otvoreného hrdla pojmú podozrenie na prítomnosť adenoidov. Lekár postúpi vyšetrenie k ďalšiemu špecialistovi – otorinolaryngológovi (ORL), odborníkovi na uši, nos a krk. ORL špecialista vykoná rinoskopiu. Je to endoskopické vyšetrenie nosa – cez nosové dierky zavedie malú kameru, ktorá zobrazí prítomné vegetácie. V prípade infekcie odoberie ster z mandlí, ktorý sa následne odošle na mikrobiologické vyšetrenie.

Liečba

Liečba sa začína liečením akýchkoľvek prejavov bakteriálnej infekcie antibiotikami. Až po upokojení infekcie sa dá pristúpiť k adenoidektómii. Ide o chirurgické odstránenie adenoidných vegetácií mandlí v lokálnej alebo celkovej anestézii za pomoci špeciálnych nástrojov podobných lyžici s ostrými okrajmi. Touto liečbou sa odstráni nadbytočné tkanivo upchávajúce vývody eustachovej trubice zo stredného ucha a vývody z prínosových dutín, ktoré spôsobovali časté infekcie týchto priestorov.

Prevencia

Jediný spôsob, ktorým možno predísť vzniku adenoidných vegetácií, je dodržiavanie epidemiologických opatrení v kolektívoch. Deti by si mali dôsledne a častejšie umývať ruky, nemali by používať ten istý riad, choré deti by nemali navštevovať v danom stave škôlku/školu, pri kašľaní/kýchaní by si mali zakrývať ústa vreckovkou a odporúča sa tiež častejšie deťom meniť zubnú kefku.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
adenoidybolesť čeľustebolesť pri prehĺtaníbolesť ušíchrápaniehovorenie nosomliečivámandle