22.01.2025 • 5 minút na prečítanie

ADHD – prejavy a symptómy, ktoré by ste mali poznať

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

ADHD je porucha pozornosti kombinovaná s hyperaktivitou. Ovplyvňuje náš každodenný život – prácu, školu aj medziľudské vzťahy. Pri akých príznakoch by ste mali spozornieť?

Kedy sa ADHD prejaví po prvýkrát?

Vek, v ktorom sa začnú objavovať prvé prejavy ADHD, je individuálny. Vo väčšine prípadov sa však toto ochorenie prvý raz prejaví už v ranom detstve, ešte skôr, než dieťa dosiahne vek 7 rokov.

Aké sú prvé symptómy?

Prvé symptómy ADHD si najčastejšie všimnú rodičia dieťaťa s týmto ochorením. Často popisujú situácie, pri ktorých má dieťa problém sústrediť sa. Najmä ak počas dlhšej doby vykonáva rovnakú činnosť. Ďalej si u detí všímajú, že sa často a ľahko sa nechajú rozptýliť pri hraní alebo strácajú hračky. 

U koho sa ADHD prejavuje najčastejšie?

ADHD sa môže prejaviť u ľudí všetkých vekových kategórií, rovnako u mužov aj u žien. Na vyššie riziko rozvoja ochorenia majú vplyv nasledujúce rizikové faktory:

  • Genetická predispozícia – človek, ktorého blízky rodinný príslušník (rodič, súrodenec) trpí ADHD, má vyššie riziko na rozvoj tohto ochorenia. Ak má jeden z rodičov ADHD, existuje 40 – 60% pravdepodobnosť rozvoja ochorenia aj u dieťa.
  • Pohlavie – chlapci trpia týmto ochorením približne 2 až 3-krát častejšie než dievčatá.
  • Prostredie – ak dieťa vyrastá v prostredí, v ktorom môže prísť do kontaktu s pesticídmi či inými chemikáliami, riziko vzniku ADHD môže byť vyššie.
  • Sociálne prostredie – vyrastanie v domácnosti, kde sú konfliktné vzťahy, priamo ADHD síce nevyvoláva, avšak môže výrazne prispieť k zhoršeniu jeho prejavov.

Aké sú príznaky ADHD?

Existujú 3 hlavné príznaky ADHD – hyperaktivita, nepozornosť a impulzivita. U každého človeka s ADHD sa tieto príznaky objavujú v rôznej intenzite a v rôznych kombináciách.

Nepozornosť

  • časté strácanie osobných vecí (telefón, kľúče, školské pomôcky, okuliare, atď.)
  • zábudlivosť (zabudnutie na úlohy či povinnosti)
  • rozptýlenie a krátka pozornosť

Hyperaktivita

  • nepokoj
  • striedanie aktivít po krátkej dobe
  • potreba neustále sa hýbať (skákať, behať,…)
  • nadmerné rozprávanie
Medzi častý príznak patrí strata pozornosti a nezáujem o činnosti
Zdroj: bigstockphoto.com

Impulzivita

  • robenie unáhlených a nepremyslených rozhodnutí
  • netrpezlivosť
  • skákanie do reči/prerušovanie činnosti iných

Prejavy ADHD u detí

Ako sa prejavuje ADHD u detí? Typická je najmä hyperaktivita. Často zvyknú prerušovať svoje činnosti alebo činnosti iných. Deti sú nepokojné a nedokážu obsedieť pri jednej aktivite. Dlhšie úlohy ich unavujú a strácajú pri nich pozornosť.

Prejavy ADHD v dospelosti

Ako sa prejavuje ADHD v dospelosti? Na rozdiel od detí, u dospelých medzi prejavy ADHD patrí skôr nepozornosť než hyperaktivita. Často sa sťažujú na chaos v ich živote. Je spôsobený neschopnosťou zorganizovať si svoj čas. Majú problém s dodržiavaním termínov a s robením viacerých úloh súčasne. Mnohokrát meškajú do práce či na stretnutia s priateľmi.

ADHD a agresivita – súvisia spolu?

Agresivita samotná nepatrí medzi typické príznaky ADHD. Avšak jej vznik môže byť následkom prejavov – za sklony k agresivite môže frustrácia z vlastného konania.

Ľudia s ADHD často reagujú impulzívne, čo môže viesť ku konfliktom s inými ľuďmi. Pacienti s ADHD môžu mať pocit zlyhania, preťaženosti či nesplnenia očakávaní. Všetky tieto emócie následne vedú k hnevu a agresivite.

Najčastejšie sa agresivita objavuje u detí v školskom veku. Mnohokrát sa stane, že dieťa fyzicky alebo slovne ublíži inému dieťaťu. Napríklad ho udrie, kopne alebo mu nadáva.

Agresivita sa môže vyskytnúť u detí s ADHD
Zdroj: freepik.com

ADHD paralýza je najčastejším symptómom

ADHD paralýza označuje stav, keď človek nie je schopný začať alebo dokončiť nejakú úlohu. V angličtine sa tento stav nazýva aj ako ADHD freeze, teda „zamrznutie“, pretože človek vyslovene „zamrzne“ a nie je schopný pohnúť sa z miesta, aj keď si uvedomuje, že je to dôležité.

Dôsledkom ADHD paralýzy je meškanie na stretnutia, nedodržanie deadlinov, strata času, prokrastinácia a fyzická nečinnosť. Tento stav si netreba zamieňať za lenivosť. Človek, ktorý „zamrzne“, by chcel činnosť vykonávať, ale fyzicky nie je schopný začať.

Ako odhaliť príznaky ADHD čo najskôr a čo robiť ďalej?

Ak máte podozrenie, že sa u vás alebo vášho dieťaťa objavujú znaky ADHD, dôkladnejšie ho pozorujte a všímajte si aj svoje prejavy. Skúste zistiť, v akých (alebo po akých) situáciách sa objavujú.

Svoje obavy by ste mali čo najskôr konzultovať s odborníkom (pediater, psychológ alebo psychiater).

Len odborník môže vykonať podrobnú diagnostiku a rozhodnúť o ďalšom postupe. Kľúčovú rolu v diagnostike a následnej liečbe zohrávajú aj učitelia v škole. Poskytujú spätnú väzbu o pacientovi, vďaka čomu môže lekár získať ucelenejší pohľad. Pri výchove dieťaťa s ADHD je dôležité dodržiavať rôzne pravidlá.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
adhdhyperaktivita

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje