ADHD je porucha pozornosti kombinovaná s hyperaktivitou. Ovplyvňuje náš každodenný život – prácu, školu aj medziľudské vzťahy. Pri akých príznakoch by ste mali spozornieť?
Vek, v ktorom sa začnú objavovať prvé prejavy ADHD, je individuálny. Vo väčšine prípadov sa však toto ochorenie prvý raz prejaví už v ranom detstve, ešte skôr, než dieťa dosiahne vek 7 rokov.
Prvé symptómy ADHD si najčastejšie všimnú rodičia dieťaťa s týmto ochorením. Často popisujú situácie, pri ktorých má dieťa problém sústrediť sa. Najmä ak počas dlhšej doby vykonáva rovnakú činnosť. Ďalej si u detí všímajú, že sa často a ľahko sa nechajú rozptýliť pri hraní alebo strácajú hračky.
ADHD sa môže prejaviť u ľudí všetkých vekových kategórií, rovnako u mužov aj u žien. Na vyššie riziko rozvoja ochorenia majú vplyv nasledujúce rizikové faktory:
Existujú 3 hlavné príznaky ADHD – hyperaktivita, nepozornosť a impulzivita. U každého človeka s ADHD sa tieto príznaky objavujú v rôznej intenzite a v rôznych kombináciách.
Ako sa prejavuje ADHD u detí? Typická je najmä hyperaktivita. Často zvyknú prerušovať svoje činnosti alebo činnosti iných. Deti sú nepokojné a nedokážu obsedieť pri jednej aktivite. Dlhšie úlohy ich unavujú a strácajú pri nich pozornosť.
Ako sa prejavuje ADHD v dospelosti? Na rozdiel od detí, u dospelých medzi prejavy ADHD patrí skôr nepozornosť než hyperaktivita. Často sa sťažujú na chaos v ich živote. Je spôsobený neschopnosťou zorganizovať si svoj čas. Majú problém s dodržiavaním termínov a s robením viacerých úloh súčasne. Mnohokrát meškajú do práce či na stretnutia s priateľmi.
Agresivita samotná nepatrí medzi typické príznaky ADHD. Avšak jej vznik môže byť následkom prejavov – za sklony k agresivite môže frustrácia z vlastného konania.
Ľudia s ADHD často reagujú impulzívne, čo môže viesť ku konfliktom s inými ľuďmi. Pacienti s ADHD môžu mať pocit zlyhania, preťaženosti či nesplnenia očakávaní. Všetky tieto emócie následne vedú k hnevu a agresivite.
Najčastejšie sa agresivita objavuje u detí v školskom veku. Mnohokrát sa stane, že dieťa fyzicky alebo slovne ublíži inému dieťaťu. Napríklad ho udrie, kopne alebo mu nadáva.
ADHD paralýza označuje stav, keď človek nie je schopný začať alebo dokončiť nejakú úlohu. V angličtine sa tento stav nazýva aj ako ADHD freeze, teda „zamrznutie“, pretože človek vyslovene „zamrzne“ a nie je schopný pohnúť sa z miesta, aj keď si uvedomuje, že je to dôležité.
Dôsledkom ADHD paralýzy je meškanie na stretnutia, nedodržanie deadlinov, strata času, prokrastinácia a fyzická nečinnosť. Tento stav si netreba zamieňať za lenivosť. Človek, ktorý „zamrzne“, by chcel činnosť vykonávať, ale fyzicky nie je schopný začať.
Ak máte podozrenie, že sa u vás alebo vášho dieťaťa objavujú znaky ADHD, dôkladnejšie ho pozorujte a všímajte si aj svoje prejavy. Skúste zistiť, v akých (alebo po akých) situáciách sa objavujú.
Svoje obavy by ste mali čo najskôr konzultovať s odborníkom (pediater, psychológ alebo psychiater).
Len odborník môže vykonať podrobnú diagnostiku a rozhodnúť o ďalšom postupe. Kľúčovú rolu v diagnostike a následnej liečbe zohrávajú aj učitelia v škole. Poskytujú spätnú väzbu o pacientovi, vďaka čomu môže lekár získať ucelenejší pohľad. Pri výchove dieťaťa s ADHD je dôležité dodržiavať rôzne pravidlá.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje