04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Adnexitída / zápalové ochorenie vajíčkovodov a vaječníkov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Adnexitída je zápalové ochorenie vajíčkovodov a vaječníkov(lat. adnex).Je to jedno z najbežnejších gynekologických ochorení a najčastejšie ním trpia ženy medzi 20. a 30. rokom života. Vyšší výskyt u mladých žien vysvetľuje aktívnejší pohlavný život v tomto veku. To zvyšuje riziko infekcií pohlavného systému, ktoré sa môžu šíriť až do adnexov. Včasná a správna liečba je kľúčom k vyhnutiu sa možným komplikáciám, ako je neplodnosť.

Vznik a príčiny

Adnexitída môže vznikať šírením infekcie z vagíny alebo okolitých orgánov. Jednou z ciest prenosu je priamy prestup baktérií, ale v niektorých prípadoch sa môže prenášať aj krvou či lymfou (miazgou). Najčastejším spôsobom prenosu je prechod baktérií z vagíny pri nakazení sa pohlavne prenosnými chorobami (napr. chlamýdie). Odtiaľ potom postupujú do maternice, vajíčkovodov a vaječníkov, kde spôsobujú zápal. Pôvodcovia infekcie môžu taktiež pochádzať z hrubého čreva a konečníka.

Druhým častým typom vzniku adnexitídy je kontakt adnexov a zapáleného slepého čreva. Tie sa môžu navzájom dotýkať a umožňovať tak prenos baktérií. Vo zvýšenom riziku adnexitídy sú ženy, ktoré podstúpili potrat, mali nechránený pohlavný styk, trpia poruchami imunitného systému, prípadne majú zavedené vnútromaternicové teliesko.

Príznaky

Adnexitída má dve formy – akútnu a chronickú. Ich príznaky sa navzájom líšia.

Akútna adnexitída je typická svojim rýchlym začiatkom a priebehom. Hlavným prejavom sú záchvatové alebo stále bolesti v podbrušku. Tie sa šíria smerom do bedier, chrbta alebo môžu napodobňovať bolesť konečníka. Okrem toho bývajú často prítomné celkové zápalové prejavy – horúčka (nad 38 °C), únava, bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie. U ženy sa môže taktiež vyskytnúť zapáchajúci výtok z pošvy.

Chronická adnexitída vzniká najčastejšie po nesprávne liečenom akútnom zápale. Po akútnom štádiu vznikajú jazvy a zrasty vo vajíčkovodoch. Bolesť sa mení na stálu, miernu a tupú. Často sa zhoršuje pri vyprázdňovaní stolice a pri pohlavnom styku. Veľmi častým prejavom sú poruchy menštruačného cyklu. Krvácanie býva slabšie a menej časté, ale niekedy tiež predĺžené a veľmi bolestivé. Podľa toho, či je postihnutý vajíčkovod a vaječník len na jednej strane alebo na oboch, môže bolesť vznikať vpravo, vľavo, ale aj obojstranne.

Diagnostika

Popis príznakov ochorenia nie je pre stanovenie diagnózy dostačujúci a musí byť overený ďalšími vyšetreniami. Podstatným je gynekologické vyšetrenie panvy s ultrazvukom brucha a podbruška. V nejasných prípadoch môže byť jediným východiskom laparoskopia. Pri nej je lekár schopný nahliadnuť do brucha malou kamerou zavedenou cez otvory v brušnej stene.

Problémom rozpoznania ochorenia je, že príznaky môžu byť mierne a žena vyhľadá lekársku pomoc až pri komplikáciách stavu. Jednou z najčastejších príčin návštevy lekára pri tomto ochorení sú problémy s otehotnením, ktoré vznikajú až ako jeho následok.

Liečba

Liečba akútnej adnexitídy je založená na včasnej diagnostike a skorej liečbe infekcie. Pre tieto účely lekár predpíše antibiotickú terapiu, ktorá môže byť zo začiatku podávaná do žily (intravenózne). Neskôr sa spravidla prechádza na antibiotiká orálne (podávané ústami). Súčasťou liečby je tiež užívanie analgetík (liekov proti bolesti) a protizápalových liekov.

U chronickej adnexitídy je základom antibiotická liečba. Tá býva predpisovaná podľa konkrétneho typu organizmov spôsobujúcich infekciu. V niektorých vážnejších prípadoch je východiskom operačná liečba.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
adnexitídanevoľnostúnavavaječníkyvracanie