12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Afázia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Afázia (strata reči) je porucha komunikácie, ku ktorej dochádza v dôsledku poškodenia rečových centier v mozgu. Afázia sa môže prejaviť ako neschopnosť komunikovať, písať alebo rozumieť reči – verbálnej alebo písomnému prejavu. Častejšie sa tento problém vyskytuje u starších ľudí, neraz napríklad po mŕtvici.

Vznik a príčiny

Afázia sa často objavuje v dôsledku mŕtvice alebo po úraze mozgu, pri ktorom sa poškodia tie časti mozgu, ktoré ovplyvňujú a riadia reč. Ďalšími príčinami bývajú mozgový nádor, infekcia mozgu alebo degeneratívne zmeny v dôsledku starnutia. Niekedy je afázia súčasťou určitých neurologických porúch. Často sa objavuje napríklad u pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Príznaky

Príznaky afázie sú viditeľné najmä v rečovom prejave. Ide o prejavy, ako sú problémy s rozprávaním, ťažkosti s nájdením správneho slova, problém vyjadriť sa, pomenovať objekty, používanie čudných a nezmyselných slov a spojení v konverzácii, vynechávanie niektorých slov, opakovanie slov a slovných spojení,neschopnosť rozumieť rozprávaniu druhých alebo písanému textu.

Diagnóza
Diagnóza sa zvyčajne určí u pacientov po prekonaní mozgovej mŕtvice, v prípade nádoru na mozgu alebo po úrazoch mozgu, ktoré poškodia centrá reči. Lekári na odhalenie afázie často používajú magnetickú rezonanciu (MRI) a iné neurologické testy.

Typy afázie
Rozoznávame viacero typov afázie:

•expresívna afázia (Brocova): človek rozumie reči druhých a vie, čo chce povedať, no má problém to vyjadriť

•senzorická afázia (Wernickeho): človek je schopný tvoriť dlhé vety, avšak často s použitím čudných slov, slabík, opakovaním slov, čo robí reč ťažko zrozumiteľnou

•anomická afázia: človek má problémy s pomenovaním predmetov, ťažkosti s hľadaním správneho výrazu

•globálna afázia: úplná strata komunikačných schopností

Liečba

Liečba afázie sa odvíja od viacerých faktorov. Ide najmä o vek pacienta, jeho celkový zdravotný stav aj o príčinu afázie. Ak je afázia spôsobená napríklad mozgovým nádorom, jeho odstránenie môže zlepšiť jej prejavy. Pomôckou býva rečová terapia u odborníka aj osobná či skupinová terapia.

Neexistujú konkrétne lieky na afáziu, no skúmajú sa účinky rôznych liekov, ktoré by mohli byť pri tejto poruche nápomocné.

Ako žiť s chorobou

Kto trpí afáziou, mal by riešiť svoj problém s lekárom. Pacientom môže veľmi pomôcť terapia alebo skupinová terapia, prípadne podporné skupiny, ktoré okrem iného prospievajú sebadôvere a človek sa prestane cítiť so svojím problémom sám.

Užitočnou pomôckou býva kartička, ktorú človek nosí stále pri sebe a na ktorej je uvedené, že trpí afáziou a čo afázia je. Ďalšie odporúčania a tipy na lepšie zvládanie každodenného života s afáziou dostanú pacienti aj ich blízki od lekára či terapeuta, prípadne sa na takéto odporúčania treba opýtať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
afáziamozogneschopnosť rozumieť rozprávaniu druhých