01.12.2023 • 6 minút na prečítanie

AIDS

HIV je vírus, ktorý má škodlivý účinok na imunitný systém. Bez včasnej liečby môže vírus spôsobiť zmätok v imunitnom systéme, čo má za následok oslabenie imunity. Posledným štádiom ochorenia je syndróm získanej imunodeficiencie (AIDS).

AIDS sa stal veľkým strašiakom v 80. rokoch 20. storočia. Prvé informácie o tomto sexuálne prenosnom ochorení sa objavili v roku 1981. Vírus HIV, ktorý ho spôsobuje, zapríčinil za 40 rokov smrť viac ako 40 miliónov ľudí.

Ochorenie je preto globálnym problémom, ktorý si svet pripomína každoročne 1. decembra ako Svetový deň boja proti AIDS. Jeho znakom je červená stužka.

Od HIV k AIDS

1. štádium

Asi 70 % ľudí, ktorí sú prvýkrát infikovaní HIV, môže pociťovať príznaky podobné chrípke – horúčka, triaška, bolesť hlavy, bolesť hrdla, zdurené uzliny, nočné potenie. Akútna infekcia HIV (1. štádium) môže trvať niekoľkých týždňov až mesiacov.

2. štádium

Druhé štádium, teda chronická alebo asymptomatická infekcia HIV trvá niekoľko rokov – 10 aj viac. Počas tohto obdobia nemusí mať osoba žiadne príznaky a nemá teda dôvod domnievať sa, že má HIV. Vírus však šíri na iných.

3. štádium

Ak sa nakazení ľudia neliečia, takmer u všetkých ľudí infikovaných HIV sa rozvinie AIDS (3. štádium). U niektorých ľudí sa AIDS rozvinie v priebehu niekoľkých rokov po infekcii. Iní zostávajú úplne zdraví po 10 alebo dokonca 20 rokoch (nazývaní dlhodobí neprogresori).

Na Slovensku každý rok pribudne okolo sto nových pacientov s HIV.

Najväčšie mýty o AIDS a HIV

1. HIV sa prenáša dotykom, slinami, podaním ruky

Toto je jeden z najväčších mýtov. HIV sa neprenáša dotykom, slzami, potom, slinami, ani močením. Touto cestou ho chytiť nemôžete.

Takisto ho nedostanete:

  • Dýchaním rovnakého vzduchu
  • Dotykom záchodovej dosky alebo kľučky dverí
  • Pitím z vodnej fontány
  • Objímaním, bozkávaním alebo podávaním rúk
  • Zdieľaním príboru alebo taniera
  • Používaním cvičiacich strojov, činiek v posilňovni

Naopak, HIV ôžete získať z infikovanej krvi, spermií, vaginálnej tekutiny alebo materského mlieka.

2. Komáre šíria HIV

Keďže vírus sa šíri krvou, ľudia sa obávajú, že by ho mohli dostať od bodavého alebo krv sajúceho hmyzu. Niekoľko štúdií ukazuje, že sa to nestane, dokonca ani v oblastiach s množstvom komárov a prípadov HIV.

Hmyz, ktorí vás poštípe, či uhryzne, do vás nevstrekne krv osoby alebo zvieraťa, ktoré pohrýzol pred vami. Navyše, vírus prežíva v hmyze len krátko.

3. Orálny sex je rovnako rizikový

Riziko orálneho sexu je v porovnaní s inými druhmi sexu zanedbateľné. Je však ťažké zistiť presné riziko, pretože veľa ľudí, ktorí majú orálny sex, má aj análny alebo vaginálny sex.

Aj keď je riziko prenosu HIV prostredníctvom orálneho sexu nízke, zvýšiť ho môže niekoľko faktorov vrátane vredov v ústach, krvácania ďasien, orálny kontakt s menštruačnou krvou.

4. Som hetero, neužívam drogy, tak sa nemôžem nakaziť

Je pravda, že väčšina mužov dostane HIV prostredníctvom sexuálneho kontaktu s inými mužmi. Vírus však môžete získať aj heterosexuálnym kontaktom s infikovanou osobou – asi 1 zo 6 mužov a 3 zo 4 žien sa nakazia heterosexuálnym kontaktom.

Ženy, ktoré majú sex so ženami, majú najnižšie riziko prenosu.

5. Som HIV pozitívny/a, môj život sa skončil

V čase, keď epidémia prepukla nebola dostupná žiadna liečba a úmrtnosť na AIDS bola extrémne vysoká. Ale dnešné lieky umožňujú ľuďom, ktorí majú HIV alebo dokonca AIDS, žiť oveľa dlhší, normálny a produktívny život.

Ak okamžite začnete s liečbou a budete ju užívať správne, je možné, že sa u vás AIDS nikdy nevyvinie. A môžete žiť tak dlho, ako by ste žili bez vírusu.

6. Každý deň budem musieť brať desiatky tabletiek

Pred rokmi museli ľudia s HIV brať veľa tabliet, teraz väčšina ľudí, ktorí začínajú s liečbou HIV, užíva jednu až štyri tabletky denne. Existuje aj možnosť užívať lieky, ktoré kombinujú dve alebo tri lieky v jednej.

HIV liečba
vchal/shutterstock.com

7. Ak sa liečim, nemôžem šíriť vírus

Liečba HIV môže znížiť množstvo vírusu v krvi na úroveň, ktorá sa neprejaví v krvných testoch. Toto sa nazýva nedetegovateľná vírusová záťaž. Štúdie ukazujú, že ak je vaša vírusová záťaž nezistiteľná, nemôžete vírus prenášať sexuálne. Ak však vynecháte dávky svojich liekov proti HIV alebo ich prestanete používať, môžete vírus preniesť na iných.

8. HIV je gay alebo LGBTI choroba

Ktokoľvek, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, rodovú identitu či iné faktory, môže získať HIV.

Priraďovanie tejto choroby len ľuďom s homosexuálnou orientáciou je z lekárskeho hľadiska nepravdivé a slúži len na udržiavanie škodlivých stereotypov o ľuďoch žijúcich s HIV a členoch komunity LGBTI.

9. Ak už som pozitívny/a nemusím sa liečiť, kým nemám naozaj príznaky

Dôkazy ukazujú, že najkritickejší a najúčinnejší čas na začatie liečby je čo najskôr po stanovení diagnózy. Výskum ukázal, že včasná, ak nie okamžitá liečba zvyšuje očakávanú dĺžku života, zlepšuje zdravie a predchádza vážnym ochoreniam o viac ako 50 % v porovnaní s tými, ktorí odkladajú začiatok liečby.

10. Nemôžem dostať HIV z tetovania alebo piercingu

HIV sa prenáša krvou, čo znamená, že sa môžete nakaziť spoločnými ihlami alebo tetovacími a piercingovými nástrojmi, ktoré neboli medzi jednotlivými použitiami správne sterilizované. Mala by platiť zásada, že nástroje, ktoré režú kožu, by sa mali použiť raz, potom vyhodiť alebo sterilizovať.

11. Ak som nakazený/á môžem mať sex len s ľuďmi, ktorí majú tiež HIV

Množstvo ľudí s HIV má zdravý sexuálny život a vzťahy s HIV negatívnymi ľuďmi. Na to sú kondómy. Taktiež ak sa liečite na HIV a máte nezistiteľnú vírusovú záťaž po dobu najmenej šiestich mesiacov, nemôžete preniesť HIV na žiadneho sexuálneho partnera.

12. Ak sú obidvaja partneri pozitívni, nie je dôvod na bezpečný sex

Bezpečný sex – používanie mužského či ženského kondómu vás oboch ochráni pred prípadnými kmeňmi vírusu HIV odolnými voči liekom.

13. Antikoncepcia chráni pred HIV

Jedinými formami antikoncepcie, ktoré môžu poskytnúť ochranu pred HIV, sú antikoncepčné prostriedky, ktoré vytvárajú fyzickú bariéru, ktorá blokuje vniknutie tekutín do tela partnera. Takáto forma antikoncepcie sú kondómy.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Top 10 myths misconceptions about hiv and aids

Myths about HIV

Redakcia portálu Lekár.sk