Pod názov antikoncepcia spadajú všetky metódy zabraňujúce vzniku neplánovaného tehotenstva. Niektoré druhy antikoncepcie si vyžadujú denné užívanie alebo aplikáciu pred každým pohlavným stykom. Existujú však aj také, ktoré keď sa aplikujú, zabraňujú otehotneniu aj niekoľko mesiacov až rokov.
V tomto článku sa dozviete:
Keď sa povie slovo antikoncepcia, veľa žien si hneď predstaví hormonálne tabletky. Avšak, pod tento pojem spadá oveľa viac metód, ktorými sa dá zabrániť neplánovanému otehotneniu. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť v čom každá jedna antikoncepčná metóda spočíva, aby sme vám uľahčili rozhodovanie pri výbere tej správnej . Samozrejme sa o tom nezabudnite poradiť aj so svojim gynekológom. Ten pre vás vyberie tú najvhodnejšiu.
Hormonálne metódy antikoncepcie sa podieľajú na ovplyvňovaní hladiny hormónov v tele. Uvoľnené hormóny následne zastavujú ovuláciu (uvoľnenie vajíčka z vaječníka), zahusťujú hlien krčka maternice, aby cezeň spermie nevedeli prejsť a tiež stenčujú výstelku maternice, čím vytvoria nevhodné podmienky pre uhniezdenie vajíčka.
Medzi možnosti hormonálnej antikoncepcie patria tabletky, implantát, vnútromaternicové teliesko, injekcie, vaginálny krúžok a náplasť.
Naopak k nehormonálnej antikoncepcii sa radí medené vnútromaternicové teliesko, bariérové a prirodzené metódy. Bariérové metódy mechanicky zabraňujú spermiám aby sa dostali k vajíčku. Patria sem kondóm, pesar alebo špongia. Medzi prirodzené metódy radíme dojčenie, prerušovanú súlož, počítanie plodných dní a meranie bazálnej teploty. Zo všetkých antikoncepčných možností sa hormonálne metódy považujú za najspoľahlivejšie a prirodzené metódy za najmenej spoľahlivé.
Poznáme dva hlavné typy antikoncepčných tabletiek:
Kombinované tabletky obsahujú syntetické formy hormónov estrogénu a gestagénov. Tento typ antikoncepcie je najčastejšie predpisovaný a veľmi účinný. Hlavný účinok kombinovanej antikoncepcie spočíva v zastavení ovulácie, čo vo veľkej miere zapríčiňuje práve estrogénová zložka. Rovnako dochádza k už spomínanej prestavbe výstelky maternice, čím sa znemožní uhniezdenie vajíčka a k zahusteniu cervikálneho hlienu.
Od kombinovanej sa líši tým, že obsahuje iba jeden typ hormónu, gestagén. Tento typ antikoncepcie je vhodný pre ženy, ktoré majú problémy s krvným tlakom, cukrovkou a tiež pre dojčiace ženy, nakoľko neovplyvňuje kvalitu materského mlieka. Pri čisto gestagénovej antikoncepcii je hlavným mechanizmom účinku zahustenie hlienu krčka maternice, ktorý tvorí nepriepustnú bariéru pre spermie, a stenčenie sliznice. Aj pri tejto metóde dochádza k brzdeniu ovulácie, ale pri vyššej dávke gestagénov v tabletkách a nie do takej miery ako je to pri kombinovanej antikoncepcii.
Hormóny v antikoncepčných tabletkách môžu u niektorých žien spôsobovať vedľajšie účinky. Dobrá správa je, že zvyčajne do dvoch až troch mesiacov zvyčajne ustúpia. Treba dať telu chvíľu čas aby malo šancu prispôsobiť sa im. Pokiaľ pociťujete vedľajšie účinky dlhší čas obráťte sa na svojho doktora, ktorý vám predpíše inú značku. Je možné, že táto vám len nesadla.
Možné negatívne účinky, ktoré môžete pociťovať:
Nie všetky vedľajšie účinky sú negatívne. Veľa žien zvykne brať antikoncepciu aj kvôli iným benefitom, ktoré prináša. Medzi jej pozitívne vedľajšie účinky patrí:
Zatiaľ čo hormonálna antikoncepcia má až 99% účinnosť, na toto číslo sa dá spoliehať iba v prípade, že je užívaná správne. Často sa však stáva že občas zabudneme a tabletku vynecháme. V takomto prípade jej účinnosť klesá na 91%.
Účinnosť antikoncepcie môže znižovať aj množstvo iných faktorov:
Antikoncepčné tabletky nechránia pred sexuálne prenosnými chorobami. Aby ste sa ubezpečili, že ste chránení pred týmito infekciami, musíte okrem tabletiek používať aj kondómy.
Tiež musíte pamätať na to, aby ste si dali tabletku každý deň. Po dokončení balenia musíte mať vždy pripravené nové balenie. Ak vynecháte tabletku alebo nezačnete brať nové balenie hneď po ukončení cyklu, zvyšuje sa riziko tehotenstva.
Vážnym rizikom užívania antikoncepčných tabletiek najmä kombinovaných, je vznik krvných zrazenín čo môže viesť k trombóze, pľúcnej embólii, infarktu alebo mŕtvici. Vedci sa domnievajú, že je to práve estrogénová zložka antikoncepcie, nie len tabletkovej formy, ktorá zvyšuje výskyt srdcovocievnych ochorení, pričom gestagénová zložka takéto významné riziko nepredstavuje. Estrogén totižto zvyšuje syntézu zrážacích faktorov v krvi, čím zvyšuje aj jej zrážanlivosť. To znamená, že čím vyšší je príjem estrogénu, tým väčšie je riziko vzniku žilovej tromboembólie.
Pri trombóze dochádza k vzniku krvných zrazenín na stenách ciev. Takáto zrazenina sa nazýva trombus. Ako náhle sa z trombu kúsok zrazeniny odtrhne a putuje v cievnom riečisku nazýva sa embolus. Je to nebezpečné, pretože tento embolus môže putovať buď do srdca, pľúc alebo mozgu a upchať tam cievu, ktorá krvou zásobuje časť daného orgánu. Pokiaľ nie je časť orgánu prekrvená, teda sa jej nedostáva kyslík a energia, môže dôjsť k následnému infarktu, pľúcnej embólii alebo k mŕtvici, podľa toho do akého orgánu sa embolus dostal.
Pozor by si mali dávať hlavne dámy s vyššou telesnou hmotnosťou, vyšším krvným tlakom a dámy, ktoré fajčia. Vážne následky srdcovocievnych ochorení , ktoré vznikli v dôsledku hormonálnej antikoncepcie sa vyskytujú u 4 nefajčiacich žien zo 100 000 vo veku 30 až 39 rokov. V prípade fajčiacich žien sa toto riziko zvyšuje na 185 zo 100 000.
Hormonálna antikoncepcia so sebou prináša aj nemalé riziká, preto je dôležité aby ste sa VŽDY poradili so svojim lekárom, poprípade aby ste pred užívaním hormonálnej antikoncepcie podstúpili potrebné krvné testy u vášho gynekológa.
Ak sa rozhodnete, že prišiel ten správny čas na bábätko jednoducho prestaňte užívať tabletky. Bez ohľadu na to, aký druh tabliet užívate, je možné otehotnieť hneď po ukončení ich užívania. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa menštruácia vráti do cyklu, ktorý ste mali predtým, ale aj napriek tomu môžete v tomto období otehotnieť. Nebuďte však smutná ak sa to nepodarí hneď po vysadení. Antikoncepčné prostriedky bývajú spájané aj s dočasným znížením plodnosti, avšak nie natrvalo. Doprajte svojmu telu čas aby sa mohlo spamätať z náhleho vysadenia hormónov.
Postkoitálna antikoncepcia, ľudovo nazývaná tabletka „po“, je núdzová antikoncepčná tabletka, ktorá zabraňuje otehotneniu ak je užitá do 72 hodín (3 dni) po nechránenom pohlavnom styku. Väčšina postkoitálnych tabletiek obsahuje látku, ktorá je syntetickou verziou progesterónu produkovaného vaječníkmi a zastavuje, alebo odďaľuje ovuláciu. Treba však myslieť na to, že tabletka „po“ nie je 100% účinná forma antikoncepcie. Odhaduje sa, že 0,6 až 2,6% žien, otehotnie aj napriek užití tejto tabletky. Najideálnejšie je užiť ju do 24 hodín, do kedy sa jej účinnosť odhaduje na 95%, pretože s každým oddialeným dňom jej účinnosť klesá.
Podkožný antikoncepčný implantát je malá, tenká, silikónová tyčinka veľkosti zápalky, ktorá sa vkladá pod kožu na vnútornej časti ramena. Na jeho zavedenie je potrebný menší zákrok, ktorý prebieha v lokálnej anestéze, potrvá len chvíľočku a nevyžaduje si žiadne stehy. Implantát v ramene nie je vidieť, možno ho iba nahmatať. Jeho antikoncepčný účinok spočíva v rovnomernom uvoľňovaní progesterónu do krvi, čo zahusťuje hlien v pošve a zabraňuje ovulácii. (Ako je popísané vyššie). Žena je chránená pred otehotnením už od prvého dňa zavedenia implantátu. Antikoncepčný implantát sa zavádza na tri roky, avšak odstrániť ho môžete kedykoľvek skôr.
Vnútromaternicové hormonálne teliesko je plastového materiálu v tvare písmena T. Zavádza sa do maternice, kde uvoľňuje progesterón. Ten pôsobí na sliznicu maternice a zabraňuje jej rastu, ktorý je potrebný pre uhniezdenie vajíčka. Tým, že pôsobí na stenu maternice iba lokálne, nezastavuje ovuláciu. Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení je teda nižšie, pretože teliesko neobsahuje hormón estrogén. zavedenie trvá nie viac ako 5 minút a vykonáva ho lekár, najideálnejšie prvé dni po skončení menštruácie. Odporúča sa hlavne už u rodiacich pacientiek, ktoré už ďalej neplánujú otehotnieť. Šanca, že by vám mohlo vykĺznuť z miesta je veľmi malá, avšak počas prvých 3 mesiacov sa to stať môže. Životnosť vnútromaternicového telieska je päť rokov.
Ako predošlé formy antikoncepcie, tak aj injekcie obsahujú iba progesterón, ktorý tiež zabraňuje otehotneniu ako vyššie spomenuté metódy. Na rozdiel od antikoncepčných tabletiek, ktoré dodávajú do tela hormóny postupne každý deň, injekciou sa vpraví vysoká dávka hormónov naraz, kvôli čomu môžete pocítiť intenzívnejšie vedľajšie účinky. Injekcie nie sú vhodné ak hľadáte iba dočasnú metódu antikoncepcie, prípadne ak si chcete plodnosť naplánovať. Je možné že po poslednej injekcii potrvá aj 10 mesiacov kým vám znovu začne ovulácia.
Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky antikoncepčnej injekcie nie je jednoduché sa ich zbaviť. Ako náhle sa hormóny dostanú do tela ostanú tam tri mesiace.
Antikoncepčný vaginálny krúžok je veľmi jednoduchý na používanie. Do pošvy si ho zavádzate sama, vždy v prvý deň menštruačného krvácania. V pošve si ho ponecháte tri týždne a po uplynutí tejto doby si ho vytiahnete v rovnaký deň ako ste si ho aplikovala. Po jeho vybratí nastáva menštruačné krvácanie, ktoré keď uplynie, si aplikujete nový krúžok. Je vyrobený z ohybného materiálu, ktorý pokiaľ je zavedený správne, ani necítite. Krúžok vylučuje dva druhy hormónov estrogén aj gestagén rovnako ako kombinovaná antikoncepčná tabletka. Preto majú mechanizmus účinku rovnaký.
Antikoncepčná náplasť obsahuje rovnako ako krúžok a kombinované tabletky dva druhy hormónov a to estrogén a gestagén, čiže mechanizmus účinku opäť spočíva primárne v zastavení ovulácie. Jej použitie je jednoduché stačí si ju nalepiť na čistú a suchú pokožku buď na brucho, na rameno alebo na chrbát v prvý deň menštruačného krvácania. Ako náhle je nalepená, začne vylučovať hormóny cez kožu do krvi. Má v sebe dostatok hormónov aby vydržala týždeň (7dní). Vymieňajte si ju raz týždenne, v rovnaký deň, po dobu 3 týždňov. Štvrtý týždeň si náplasť nedávajte, práve vtedy dostanete menštruáciu. Náplasť je vyrobená tak, aby zostala na svojom mieste pri sprchovaní, plávaní, potení dokonca aj v saune.
Nehormonálne teliesko je plastového materiálu, tvaru písmena T, doplnené o medený drôtik. Na rozdiel od hormonálneho telieska, ktoré vylučuje do maternice hormóny, toto teliesko uvoľňuje do maternice meď. Uvoľnená meď vyvoláva zápalovú rekciu sliznice maternice, čím sa jednak tvorí toxické prostredie pre spermie a tiež sa tým znemožňuje vajíčku aby sa do takejto sliznice uhniezdilo.
Prezervatívy bránia spermiám dostať sa do pošvy, tým pádom sa spermie nemôžu stretnúť s vajíčkom a oplodniť ho. Taktiež zabraňujú pohlavne prenosným chorobám zakrytím celého penisu, čo zamedzuje kontaktu telesných sekrétov a aj pokožky muža a ženy. Poznáme prezervatív pánsky aj dámsky.
Pesar je bariérová antikoncepcia tvaru misky zo silikónového materiálu, ktorá sa zavádza hlboko do pošvy. Pokiaľ je zavedený správne, zakrýva ústie krčka maternice, čím zabraňuje vniknutiu spermii do maternice. Pri pohlavnom styku nijak neprekáža a vôbec ho necítiť. Najlepšiu ochranu poskytuje ak sa používa spolu so spermicídnym gélom. Spermicídny gél znižuje pohyblivosť spermií. Pred pohlavným stykom naneste malé množstvo gélu na pesar. Hodnota pH gélu je kyslá a tak vytvára vo vnútri pošvy nevhodné prostredie pre spermie. Zároveň má gél pozitívny vplyv na vaginálnu flóru.
Antikoncepčná špongia sa rovnako ako pesar vkladá do pošvy tesne pred pohlavným stykom a mechanicky zabraňuje vniknutiu spermii do maternice. Na rozdiel od pesaru je však už vopred napustená spermicídnymi látkami, ktoré znehybňujú spermie. Hubka je jednorazová. 6 až 8 hodín po pohlavnom styku si ju jednoducho vyberiete a zahodíte.
V období dojčenia sa uvoľňuje hormón prolaktín, ktorý podporuje tvorbu mlieka a prirodzene zabraňuje ovulácii (dozrievaniu vajíčok). Nakoľko sa tento hormón vylučuje iba keď sa dieťa dotkne bradavky nemožno túto metódu označovať za veľmi spoľahlivú, pokiaľ používate odsávačku mlieka alebo ak používate príkrmy a nekojíte pravidelne (treba kojiť aj v noci). Je dôležité mať na pamäti, že kojenie ako antikoncepcia sa môže využívať iba do šiestich mesiacov po pôrode alebo do návratu menštruácie.
Prerušovaná súlož spočíva v tom, že partner tesne pred ejakuláciou vytiahne penis z pošvy, aby zabránil vniknutiu spermii do maternice. Môže však byť pre neho ťažké vytiahnuť penis včas, preto sa táto metóda považuje za jednu z menej spoľahlivých. Až 22 párov zo 100 pri praktizovaní prerušovanej súlože počnú dieťa. Dbajte na to, aby partner ejakuloval ďalej od vašich genitálií lebo ak sa čo i len malé množstvo spermii dostane do vagíny môžete otehotnieť.
Na to aby táto metóda fungovala musíte dobre poznať svoj cyklus, to znamená koľko dní trvá, kedy ovulujete a koľko dní menštruujete. Oplodnenie je možné, iba ak máte pohlavný styk počas piatich dní pred ovuláciou alebo v deň ovulácie. Najplodnejšie dni sú tri dni vedúce k ovulácii, vrátane dňa ovulácie. Pohlavný styk počas tohto obdobia vám dáva najlepšiu šancu na otehotnenie. Ak máte sex pred alebo po plodnom období je iba minimálna šanca na otehotnenie (ale ak sa nepokúšate otehotnieť, nespoliehajte sa na to – antikoncepcia je vaša najlepšia voľba). V súčasnosti existuje množstvo menštruačných aplikácii a ovulačných kalendárov, ktoré vám pomôžu rýchlo vypočítať vaše plodné dni.
Vaša telesná teplota sa prirodzene počas menštruačného cyklu mierne mení. V prvej časti cyklu je nižšia a potom keď máte ovuláciu stúpa. Teplota sa začína merať po skončení menštruácie a meria sa každý deň ráno po prebudení. Miesta merania teploty sú v ústach pod jazykom, v konečníku alebo v pošve. Nikdy ju nemerajte pod pazuchou. Na meranie teploty sa používajú digitálne teplomery na meranie bazálnej teploty, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni. Namerané hodnoty sa každý deň zaznamenávajú do tabuľky. Zjednodušene, v deň keď si nameriate najvyššiu bazálnu teplotu prebieha ovulácia.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: