Takmer polovica slovenskej populácie sa nevenuje vo svojom voľnom čase žiadnej pohybovej aktivite.
Svetová zdravotnícka organizácia poukazuje na nedostatočnú fyzickú aktivitu a sedavý spôsob života ako rizikový faktor mnohých chronických neprenosných ochorení.
V súčasnosti pozorujeme na celom svete, ale aj na Slovensku, veľmi vysoké percento populácie, ktorá sa nevenuje žiadnej zdraviu prospešnej pohybovej aktivite. Podľa prieskumu EHIS až takmer polovica slovenskej populácie – 47,7% – vo veku 15 a viac rokov, sa nevenuje vo svojom voľnom čase žiadnej zdraviu prospešnej aktivite, z toho väčší podiel žien ako mužov (EHIS, 2014).
Pritom dobre vieme, že fyzická aktivita je jeden z najvýznamnejších determinantov zdravia človeka. Najmä v súčasnej dobe, kedy klesá podiel manuálnej a fyzickej práce, jej význam čoraz viac narastá.
Fyzická aktivita je akýkoľvek telesný pohyb produkovaný kostrovými svalmi, ktorý si vyžaduje výdaj energie. Tento pojem zahŕňa cvičenie, šport, aktívne cestovanie (bicyklovanie, chôdza), domáce práce a akúkoľvek fyzickú aktivitu spojenú s prácou.
Pravidelná fyzická aktivita má mnoho zdravotných výhod počas celého života. Samozrejme, pravidelná pohybová aktivita má veľký význam aj u detí, pričom je vhodné ich už od útleho veku viesť k primeranému pohybu, čím sa vytvárajú správne návyky aj v dospelosti. U detí spočíva jej prínos najmä v prevencii nadváhy a obezity. Je esenciálna pre ich prirodzený biologický vývin. U detí a dospievajúcich poskytuje fyzická aktivita výhody pre kognitívny rozvoj, motorické zručnosti, sebaúctu, sociálnu integráciu, muskuloskeletálne zdravie, študijné výsledky a celkovú pohodu.
Fyzická aktivita u dospelých prispieva najmä k prevencii a kontrole neprenosných chorôb, ako sú kardiovaskulárne choroby, rakovina (najmä prsníka a hrubého čreva), cukrovka, znižuje celkovú úmrtnosť ako aj riziko predčasnej smrti.
Pravidelný pohyb má skutočne mnohé zdravotné benefity, ako napríklad:
Nezanedbateľné sú taktiež účinky pravidelnej fyzickej aktivity na duševné zdravie a psychickú pohodu. Pohybová aktivita tiež prispieva k prevencii a zvládaniu psychických porúch u všetkých vekových kategórií. Údaje ukazujú, že fyzická aktivita má pozitívny vplyv na sebavnímanie, ako aj na symptómy depresie a schizofrénie, zlepšuje náladu a spomaľuje kognitívny útlm. Práve v súčasnej dobe pribúda množstvo ľudí s psychickými problémami a poruchami. Pravidelný pohyb má priaznivé účinky na redukciu stresu, čo je významné najmä v zmysle znižovania psychického napätia vďaka správnemu dýchaniu a jeho pôsobeniu. Okrem toho pravidelný pohyb celkovo zlepšuje náladu a pomáha vyrovnávať sa so stresom aj tým, že podporuje vyplavovanie hormónov šťastia – endorfínov.
Najnovšie globálne odhady ukazujú, že 81 % adolescentov je nedostatočne fyzicky aktívnych (77,6 % chlapcov a 84,7 % dievčat). Medzi dospelými bola prevalencia nedostatočnej pohybovej aktivity 27,5 % (23,4 % u mužov a 31,7 % u žien).
Takáto nečinnosť môže byť jednou z príčin mnohých chronických ochorení. Ak sa pravidelne nehýbete zvyšuje sa riziko vzniku:
Sedavý spôsob života môže tiež zvýšiť riziko predčasnej smrti a čím viac sedíte, tým vyššie sú vaše zdravotné riziká. Väčšina kancelárskych prác, šoférovanie a sledovanie televízie sú príklady takejto sedavej aktivity.
Ak neviete ako začať behať, prečítajte si článok o indiánskom behu.
Ak ste boli neaktívni, možno budete musieť začať pomaly. Postupne môžete pridávať na intenzite. Avšak snažte sa nepreťažovať a robte len to, čo môžete. Aj ľahké cvičenie je vždy lepšie ako žiadne cvičenie. Vaším cieľom môže byť dosiahnuť odporúčané množstvo pohybu pre váš vek a zdravotný stav.
Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako cvičiť. Je dôležité nájsť typy, ktoré sú pre vás najlepšie.
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete byť aktívny vo svojom domácom prostredí:
Väčšina z nás pri práci sedí, často pred počítačom. Zaradiť fyzickú aktivitu do vášho rušného pracovného dňa môže byť náročné, ale tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu rozhýbať sa:
Svetový deň pohybom ku zdraviu
10. máj – Svetový deň pohybom ku zdraviu
https://www.ruvzca.sk/oddelenia/podpora-zdravia/aktuality/svetovy-den-pohybom-ku-zdraviu-10-maj