27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Príznaky zápalu dutín

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal dutín zvyčajne vzniká počas nádchy, chrípky alebo po alergickej reakcii, keď dochádza k opuchu sliznice a tvorbe hlienu. Hlien sa začne hromadiť, čím vznikajú podmienky pre množenie patogénnych baktérií. Ochorenie sprevádza bolesť hlavy, vysoká teplota a tlak v okolí dutín.

Sinusitída je zápalové ochorenie sliznice vystieľajúcej prinosové dutiny. Sínusy sú párové otvorené dutiny, ktoré sa nachádzajú v dutých kostiach tváre a vyúsťujú do dutiny nosa:

Prinosové dutiny

Obrázok č. 1 Prinosové dutiny

Paranasálne dutiny obsahujú vzduch a tým zväčšujú objem nosovej dutiny. Ich hlavný význam je v úprave vdychovaného vzduchu, ktorý sa tu čiastočne ohrieva, zbavuje nečistôt a zvlhčuje. Prispievajú k tvorbe hlasu, ktorý vďaka odlišnému rozsahu dutín a ich individuálnemu tvaru je pre každého špecifický. Sliznica vystielajúca prínosové dutiny je rovnaká ako v nosovej dutine a nosohltane.

Ochorenie býva často komplikáciou akútnej infekcie horných dýchacích ciest vírusového pôvodu, ktorá sa rozšírila do prinosových dutín zo sliznice nosohltanu. Zápalom môže byť postihnutá len jedna dutina:

  • sinusitis maxilaris – pri postihnutí čeľustnej dutiny
  • sinusitis frontalis – pri postihnutí čelovej dutiny
  • sinusitis ethmoidalis – pri postihnutí čuchovej dutiny
  • sinusitis sphenoidalis – pri postihnutí klinovej dutiny.

Zápálených môže byť viac dutín naraz – polysinusitis, prípadne všetky prinosové dutiny – pansinusitis. Plynulého šírenie zápalu z oblasti nosovej dutiny do prinosových dutín je časté takmer pri každej nádche = rinitíde, preto sa zápal dutín stále častejšie označuje ako rinosinusitída.

Pôvodca ochorenia

Z vírusov sa na ochorení podieľajú prakticky všetky respiračné vírusy – rhinovírusy, adenovírusy, vírusy influenzy a parainfluenzy.

K častým bakteriálnym pôvodcom vyvolávajúcim akútne sinusitídy patria: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus – Zlatý stafylokok, Streptococcus pyogenes.

Na chronických a recidivujúcich infekciách sa môžu podieľať Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, anaeróbne baktérie (žijú v prostredí bez kyslíka) – zvlášť u hnisavých sinusitíd zubného pôvodu, kvasinky a plesne – hlavne u pacientov so zníženou imunitou (cukrovka, AIDS, onkologický proces, transplantácia).

Vznik ochorenia

Zápal dutín vzniká zvyčajne počas akútnej vírusovej infekcie (nádchy, chrípky) alebo po alergickej reakcii, keď dochádza v prinosovej dutine k opuchu sliznice a tvorbe hlienu. Opuch sliznice obmedzuje odtok hlienu a dochádza k jeho hromadeniu v dutine.

Tým sa vytvárajú vhodné podmienky pre rast a množenie patogénnych baktérií, ktoré sekundárne nasadajú na vírusom poškodenú sliznicu, vzniká bakteriálny zápal a môže dôjsť k upchatiu dutín. Tlak hlienu v upchatej dutine spôsobuje bolesť.

Spôsob prenosu ochorenia

Inkubačná doba respiračných vírusov je 1 až 3 dni. K prenosu mikroorganizmov dochádza infekčným aerosólom = kvapôčkovou infekciou pri kašli, kýchaní, zriedlavejšie priamym kontaktom s chorým.

U človeka so zápalovými procesmi ďasien a závesného aparátu zubov hornej čeľuste (zubné vačky) sa môže infekcia šíriť priamo z týchto ložísk ústnej dutiny do prínosovej dutiny. Zriedkavejšie môže k infekcii dôjsť priamo po traume ako následok úrazu, po komplikovanom stomatochirugickom výkone v dutine ústnej).

Často môže vzniknikať u ľudí s anatomickýmu abnormalitami, ktorí majú úzke dutiny, vybočená nosovú priehradku, nosové polypy. Aj u pacientov, ktorí chronicky užívajú nosové kvapky a spreje. Pri úraze, traume v oblasti prinosových dutín, ak sa v nich nachádzajú cudzie telesá, nádory. Rizikovým faktorom je aj fajčenie (aj pasívne). Zmeny teploty alebo tlaku (potápanie, plávanie, lietanie), chemické faktory v prostredí.

Akú sú príznaky?

Infekcia najčastejšie postihuje čeľustnú a čelovú dutinu. Sinusitídu podľa priebehu rozdeľujeme na niekoľko typov:

Akútna sinusitída

  • trvá 10 až 12 dní, príznaky zvyčajne ustúpia do 4 týždňov
  • vysoká teplota
  • bolesť a tlak v okolí sínusov, v oblasti horných zubov, bolesť a tlak v ušiach, bolesť očí, za očami alebo medzi nimi, bolesť hlavy, čela (často pulzujúca bolesť prejavujúca sa pri predklonení)
  • citlivosť a opuch nad zapálenými dutinami
  • hlienovo-hnisavá sekrécia z nosa (žltej alebo zelenej farby)
  • sťažené dýchanie nosom, strata čuchu, nádcha
  • kašeľ (hlavne večer po zaľahnutí alebo nadránom)
  • únava a nedostatok energie
  • znížená chuť do jedla, nevoľnosť, zápach z úst

Chronická sinusitída

  • trvá viac ako 3 mesiace
  • prejavy sú podobné, ale miernejšie ako u akútnej sinusitídy
  • môže viesť až ku strate čuchu a chuti

Alergická sinusitída (neinfekčná)

Prejavy vznikajú následkom imunitnej reakcie. Na potvrdenie alergickej sinusitídy je nevyhnutné potvrdiť reakciu na vdychovaný alergén. Ak sú imunologické testy negatívne, ide o chronickú nealergickú rinosinusitídu. Podľa priebehu ju delíme na:

  • sezónnu – najčastejšie na rastlinné peľové alergény
  • celoročnú – obyčajne na alergény roztočov, zvierat alebo hmyzu
  • profesionálnu – navodená alergénmi pracovného prostredia.

Pacient počas trvania môže prechádzať z jednej formy do druhej a rovnako aj miera závažnosti príznakov môže kolísať. Najčastejším alergénom je peľ tráv (cca 50 %) a peľ astrovitých a brezovitých (asi 25 %) rastlín.

Nealergická sinusitída

  • hormonálne podmienená – napr. v tehotenstve, pri ochoreniach štítnej žľazy
  • vyvolaná liekmi
  • emocionálna
  • potravinová
  • profesionálna – vyvolaná zmenami teploty, vlhkosti vzduchu, chemickými faktormi napríklad cigaretovým dymom, oxidom siričitým, výfukovými plynmi, parami formaldehydu, zlúčeninami niklu, chrómu a podobne

Komplikácie sinusitídy

Vznikajú ojedinele šírením infekcie do okolitých orgánov a môžu sa prejaviť ako zápal priedušiek (sinobronchiálny syndróm), zápal stredného ucha (otitis media), flegmóna očnice (orbitocellulitída), zápal kosti a kostnej drene (osteomyelitída), zápal mozgových blán (meningitída), absces mozgu. Rozšírenie infekcie krvou do tela môže zapríčiniť sepsu a septický šok.

Nosová dutina a prinosové dutiny anatomicky a funkčne úzko vzájomne súvisia. Zápal sliznice nosa a prínosových dutín prebieha najčastejšie simultánne, preto sa v súčasnosti odporúča názov rinosinusitída. Prognóza ochorenia je priaznivá.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť krkukašeľnosúnavaupchatý noszápal prínosových dutín